Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

15.12.2023
Zapomenuté výročí – Bohumil Maleček

V letošním roce uplynulo 100 let od narození Ing. Bohumila Malečka CSc., který působil na hvězdárně ve Valašském Meziříčí v letech 1961-1989 nejen jako ředitel, ale i jako odborný pracovník a organizátor sítě pozorovatelů zákrytů hvězd tělesy sluneční soustavy. Vystudovaný geoget se specializací na astronomickou geodézii. 

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Na Dni otevřených dveří ESO byl předveden model zrcadla teleskopu E-ELT ve skutečné velikosti.

Na Dni otevřených dveří ESO byl předveden model zrcadla teleskopu E-ELT ve skutečné velikosti.

19.10.2011

ESO 040/11 tisková zpráva

Dne 15. října 2011 se v evropském sídle ESO v Garchingu u Mnichova (Bavorsko, Německo) uskutečnil Den otevřených dveří Evropské jižní observatoře. Tisíce návštěvníků měly možnost pomoci při stavbě modelu největšího plánovaného zrcadla na světě dalekohledu E-ELT (European Extremely Large Telescope) ve skutečné velikosti a zažít, jak vypadá práce pro ESO.

Tuto sobotu přivítalo ředitelství ESO na 3 100 zvídavých návštěvníků, kteří se chtěli dozvědět více o světových zařízeních ESO a jejich prvotřídních vědeckých výsledcích. V rámci Dne otevřených dveří ESO 2011 si mohli vybrat ze široké nabídky aktivit. Nejpřitažlivější byla možnost zúčastnit se stavby modelu největšího plánovaného zrcadla na světě dalekohledu E-ELT (European Extremely Large Telescope) ve skutečné velikosti, která návštěvníkům umožnila zažít skutečné rozměry ‚největšího lidského oka hledícího k obloze‘. Nadšenci stáli ve frontě, aby mohli umístit na své místo jeden ze 798 šestiúhelníků o průměru 1,4 m. Za pomoci kolíků a obvodového obrysu zrcadla namalovaného na zemi přiložil každý šťastný návštěvník svůj blok na dané místo a přispěl tak ke stavbě modelu obřího zrcadla. Celý průběh stavby byl natáčen ze střechy budovy ESO. Dokončený model měl průměr 39,3 m a zabíral téměř 1 000 čtverečních metrů plochy přiléhající k ředitelství.     
 
V posluchárně ESO bylo možné zhlédnout přednášky o žhavých tématech současné astronomie. K dispozici bylo videospojení přes internet a návštěvníci mohli v reálném čase komunikovat s astronomy ESO pracujícími na observatořích v Chile. Pro děti a jejich rodiče bylo připraveno fotografování v oboru infračerveného záření nebo pozorování Slunce dalekohledem s patřičnými filtry. Návštěvníci mohli mimo jiné prostřednictvím ESO zaslat svým přátelům a rodinám pohlednice z ‚okraje vesmíru‘ a sami cestovat mezi hvězdami za použití programů Skyskan planetarium a Stellarium.

Observatořím ESO (VLT – Very Large Telescope, ALMA – Atacama Large Millimeter/submillimeter Array a E-ELT) byla věnována trojice výstav, na kterých byl ke spatření prototyp základního dílu hlavního zrcadla dalekohledu E-ELT. Zájemci se mohli zúčastnit také virtuální prohlídky E-ELT či virtuální jízdy obřím transportérem pro antény ALMA.

ESO Charity Group a pracovníci ESO obstarali pro návštěvníky mezinárodní občerstvení. Peníze získané prodejem jídel budou věnovány na pomoc dětem v Chile.

Tato akce byla připravena v rámci Dne otevřených dveří 2011, který spoluorganizovala řada institucí sídlících ve výzkumném komplexu v Garchingu. Další informace o činnosti v tomto komplexu získáte zde.

 

Zdroj

 

Další informace

ESO (Evropská jižní observatoř) je hlavní mezinárodní astronomickou organizací Evropy a patří k nejproduktivnějším astronomickým observatořím světa. Je podporována 15 členskými státy, kterými jsou: Belgie, Brazílie, Česká republika, Dánsko, Finsko, Francie, Itálie, Německo, Nizozemí, Portugalsko, Rakousko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Velká Británie. ESO má za cíl vývoj, konstrukci a provoz výkonných pozemních astronomických zařízení, která umožní významné vědecké objevy. ESO také hraje přední roli při propagaci a organizaci mezinárodní spolupráce na poli astronomického výzkumu. ESO v současnosti provozuje tři observatoře světově úrovně: La Silla, Paranal a Chajnantor, které se nacházejí na poušti Atacama v Chile. Na Paranalu se nachází VLT (Very Large Telescope = Velmi velký dalekohled) – nejvyspělejší pozemní dalekohled pracující ve viditelném světle a VISTA, největší přehlídkový dalekohled pro infračervenou oblast na světě. Zároveň je ESO evropským zástupcem největšího astronomického projektu všech dob – teleskopu ALMA budovaného na planině Chajnantor. V současnosti ESO plánuje výstavbu Evropského extrémně velkého dalekohledu (E-ELT), který bude mít průměr primárního zrcadla 40 metrů. Měl by pracovat v infračerveném i viditelném oboru záření a stane se největším dalekohledem světa.

 

Odkazy

 

Kontakty

Viktor Votruba; národní kontakt; Astronomický ústav AV ČR, Ondřejov 251 65, Česká republika; Email: votruba@physics.muni.cz

Jiří Srba; překlad; Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o., Česká republika; Email: jsrba@astrovm.cz

Oana Sandu; ESO, Community Coordinator; Garching, Germany; Cell: +40 724024625; Email: osandu@eso.org

autor: Jiří Srba


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies