Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...
S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Vzestup hladiny moře je kritickým celosvětovým problémem postihující celou naši planetu. I proto byl vytvořen nový webový portál s názvem Sea Level Change (Observations from Space), který vznikl díky spolupráci Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA - National Aeronautics and Space Administration) a Laboratoře proudového pohonu (JPL - Jet Propulsion Laboratory) v Kalifornii.
Nabízejí rozsáhlou znalostní bázi pro lepší a hlubší pochopení problematiky:
Většina těchto údajů vychází z pozorování a výzkumů realizovaných NASA.
Slouží jako interaktivní nástroj pro analýzu dat - umožňují přímý přístup k informacím, které shromažďuje NASA a které se týkají hladiny oceánů a moří. Registrovaní uživatelé budou schopni automaticky generovat z datových souborů přehledové výstupy (tabulky, grafy a mapy) výšky mořské hladiny, teploty moří a oceánů a také přehledové výstupy pro další vlastnosti oceánů. Uživatelům se nabízí také přístup k výpočtům dosavadního vývoje těchto parametrů.
Předpokládané zahájení plného provozu tohoto projektu je plánováno na polovinu roku 2016.
Novinky s atraktivními vizuálními prvky, které se zabývají detailním výzkumem problematiky vzestupu hladiny světových oceánů.
Rozsáhlá knihovna publikovaných prací zabývajících se tématickými okruhy blízkými problematice vzestupu hladiny světových oceánů s přímými odkazy na publikace obsahující tématický celek s anglickým označením „Understanding Sea Level“.
Multimediální sekce obsahující fotky a videa a také slovníček pojmů, který se týká uvedené problematiky.
Oddíl často kladených otázek (FAQ) - uživatelé mohou předložit své otázky vědcům.
Stránky jsou optimalizovány pro většinu mobilních zařízení včetně chytrých telefonů a tabletů.
Stránka "Sea Level Change: Observations from Space" je řízena JPL týmem, vede ho Carmen Boening. Tým je součástí výzkumné skupiny NASA Sea Level Change Team. „Se stoupající hladinou moře po celém světě, o kterém víme hlavně díky pozorování satelitů v posledních desetiletích, je změna hladiny moří horkým tématem ve výzkumu klimatu,“ řekla Boening. "Tento nový webový portál poskytuje organizaci NASA podklady a zdroje pro výzkumné pracovníky a nepřeberné množství informací pro veřejnost hledající hlubší pochopení změn hladiny světových oceánů.“
Více informací o přírodovědné činnosti NASA naleznete na adresách:
http://www.nasa.gov/earth nebo http://climate.nasa.gov
JPL je oddělení Kalifornského technologického institutu (Caltech - California Institute of Technology) v Pasadeně.
Zdroj: http://www.jpl.nasa.gov/news
autor: Sylvie Gorková