Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

07.08.2024
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra

Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů.  KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet.  Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.

05.08.2024
Hvězdárnu Valašské Meziříčí najdete nově i na Instagramu

Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Nová studie zjistila, že sonda DART změnila jak dráhu, tak tvar asteroidu Dimorphos

Nová studie zjistila, že sonda DART změnila jak dráhu, tak tvar asteroidu Dimorphos

06.04.2024

26. září 2022 sonda NASA s názvem Double Asteroid Redirection Test (DART) narazila do 170 metrů velkého asteroidu Dimorphos, aby otestovala budoucí taktiku vychylování planetek v případě, že by ohrožovaly Zemi. Po dopadu týmy DART potvrdily, že srážka kosmické sondy s asteroidem úspěšně odchýlila planetku z její dráhy – což umožňuje vědcům a inženýrům lépe porozumět způsobům, jak můžeme chránit Zemi před asteroidy.

Nová studie od skupiny vědců však ukazuje, že srážka DARTu s Dimorphosem nejen změnila tvar jeho oběžné dráhy kolem hostitelského asteroidu Didymos, ale také výrazně změnila tvar samotného tělesa.

Před srážkou bylo o měsíčku Dimorphos známo, že je to zhruba symetrický asteroid podobný zmáčknuté kouli. Navíc asteroidu trvalo asi 11 hodin a 55 minut, než dokončil jeden oběh kolem Didymosu.

Když DART narazil do asteroidu, věci začaly být velmi zajímavé. Dráha Dimorphosu již není kruhová: Její oběžná doba je nyní o 33 minut a 15 sekund kratší. A celý tvar asteroidu se změnil, z relativně symetrického objektu na „triaxiální elipsoid“ – něco spíše jako podlouhlý meloun,“ řekl navigační inženýr a hlavní autor článku Shantanu Naidu z NASA's Jet Propulsion Laboratory (JPL) v Kalifornii.

Fotografie planetky Dimorphos krátce
před dopadem impaktoru DART

Abychom lépe porozuměli tomu, jak se tvar a oběžná dráha Dimorphosu změnily po dopadu sondy DART, Naidu se svými spolupracovníky použil počítačové modely, které využívaly tři zdroje, které shromažďovaly data během dopadu sondy DART. Prvním zdrojem byly snímky Didymos Reconnaissance and Asteroid Camera for Optical navigation (DRACO) kamery DART, která zachytila Didymos v hodinách, minutách a sekundách před dopadem. Snímky DRACO byly přeneseny ze sondy DART do sítě Deep Space Network (DSN) a umožnily vědcům provést detailní měření a určit rozměry planetek Didymos a Dimorphos před dopadem.

Druhým zdrojem dat byl Goldstone Solar System Radar, který se nachází v Barstow v Kalifornii. Během sekvence dopadu DARTu odrážel Goldstone Radar rádiové vlny od planetek Dimorphos a Didymos, aby změřil polohu a rychlost Dimorphosu kolem Didymosu přesně před a po srážce DARTu. Tato měření umožnila týmům NASA rychle rozpoznat, zda dopad sondy DART skutečně odchýlil Dimorphos na jeho oběžné dráze kolem Didymosu. Týmy nakonec zjistily, že účinek dopadu DARTu na asteroid značně překonal minimální očekávání pro misi.

Posledním a nejvýznamnějším zdrojem dat použitým ve studii byly pozemní dalekohledy umístěné kolem Země, které měřily světelnou křivku – jak se sluneční světlo v průběhu času odráží od povrchu asteroidů – od obou asteroidů. Porovnání světelných křivek asteroidů před a po dopadu umožnilo týmu dozvědět se více o tom, jak DART změnil pozici Dimorphose kolem planetky Didymos.

Ilustrace zobrazující tvar planetky Dimorphos
před a po srážce s impaktorem DART

Použili jsme načasování této přesné série poklesů světelné křivky k odvození tvaru oběžné dráhy, a protože naše modely byly tak citlivé, mohli jsme také zjistit tvar asteroidu před dopadem,“ pokračoval Chesley. „Okamžiky událostí probíhaly pravidelně a ukazovaly kruhovou dráhu. Po dopadu tam byly velmi nepatrné rozdíly v načasování, což ukazovalo, že něco se změnilo. Nikdy jsme nečekali, že dosáhneme takového druhu přesnosti,“ řekl spoluautor Steve Chesley z JPL.

Shantanu Naidu dokonce potvrdil, že jejich modely byly tak citlivé, že byly schopny detekovat mírné kolébání Dimorphosu tam a zpět, když obíhá kolem planetky Didymos.

A co víc, modely byly také schopny vypočítat, jak se v průběhu času měnila a vyvíjela oběžná doba Dimorphosu kolem planetky Didymos. Bezprostředně po dopadu týmy zjistily, že DART zkrátil oběžnou dobu Dimorphosu o 32 minut a 42 sekund, takže celková doba oběhu kolem Didymosu byla 11 hodin, 22 minut a 37 sekund.

Dráha asteroidu se však nadále zkracovala, protože asteroid neustále ztrácel víc a více povrchového materiálu následkem dopadu. Oběžná doba Dimorphosu se nakonec ustálila na přibližně 11 hodin, 22 minut a tři sekundy, což znamená, že dopad DARTu oficiálně změnil oběžnou dráhu asteroidu o 33 minut a 15 sekund. Výpočty vědců jsou přesné na 1,5 sekundy a Dimorphos nyní krouží ve střední vzdálenosti od planetky Didymos 1152 metrů, což je asi o 37 metrů blíže k asteroidu než před dopadem DART.

Výsledky této studie souhlasí s ostatními, které jsou publikovány. Vidět, jak oddělené skupiny analyzují data a nezávisle docházejí ke stejným závěrům, je charakteristickým znakem solidního vědeckého výsledku. DART nám nejen ukazuje cestu k technologii vychylování asteroidů, ale odhaluje nové základní chápání toho, co asteroidy jsou a jak se chovají,“ řekl vedoucí vědec NASA pro malá tělesa Sluneční soustavy Tom Statler z ústředí NASA ve Washingtonu DC.

Výsledky studie spolu s pozorováním materiálu, který zůstal kolem Dimorphosu po dopadu, naznačují, že Dimorphos je volně poskládaný asteroid „hromady suti“, podobný asteroidu Bennu, který navštívila a odebrala vzorky sonda OSIRIS-REx. Nadcházející mise Hera Evropské kosmické agentury zamíří opět do systému Didymos-Dimorphos, aby dále prozkoumala dlouhodobé změny vzniklé na měsíčku Dimorphos dopadem sondy DART.

Výsledky práce byly nedávno publikovány v Planetary Science Journal.

Zdroj: https://www.nasaspaceflight.com/2024/03/dart-study/ a https://scitechdaily.com/nasas-dart-impact-changed-asteroids-shape-and-orbit/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz