Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Na stopě tajemné síly ve vesmíru – vědci vrhají nové světlo na temnou energii

Na stopě tajemné síly ve vesmíru – vědci vrhají nové světlo na temnou energii

24.07.2023

Pomocí pokročilých vesmírných dalekohledů a datových souborů vědci dospěli k závěru, že temná energie, která představuje asi 76 % energetické hustoty vesmíru, je rovnoměrně rozprostřena po celém vesmíru a zůstává konstantní v průběhu času. Počáteční studie temné energie pomocí dalekohledu eROSITA naznačuje, že je rovnoměrně rozptýlena v prostoru i čase.

Pozorování vzdálených galaxií Edwinem Hubblem ve 20. letech 20. století vedlo k převratnému závěru, že náš vesmír je ve stavu rozpínání. Až v roce 1998 však vědci studující supernovy typu Ia přišli k překvapivému odhalení. Zjistili, že vesmír se nejen zvětšuje, ale jeho rozpínání se zrychluje. „Abychom vysvětlili toto zrychlení, potřebujeme znát zdroj,“ říká Joe Mohr, astrofyzik z LMU (Ludwig-Maximilians-Universität). „A my o tomto zdroji mluvíme jako o 'temné energii', která poskytuje jakousi 'antigravitaci' k urychlení expanze vesmíru.“

Z vědeckého hlediska je existence temné (skryté) energie a kosmického zrychlení překvapením, což naznačuje, že naše současné chápání fyziky je buď neúplné, nebo nesprávné. Význam zrychlující se expanze byl zdůrazněn v roce 2011, kdy jeho objevitelé obdrželi Nobelovu cenu za fyziku.

Mezitím se povaha temné energie stala dalším problémem, který získal Nobelovu cenu,“ říká Mohr. Nyní I-Non Chiu z National Cheng Kung University na Tchaj-wanu ve spolupráci s astrofyziky LMU Matthiasem Kleinem, Sebastianem Bocquetem a Joe Mohrem zveřejnil první studii temné energie pomocí rentgenového dalekohledu eROSITA, který se zaměřuje na kupy galaxií.

Antigravitace způsobená temnou energií možná oddaluje objekty od sebe a potlačuje vznik velkých kosmických objektů, které by se jinak vytvořily díky přitažlivé gravitační síle. Temná energie jako taková ovlivňuje, kde a jak vznikají největší objekty ve vesmíru – jmenovitě kupy galaxií s celkovou hmotností od 10^13 do 10^15 hmotností Slunce. „Můžeme se hodně naučit o povaze temné energie tím, že spočítáme počet galaktických kup vytvořených ve vesmíru jako funkci času – nebo v pozorovaném světě jako funkci rudého posuvu,“ vysvětluje Klein.

Kupy galaxií jsou však extrémně vzácné a těžko se hledají, což vyžaduje průzkumy velké části oblohy pomocí nejcitlivějších dalekohledů na světě. Za tímto účelem byl v roce 2019 vypuštěn rentgenový vesmírný dalekohled eROSITA – projekt vedený Institutem Maxe Plancka pro extraterestrickou fyziku (MPE) v Mnichově, aby provedl celooblohový průzkum za účelem hledání kup galaxií. V eROSITA Final Equatorial-Depth Survey (eFEDS), miniprůzkumu navrženém pro ověření výkonnosti následného celooblohového průzkumu, bylo nalezeno asi 500 kup galaxií. To představuje dosud jeden z největších vzorků galaktických kup s nízkou hmotností a zahrnuje posledních 10 miliard let kosmického vývoje.

Chiu a jeho kolegové použili pro svou studii nad daty eFEDS další datový soubor – optická data ze strategického programu Hyper Suprime-Cam Subaru, který vedou astronomické komunity Japonska a Tchaj-wanu a Princetonská univerzita. Bývalý doktorandský výzkumný pracovník LMU I-Non Chiu a jeho kolegové z LMU použili tato data k charakterizaci shluků galaxií v eFEDS a měření jejich hmotnosti pomocí procesu slabé gravitační čočky. Kombinace těchto dvou datových souborů umožnila první kosmologickou studii využívající kupy galaxií detekované eROSITA.

Jejich výsledky ukazují, že na základě srovnání dat a teoretických předpovědí tvoří temná energie asi 76 % celkové hustoty energie ve vesmíru. Kromě toho výpočty ukázaly, že hustota temné energie se zdá být jednotná v prostoru a konstantní v čase.

Naše výsledky také dobře souhlasí s jinými nezávislými přístupy, jako jsou předchozí studie shluků galaxií, stejně jako ty, které používají slabé gravitační čočky a kosmické mikrovlnné pozadí,“ říká Bocquet. Dosud všechny pozorovací důkazy, včetně nejnovějších výsledků z eFEDS, naznačují, že temnou energii lze popsat jednoduchou konstantou, obvykle označovanou jako „kosmologická konstanta“.

Ačkoli jsou současné chyby na omezeních temné energie stále větší, než bychom si přáli, tento výzkum využívá vzorek z eFEDS, který koneckonců zabírá plochu menší než 1 % celé oblohy,“ říká Mohr. Tato první analýza tak položila pevný základ pro budoucí studie celooblohového vzorku eROSITA i dalších získaných vzorků.

Zdroj: https://scitechdaily.com/on-the-trail-of-a-mysterious-force-in-space-scientists-shed-new-light-on-dark-energy/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies