Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.
Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.
Odborný pracovník naší hvězdárny Ladislav Šmelcer se zhlédl v proměnných hvězdách. Už téměř čtvrt století patří k jejich zaníceným pozorovatelům. Svého času byl předsedou Sekce proměnných hvězd a exoplanet při České astronomické společnosti, nyní je jejím místopředsedou a pořadatelem celostátního praktika. Téma tajuplných vesmírných těles prolíná celým následujícím rozhovorem.
Na východním okraji slunečního kotouče se 3. 6. 2020 vynořila letos zatím největší skvrna. Tato skvrna opět patří již k novému cyklu sluneční aktivity - cyklu číslo 25.
Její vývoj bylo možné sledovat od jejího objevení u východního okraje, při přechodu přes celý sluneční disk (rotace Slunce) až k západnímu okraji (15. 6. 2020).
V této oblasti také zaznamenala sonda SDO dne 7. 6. 2020 ve 21:48 UT erupci třídy B 6,4 (typická erupce třídy B uvolní energii jako 100 miliónů atomových bomb svržených na Hirošimu).
Výron hmoty (CME) minul Zemi.
Obr. 1: snímek fotosféry a meteogram z 6. 6. 2020 (SDO)
Vývoj sluneční skvrny znázorňuje následující animace - snímky SDO od 3. 6. do 15. 6. 2020 (kliknutím lze obrázek zvětšit) - obr. 2:
Vývoj magnetického pole sluneční skvrny znázorňuje následující animace magnetogramu - snímky SDO od 3. 6. do 15. 6. 2020 (kliknutím lze obrázek zvětšit) - obr. 3:
Erupce B 6,4 z 7. 6. 2020 - obr. 4:
Všechny použité snímky jsou z družice SDO: https://sdo.gsfc.nasa.gov/data/
autor: Petr Zelený