Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Na Paranal cestuje nové zrcadlo

Na Paranal cestuje nové zrcadlo

24.04.2008

ESO 010/08 tisková zpráva

Přehledový dalekohled je téměř dokončen.

Na vrchol hory Cerro Paranal v Chile bylo dopraveno primární zrcadlo dalekohledu VISTA (the Visible and Infrared Survey Telescope for Astronomy) s průměrem 4,1 metru. Dalekohled VISTA je nejnovějším a nejrychlejším přehledovým dalekohledem současnosti. Zrcadlo se nyní vybavuje malou kamerou pro jeho testování. Hlavní kamera bude připravena v červnu. Do provozu bude dalekohled uveden počátkem příštího roku. VISTA se potom stane součástí dalekohledů VLT.

Zrcadlo přivezli na observatoř na Paranalu během velikonočního víkendu. Bude zde, v nadmořské výšce 2518 m.n.m. chilské pouště Atacama, připojeno k ostatním částem dalekohledu. Vedoucí projektu VISTA Alistair McPherson z STFC's UK Astronomy Technology Centre (UK ATC) osobně doprovázel zrcadlo na jeho cestě po Chile. „Jde o důležitý milník projektu VISTA. Cenné zrcadlo bylo uloženo ve speciálním stojanu spolu s tenisovými míčky, které jej chránily před nárazy během jeho náročné cesty po třech kontinentech.

Cesta trvala dohromady čtyři dny a vedla vzduchem i po zemi. Zrcadlo dorazilo ve skvělém stavu. Po pokovení odrazovou vrstvou bude umístěno na dalekohledu spolu s malou testovací kamerou. Testování by mělo trvat čtyři týdny. Hlavní kameru chceme nainstalovat v červnu,“ říká vědecký pracovník VISTA Will Sutherland z Queen Mary, University of London.

Primární zrcadlo dalekohledu VISTA s průmerem 4,1 metru je, i přes silné zakřivení, vyleštěno s dokonalou přesností. Odchylka od dokonalého povrchu nepřesahuje 1/3000 tloušťky lidského vlasu. Po příjezdu na Cerro Paranal bylo zrcadlo s pomocí jeřábu umístěno do kopule dalekohledu, umyto a pokoveno tenkou vrstvou stříbra ve speciálním zařízení. Stříbro se k tomuto účelu hodí nejlépe, neboť odráží přes 98 % blízkého infračerveného světla. To je více než u běžně užívaného hliníku. Právě díky stříbrnému povrchu - jde o poměrně novou metodu - vyniká VISTA nad ostatními podobnými dalekohledy.

Úkolem dalekohledu VISTA bude prozkoumat značnou část jižní oblohy na vlnových délkách blízkých viditelnému světlu (2 až 4 násobek vlnové délky viditelného světla). Bude hledat objekty obtížně viditelné v optickém oboru. Může se jednat o objekty chladné (např. hnědé trpaslíky) nebo o objekty, jejichž viditelné světlo je posunuto k infračervenému spektru díky rozpínání vesmíru, a také o objekty obklopené mezihvězdným prachem. Prachem, vyplňujícím mezihvězdné prostředí, prochází infračervené světlo snáze než světlo viditelné. Mimo jiné napomůže VISTA porozumět původu a rozložení známých druhů hvězd i galaxií, vytvoří trojrozměrnou mapu naší Galaxie a pomůže nám ujasnit si vztah mezi strukturou vesmíru a záhadnou temnou energií a temnou hmotou. Některé z nalezených objektů se stanou předmětem zájmu jiných dalekohledů, například VLT.

Doručení poslední součástí dalekohledu VISTA je významný krok. Jsme spokojeni s pokračujícími pracemi na dalekohledu. Astronomové se mohou těšit na jedinečná pozorování jižní oblohy,“ říká Richard Wade, prezident rady ESO a vedoucí prací STFC.

Projekt VISTA bude stát 55 miliónů euro. Je dotován z grantu UK DTI's Joint Infrastructure Fund a STFC Queen Mary, University of London, jež je vedoucí institucí VISTA konsorcia. VISTA je součástí závazku Velké Británie vůči ESO a po svém dokončení se stane součástí ESO. Projekt VISTA je spravován STFC's UK Astronomy Technology Centre. Webové stránky VISTA naleznete na http://www.vista.ac.uk.

 

 

Multimedia: http://www.eso.org/public/outreach/press-rel/pr-2008/phot-10-08.html

Zdroj: http://www.eso.org/public/outreach/press-rel/pr-2008/pr-10-08.html

autor: Tomáš Mohler


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies