Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


30.11.2023
Astronomická olympiáda 2023/2024

V uplynulých dnech se členové astronomických kroužků hvězdárny pokusili uspět ve školním kole astronomické olympiády v těchto kategoriích: 6. a 7. třída a 8. a 9. třída. Do tohoto vědomostního zápolení se zapojilo celkem 13 dětí s tím, že pro některé to bude zkouška tzv. nanečisto a skutečné vědomostní zápolení je bude čekat až v následujících letech.

30.11.2023
Hvězdárna, jak ji neznáte (1990-1991)

Seriál o hvězdárně, tak jak ji prožívali a zažívali naši předchůdci. V tomto díle nakoukneme do minulého století, kdy na počátku 90. let se zdálo, že hvězdárny zaniknou v rámusu rodícího se kapitalismu.

02.02.2023
Astronomická olympiáda

Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout  např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Nejsilnější zemětřesení zaznamenané na planetě Mars

Nejsilnější zemětřesení zaznamenané na planetě Mars

03.01.2023

Na základě nového výzkumu byly publikovány první údaje o zemětřesení na rudé planetě o síle 4,7 magnitudy, ke kterému došlo začátkem roku 2022. Pozdě v pozemské noci 4. května nebo v solu 1222 na Marsu detekovala sonda NASA InSight zemětřesení na rudé planetě pomocí svého palubního seismometru SEIS. Dozvuky trvaly mnoho hodin. Podle nového výzkumu bylo marsotřesení nejméně pětkrát silnější než dřívější velké zemětřesení zaznamenané na planetě. Studie byla zveřejněna 14. prosince 2022 v časopise Geophysical Research Letters. Další výzkumné studie týkající se rekordního marsotřesení byly také představeny nedávno na podzimním setkání AGU v Chicagu.

Na úvodním obrázku je umělecká ilustrace přistávacího modulu InSight na Marsu. InSight je zkratka pro Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport. Sonda byla navržena tak, aby umožnila na rudé planetě její první důkladný výzkum od jejího vzniku před 4,5 miliardami let.

Bylo to rozhodně největší marsotřesení, jaké jsme kdy viděli,“ řekl Taichi Kawamura, hlavní autor a planetolog z Institut de physique du globe de Paris, Francie. Kawamura je společně se spoluautorem a seismologem Johnem Clintonem ze Švýcarského federálního technologického institutu v Curychu vedoucím mezinárodního týmu Marsquake service (MQS), který monitoruje a vyhodnocuje seismologická data zaznamenaná sondou InSight.

Součástí sondy InSight je i velmi citlivý 
seismometr, který zaznamenal doposud
největší marsotřesení

Energie uvolněná tímto jediným marsotřesením je ekvivalentní kumulativní energii ze všech ostatních marsotřesení, která jsme dosud měli možnost sledovat, a přestože událost byla vzdálená přes 2 000 kilometrů, vlny zaznamenané na InSight byly tak velké, že téměř saturovaly náš seismometr,“ řekl John Clinton.

Seismologie na Marsu může vědcům poskytnout lepší představu o tom, co leží pod povrchem planety – včetně vody – a jak je strukturována její kůra a hluboké nitro. Stejně jako na Zemi se předpokládá, že k většině zjištěných marsotřesení dochází v důsledku poruch při pohybu hmoty.

Předchozí největší marsotřesení zaznamenané v srpnu 2021 (sol 976 na Marsu), mělo magnitudu 4,2, zatímco květnové zemětřesení mělo magnitudo 4,7. „Poprvé jsme byli schopni identifikovat povrchové vlny, pohybující se podél kůry a svrchního pláště, které několikrát obletěly planetu,“ poznamenal John Clinton. Vlny z rekordního zemětřesení trvaly asi 10 hodin, což je velmi dlouhá doba, vezmeme-li v úvahu, že dosavadní předchozí otřesy nepřesáhly hodinu.

Bylo to rovněž zvláštní, protože epicentrum bylo mimo oblast Cerberus Fossae, která je seismicky nejaktivnější oblastí na rudé planetě. Epicentrum zjevně nesouviselo se známými geologickými útvary, i když hluboké epicentrum mohlo souviset se skrytými útvary níže v kůře.

Jeden ze zlomů v oblasti Cerberus Fossae; 
takovéto zlomy protínající kopce a krátery jsou
velmi mladé

Marsotřesení se často dělí na dva různé typy – na ty s vysokofrekvenčními vlnami charakterizovanými rychlými, ale kratšími vibracemi, a na ty s nízkou frekvencí, kdy se povrch pohybuje pomalu, ale s větší amplitudou. Tato nedávná seismická událost je vzácná v tom, že vykazuje charakteristiky jak vysokofrekvenčních, tak nízkofrekvenčních otřesů. Další výzkum by mohl odhalit, že dříve zaznamenané nízko a vysokofrekvenční otřesy jsou pouze dva aspekty téže věci, řekl Taichi Kawamura.

Předpokládá se, že sonda InSight je blízko svého provozního konce, protože prach postupně pokrýval její solární panely a snižoval jejich výkon během čtyř let od jeho přistání v listopadu 2018. Na základě údajů získaných z tohoto zemětřesení byla tato mise mimořádně úspěšná.

Zdroj: https://scitechdaily.com/massive-marsquake-five-times-larger-than-previous-record-holder/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies