Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


02.02.2023
Astronomická olympiáda

Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout  např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.

01.06.2022
Klub nadaných dětí ve školním roce 2022/2023

Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.

Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.

27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Nejsilnější záblesk gama záření

Nejsilnější záblesk gama záření

20.10.2022

GRB 221009A, záblesk záření gama detekovaný 9. října 2022, je jedním z nejbližších a pravděpodobně nejvíce energetických záblesků záření gama doposud pozorovaných. Nachází se přibližně 2,4 miliardy světelných roků od Země, jeho poloha se promítá do souhvězdí Šipky a pravděpodobně byl spuštěn explozí supernovy za zrození černé díry.

Záblesky gama záření jsou ve své podstatě nejjasnější exploze známé ve vesmíru. Tyto události trvají od několika sekund do několika minut a svoji existenci začínají během vzniku černé díry doprovázející zářící supernovu nebo kolidující neutronové hvězdy.

Úzký svazek intenzivního záření může být pozorovatelný pouze tehdy, když výtrysk míří směrem k Zemi. Záblesk gama záření GRB 221009A byl jako první zachyceny ráno 9. října 2022 detektory kosmických teleskopů sledujících rentgenové a gama záření včetně observatoří NASA s názvy Fermi Gamma-ray Space Telescope, Neil Gehrels Swift Observatory a americké družice Wind.

Dne 14. října 2022 použili astronomové zobrazující spektrograf FLAMINGOS-2 pro oblast blízkého infračerveného záření a Gemini Multi-Object Spectrograph (GMOS) na dalekohledu Gemini South telescope v Chile k uskutečnění nejdříve možného pozorování tzv. dosvitu této události.

Tento výjimečně dlouhý záblesk GRB 221009A je nejjasnějším zábleskem záření gama doposud zaznamenaným a jeho dosvit překonal všechny záznamy na všech vlnových délkách,“ říká Brendan O’Connor, absolvent University of Maryland a George Washington University. „Protože tento gama záblesk byl tak jasný a rovněž blízký, domníváme se, že je to příležitost, která se naskytne jednou za století – zaměřit se na některé z nejzákladnějších otázek týkajících se těchto explozí, od vzniku černých děr po prověření modelů temné hmoty.“

Astronomové se domnívají, že GRB 221009A představuje zhroucení hvězdy mnohokrát hmotnější než Slunce, které pro změnu spustilo extrémně silnou supernovu a dalo vznik zrození černé díry ve vzdálenosti 2,4 miliardy roků od Země.

V naší výzkumné skupině jsme tento záblesk označili jako BOAT, tj. Brightest Of All Time (nejjasnější ze všech), protože když pozorujete tisíce záblesků gama záření pomocí dalekohledů detekovaných od 90. let minulého století, tento jediný stojí stranou,“ říká Jillian Rastinejad, absolvent Northwestern University.

Tento  záblesk je mnohem blíže, než typický gama záblesk, který je vzrušující, protože nám to umožňuje detekovat mnoho detailů, které by jinak byly příliš slabé na to, abychom je mohli pozorovat,“ říká Roberta Pillera, doktorandská studentka na Polytechnic University of Bari a členka Fermi LAT Collaboration. „Avšak je to také nejvíce energetický a nejsvítivější gama záblesk doposud pozorovaný bez ohledu na vzdálenost, což jej dělá dvojnásobně vzrušujícím.“

Zdroj: https://www.sci.news/astronomy/grb-221009a-record-breaking-gamma-ray-burst-11296.html

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies