Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


03.06.2024
Neformální setkání partnerů klíčového projektu Hvězdárny Valašské Meziříčí

Poslední květnovou středu roku 2024 se v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. uskutečnilo setkání partnerů projektu Kulturního a kreativního centra – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. V současné době finišují přípravy pro zahájení samotné stavby nového objektu, ale stejně tak se snažíme nacházet a rozvíjet spolupráci s řadou partnerů, kteří nám mohou s činností v nových prostorách pomoci.

14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Nové podrobnosti o kupě galaxií Pandora

Nové podrobnosti o kupě galaxií Pandora

13.05.2023

Astronomové odhadují, že na publikovaném snímku z kosmického dalekohledu Jamese Webba je zastoupeno asi 50 000 různých zdrojů v oboru blízkého infračerveného záření. Jejich světlo cestovalo skrz různé vzdálenosti, aby dosáhlo detektorů dalekohledu JEST. To představuje mimořádnou rozlehlost vesmíru na jediném snímku.

Astronomové zveřejnili nejnovější snímek hlubokého pole z kosmického dalekohledu James Webb Space Telescope, který obsahuje dosud neviděné detaily v oblasti vesmíru známé jako kupa galaxií Pandora (Abell 2744). Webbův pohled ukazuje tři kupy galaxií, které se spojují a vytvářejí megakupu. Kombinovaná hmota galaktických kup vytváří silnou gravitační čočku, přirozený zvětšovací efekt gravitace, který umožňuje pozorování mnohem vzdálenějších galaxií v raném vesmíru pomocí této kupy jako zvětšující lupy.

Pouze centrální jádro Pandory bylo dříve podrobně studováno Hubbleovým vesmírným teleskopem HST. Spojením Webbových výkonných infračervených detektorů s širokým mozaikovým pohledem na mnohočetné oblasti čočky v regionu se astronomové snažili dosáhnout rovnováhy šířky a hloubky, která otevře novou hranici ve studiu kosmologie a vývoje galaxií.

Starověký mýtus o Pandoře je o lidské zvědavosti a objevech, které oddělují minulost od budoucnosti, což je podle mě vhodné spojení s novými říšemi vesmíru, které Webbův teleskop otevírá, včetně tohoto hlubokého obrazu Pandořiny kupy,“ řekla astronomka Rachel Bezansonová z University of Pittsburgh v Pensylvánii, spoluřešitelka programu „Ultradeep NIRSpec a NIRCam Observations before the Epoch of Reionization“ (UNCOVER) pro studium regionu.

Když od Webbova teleskopu přišly první snímky Pandořiny kupy galaxií, byli jsme překvapeni,“ řekla Bezansonová. „V kupě galaxií bylo v popředí tolik detailů a tolik vzdálených galaxií, že jsem se v tom snímku ztrácela. Webbův teleskop předčil naše očekávání.“ Nový pohled na kupu galaxií Pandora spojuje čtyři snímky Webbova teleskopu dohromady do jednoho panoramatického snímku, který zobrazuje zhruba 50 000 zdrojů blízkého infračerveného světla.

Astronomové odhadují, že na tomto snímku
z JWST je asi 50 000 zdrojů IR záření

Kromě zvětšení gravitační čočka také zkresluje vzhled vzdálených galaxií, takže vypadají velmi odlišně než ty v popředí. „Čočka“ kupy galaxií je tak masivní, že pokřivuje strukturu samotného vesmíru, což je dost na to, aby světlo ze vzdálených galaxií, které prochází tímto pokřiveným prostorem, také získalo pokřivený vzhled.

Astronom Ivo Labbe ze Swinburne University of Technology v Melbourne v Austrálii, spoluřešitel programu UNCOVER, řekl, že v jádře čočky vpravo dole na snímku z Webbova teleskopu, který nikdy nebyl snímán pomocí HST, byly odhaleny stovky vzdálených galaxií, které se na snímku jeví jako slabé obloukovité čáry.

Pandořina kupa galaxií, jak ji zobrazil Webbův teleskop, nám ukazuje silnější, širší, hlubší a lepší čočku, než jsme kdy viděli,“ řekl Ivo Labbe. „Moje první reakce na snímek byla, že byl tak krásný, že vypadal jako simulace formování galaxie. Museli jsme si připomenout, že to byla skutečná data, a nyní pracujeme v nové éře astronomie.“

Tým UNCOVER použil Webbovu kameru Near-Infrared Camera (NIRCam) k zachycení útvarů s expozicemi trvajícími 4-6 hodin, celkem tedy asi 30 hodin pozorovacího času. Dalším krokem je pečlivě projít zobrazovací data a vybrat galaxie pro následné pozorování pomocí spektrografu Near-Infrared Spectrograph (NIRSpec), který poskytne přesná měření vzdáleností spolu s dalšími podrobnými informacemi o složení čoček galaxií a poskytne nové informace, nové pohledy do rané éry evoluce galaxií. Tým UNCOVER předpokládá, že tato pozorování pomocí NIRSpec provede v létě 2023.

Mezitím byla všechna fotometrická data NIRCam zveřejněna, aby se s nimi ostatní astronomové mohli seznámit a naplánovat si vlastní vědecké studie s bohatými Webbovými datovými soubory. „Jsme odhodláni pomoci astronomické komunitě co nejlépe využít fantastický zdroj, který ve Webbově teleskopu máme,“ řekl spoluřešitel UNCOVER Gabriel Brammer z Cosmic Dawn Center institutu Nielse Bohra na Kodaňské univerzitě. „Toto je jen začátek veškeré úžasné vědy z Webbova teleskopu, která teprve nastane.“

Zdroj: https://www.nasa.gov/feature/goddard/2023/nasa-s-webb-uncovers-new-details-in-pandora-s-cluster

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz