Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


02.02.2023
Astronomická olympiáda

Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout  např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.

01.06.2022
Klub nadaných dětí ve školním roce 2022/2023

Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.

Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.

27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Nezvykle velký meteorit na Marsu

Nezvykle velký meteorit na Marsu

26.08.2009

Na připojeném obrázku je vidět velký kámen, pojmenovaný „Block Island“, což je zatím největší meteorit, jaký byl nalezen na povrchu planety Mars. Snímek byl pořízen pomocí panoramatické kamery (Pancam), která je součástí americké pojízdné laboratoře – robota Opportunity.

K analýze složení meteoritu byl použit alfa částicový a rentgenový spektrometr (APXS - Alpha Particle X-ray Spectrometer), který potvrdil, že kámen je bohatý na železo a nikl. Meteorit měří na délku přibližně 60 cm, jeho tloušťka je asi 30 cm. Svým složením se podobá meteoritu „Heat Shield Rock“, který robot Opportunity nalezl v roce 2005 poblíž místa přistání (nedaleko ochranného tepelného štítu, který rovněž dopadl na povrch Marsu).

Tato fotografie (v úvodu článku) v tzv. falešných barvách je složena ze tří snímků, pořízených v červeném, zeleném a modrém světle přes filtry propouštějící záření o vlnových délkách 750, 530 a 430 nanometrů. Tyto zvýrazněné barvy jsou použity ke zvýšení viditelnosti rozdílů mezi jednotlivými typy horniny a minerálů.

Robot Opportunity poprvé spatřil meteorit 18. 7. 2009. Jeho první výzkumy byly provedeny 30. července, kdy robot pobýval na povrchu Marsu již 1961 marťanských dnů (tzv. solů). Poznámka: 1 sol trvá 24 hodiny 39 minut a 35,244 sekundy.

Lesklé skvrny, které jsou vidět na povrchu meteoritu, je čistý kovový povrch, který dobře odráží světlo. Tyto skvrny nejsou zkorodovány, což znamená, že prostředí v oblasti Meridiani Planum bylo suché přinejmenším od doby dopadu meteoritu,“ říká Albert Yen, člen týmu Opportunity.

Největší meteorit na povrchu MarsuJedna velká otázka však zůstává. Jak mohl kámen tak velkých rozměrů „přežít“ srážku s povrchem planety, když současná řídká atmosféra Marsu nemohla natolik snížit rychlost dopadu vesmírného tělesa? „Můžeme předpokládat, že meteorit dopadl na povrch Marsu v době, kdy jeho atmosféra byla mnohem hustější než dnes,“ říká Albert Yen.

Astronomové připravují další analýzy meteoritu pomocí přístroje APXS, dále pomocí Mösbauerova spektrometru a zobrazovacího mikroskopu, kterými je vybaven robot Opportunity. Mösbauerův spektrometr poskytne informace o množství železných minerálů, zatímco mikroskop bude použit k získání fotografií povrchu meteoritu s vysokým rozlišením.

Připravovaná analýza může pomoci planetologům určit, jak dlouho mohl meteorit ležet na povrchu Rudé planety a zda to odpovídá zjištění u meteoritu Heat Shield Rock, který robot Opportunity studoval již dříve.

Robot si udělal zajížďku zhruba 250 m, aby mohl zkoumat nově objevený meteorit Block Island. „Když řídíme jízdu robota napříč písečnou pouští, každá příležitost k zastavení a studiu zajímavého kamene je vítána,“ říká Yen.

Zdroj: http://marsrovers.jpl.nasa.gov/gallery/press/opportunity/20090810a.html a http://www.astronomynow.com/news/n0908/05meteorite/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies