Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


02.02.2023
Astronomická olympiáda

Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout  např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.

01.06.2022
Klub nadaných dětí ve školním roce 2022/2023

Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.

Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.

27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Noční svítíci oblaka nad Valašským Meziříčím

Noční svítíci oblaka nad Valašským Meziříčím

09.07.2020

V uplynulých týdnech byla z území České republiky opakovaně pozorována takzvaná noční svítící oblaka takové intenzity a plošného rozsahu, že si jich mohl povšimnout i náhodný pozorovatel. Poslední dva nápadné úkazy se odehrály 5. července večer a 8. července ráno. Vzhledem k tomu, že řada z vás je spatřila na vlastní oči, přinášíme základní informace a také několik dokumentárních fotografií.

Dalo by se říct, že noční svítící oblaka (nebo také mezosférická oblaka, anglicky Noctilucent Clouds, zkratkou NLC) jsou fenoménem posledních desetiletí. Jedná se o nejvyšší oblačnost, která se vyskytuje v zemské atmosféře ve výškách kolem 80 až 85 km. Tyto oblaky se tvoří nad polárními oblastmi během letních měsíců (na severní polokouli od května do srpna). V létě vodní pára stoupá až do mezosféry, kde na drobných částicích meteorického prachu (fungují jako kondenzační centra) dochází k jejímu vymrzání a vzniku krystalů ledu.

Za normálních okolností nepozorovatelné shluky ledových krystalů jsou ve vysoké atmosféře osvětlovány Sluncem ještě dlouho potom, co v daném místě na povrchu již Slunce zapadlo za obzor. V průběhu večerního soumraku nad severozápadním obzorem a ranního svítání nad severovýchodem se tak na obloze objeví jemné, modro-stříbrné, pomalu se pohybující a vlnící pásy vzdáleně připomínající běžnou vysokou (cirrovitou) oblačnost.

 

Noční svítící oblaka 5. července večer Noční svítící oblaka 7. července večer Noční svítící oblaka 8. července ráno

 

V minulosti byly NLC pozorovány především v oblastech blízko polárního kruhu, ale v posledních desetiletích se stále častěji rozšiřují až do středních zeměpisných šířek. Jejich výskyt souvisí s nízkými teplotami panujícími v létě v mezosféře a patrně je také vázán na slabou sluneční aktivitu (větší šance na pozorování intenzivních NLC je statisticky kolem minima jedenáctiletého cyklu sluneční aktivity).

Průběh teploty v mezosféře od začátku května do konce června v letech 2007 až 2020 (červená). Zdroj: spaceweather.com, podrobností v tomto článku.

Výskyt nočních svítících oblaků je patrně také spojen s celkovými změnami zemského klimatu. Přestože se v současnosti jedná o poměrně častý, mnohdy velmi nápadný úkaz a periodicita sluneční aktivity je známa po staletí, historicky doložená pozorování NLC ze zeměpisných šířek našeho území jsou záležitostí prakticky výhradně posledního století. Ve statistikách se také stále častěji objevují pozorování plošně rozsáhlých úkazů z čím dál nižších zeměpisných šířek.

Příčinou mimořádných úkazů nočních svítících oblaků, které jsou letos pozorovány po celé severní polokouli (u nás naposledy 5. července večer a 8. července ráno), jsou zřejmě rekordně nízké aktuální teploty panující v mezosféře, které můžou být, jak již bylo řečeno, navázány na právě probíhající minimum sluneční aktivity.

Pokud jste se nestihli na noční svítící oblaka letos podívat, stále ještě máte šanci, vyskytují se až do konce července. Ty nejlepší úkazy letošního roku však již máme nejspíš za sebou. 

Více informací o NLC můžete najít v češtině například na serveru Optické úkazy v atmosféře (galerie ČR) nebo v tomto článku na serveru www.astro.cz (galerie ČR). V angličtině pak na serveru www.spaceweather.com (fotogalerie z celého světa).

Další snímky nočních svítících oblaků pořízené v roce 2020 naleznete také v naší fotogalerii.

 

autor: Jiří Srba


   

PředchozíNásledujícíZpět
Noční svítící oblaka - večer 5. července 2020

Noční svítící oblaka - večer 5. července 2020, 22:45 SELČ, Mikulůvka, J. Srba

12345Následující »»

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies