Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.
Přehledový dalekohled je téměř dokončen.
Na vrchol hory Cerro Paranal v Chile bylo dopraveno primární zrcadlo dalekohledu VISTA (the Visible and Infrared Survey Telescope for Astronomy) s průměrem 4,1 metru. Dalekohled VISTA je nejnovějším a nejrychlejším přehledovým dalekohledem současnosti. Zrcadlo se nyní vybavuje malou kamerou pro jeho testování. Hlavní kamera bude připravena v červnu. Do provozu bude dalekohled uveden počátkem příštího roku. VISTA se potom stane součástí dalekohledů VLT.
Zrcadlo přivezli na observatoř na Paranalu během velikonočního víkendu. Bude zde, v nadmořské výšce 2518 m.n.m. chilské pouště Atacama, připojeno k ostatním částem dalekohledu. Vedoucí projektu VISTA Alistair McPherson z STFC's UK Astronomy Technology Centre (UK ATC) osobně doprovázel zrcadlo na jeho cestě po Chile. „Jde o důležitý milník projektu VISTA. Cenné zrcadlo bylo uloženo ve speciálním stojanu spolu s tenisovými míčky, které jej chránily před nárazy během jeho náročné cesty po třech kontinentech.“
„Cesta trvala dohromady čtyři dny a vedla vzduchem i po zemi. Zrcadlo dorazilo ve skvělém stavu. Po pokovení odrazovou vrstvou bude umístěno na dalekohledu spolu s malou testovací kamerou. Testování by mělo trvat čtyři týdny. Hlavní kameru chceme nainstalovat v červnu,“ říká vědecký pracovník VISTA Will Sutherland z Queen Mary, University of London.
Primární zrcadlo dalekohledu VISTA s průmerem 4,1 metru je, i přes silné zakřivení, vyleštěno s dokonalou přesností. Odchylka od dokonalého povrchu nepřesahuje 1/3000 tloušťky lidského vlasu. Po příjezdu na Cerro Paranal bylo zrcadlo s pomocí jeřábu umístěno do kopule dalekohledu, umyto a pokoveno tenkou vrstvou stříbra ve speciálním zařízení. Stříbro se k tomuto účelu hodí nejlépe, neboť odráží přes 98 % blízkého infračerveného světla. To je více než u běžně užívaného hliníku. Právě díky stříbrnému povrchu - jde o poměrně novou metodu - vyniká VISTA nad ostatními podobnými dalekohledy.
Úkolem dalekohledu VISTA bude prozkoumat značnou část jižní oblohy na vlnových délkách blízkých viditelnému světlu (2 až 4 násobek vlnové délky viditelného světla). Bude hledat objekty obtížně viditelné v optickém oboru. Může se jednat o objekty chladné (např. hnědé trpaslíky) nebo o objekty, jejichž viditelné světlo je posunuto k infračervenému spektru díky rozpínání vesmíru, a také o objekty obklopené mezihvězdným prachem. Prachem, vyplňujícím mezihvězdné prostředí, prochází infračervené světlo snáze než světlo viditelné. Mimo jiné napomůže VISTA porozumět původu a rozložení známých druhů hvězd i galaxií, vytvoří trojrozměrnou mapu naší Galaxie a pomůže nám ujasnit si vztah mezi strukturou vesmíru a záhadnou temnou energií a temnou hmotou. Některé z nalezených objektů se stanou předmětem zájmu jiných dalekohledů, například VLT.
„Doručení poslední součástí dalekohledu VISTA je významný krok. Jsme spokojeni s pokračujícími pracemi na dalekohledu. Astronomové se mohou těšit na jedinečná pozorování jižní oblohy,“ říká Richard Wade, prezident rady ESO a vedoucí prací STFC.
Projekt VISTA bude stát 55 miliónů euro. Je dotován z grantu UK DTI's Joint Infrastructure Fund a STFC Queen Mary, University of London, jež je vedoucí institucí VISTA konsorcia. VISTA je součástí závazku Velké Británie vůči ESO a po svém dokončení se stane součástí ESO. Projekt VISTA je spravován STFC's UK Astronomy Technology Centre. Webové stránky VISTA naleznete na http://www.vista.ac.uk.
Multimedia: http://www.eso.org/public/outreach/press-rel/pr-2008/phot-10-08.html
Zdroj: http://www.eso.org/public/outreach/press-rel/pr-2008/pr-10-08.html
autor: Tomáš Mohler