Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Nejsilnější záblesk gama záření

Nejsilnější záblesk gama záření

20.10.2022

GRB 221009A, záblesk záření gama detekovaný 9. října 2022, je jedním z nejbližších a pravděpodobně nejvíce energetických záblesků záření gama doposud pozorovaných. Nachází se přibližně 2,4 miliardy světelných roků od Země, jeho poloha se promítá do souhvězdí Šipky a pravděpodobně byl spuštěn explozí supernovy za zrození černé díry.

Záblesky gama záření jsou ve své podstatě nejjasnější exploze známé ve vesmíru. Tyto události trvají od několika sekund do několika minut a svoji existenci začínají během vzniku černé díry doprovázející zářící supernovu nebo kolidující neutronové hvězdy.

Úzký svazek intenzivního záření může být pozorovatelný pouze tehdy, když výtrysk míří směrem k Zemi. Záblesk gama záření GRB 221009A byl jako první zachyceny ráno 9. října 2022 detektory kosmických teleskopů sledujících rentgenové a gama záření včetně observatoří NASA s názvy Fermi Gamma-ray Space Telescope, Neil Gehrels Swift Observatory a americké družice Wind.

Dne 14. října 2022 použili astronomové zobrazující spektrograf FLAMINGOS-2 pro oblast blízkého infračerveného záření a Gemini Multi-Object Spectrograph (GMOS) na dalekohledu Gemini South telescope v Chile k uskutečnění nejdříve možného pozorování tzv. dosvitu této události.

Tento výjimečně dlouhý záblesk GRB 221009A je nejjasnějším zábleskem záření gama doposud zaznamenaným a jeho dosvit překonal všechny záznamy na všech vlnových délkách,“ říká Brendan O’Connor, absolvent University of Maryland a George Washington University. „Protože tento gama záblesk byl tak jasný a rovněž blízký, domníváme se, že je to příležitost, která se naskytne jednou za století – zaměřit se na některé z nejzákladnějších otázek týkajících se těchto explozí, od vzniku černých děr po prověření modelů temné hmoty.“

Astronomové se domnívají, že GRB 221009A představuje zhroucení hvězdy mnohokrát hmotnější než Slunce, které pro změnu spustilo extrémně silnou supernovu a dalo vznik zrození černé díry ve vzdálenosti 2,4 miliardy roků od Země.

V naší výzkumné skupině jsme tento záblesk označili jako BOAT, tj. Brightest Of All Time (nejjasnější ze všech), protože když pozorujete tisíce záblesků gama záření pomocí dalekohledů detekovaných od 90. let minulého století, tento jediný stojí stranou,“ říká Jillian Rastinejad, absolvent Northwestern University.

Tento  záblesk je mnohem blíže, než typický gama záblesk, který je vzrušující, protože nám to umožňuje detekovat mnoho detailů, které by jinak byly příliš slabé na to, abychom je mohli pozorovat,“ říká Roberta Pillera, doktorandská studentka na Polytechnic University of Bari a členka Fermi LAT Collaboration. „Avšak je to také nejvíce energetický a nejsvítivější gama záblesk doposud pozorovaný bez ohledu na vzdálenost, což jej dělá dvojnásobně vzrušujícím.“

Zdroj: https://www.sci.news/astronomy/grb-221009a-record-breaking-gamma-ray-burst-11296.html

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies