Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

07.08.2024
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra

Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů.  KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet.  Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.

05.08.2024
Hvězdárnu Valašské Meziříčí najdete nově i na Instagramu

Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Mladý protoplanetární disk odporuje teorii formování planet

Mladý protoplanetární disk odporuje teorii formování planet

12.01.2024

Mezinárodní tým astronomů našel prstencové a spirální struktury ve velmi mladých planetárních discích, což dokazuje, že formování planet může začít mnohem dříve, než se doposud myslelo. Výsledky byly prezentovány na 243. zasedání Americké astronomické společnosti.

S využitím dat z National Radio Astronomy Observatory (NRAO) soustavy radioteleskopů Atacama Large Millimeter/submilimeter Array (ALMA) tým pořídil snímky planetárních disků třídy 0 a třídy I, které jsou mnohem mladší než disky třídy II pozorované při dřívějších průzkumech. Je známo, že disky třídy II mají mezery a prstencové struktury, což naznačuje, že planetární formace je v plném proudu. „První pozorování mladých protoplanetárních disků prostřednictvím radioteleskopu ALMA odhalila mnoho krásných prstenců a mezer, možných míst vzniku planet,“ řekl Cheng-Han Hsieh, PhD kandidát na Yale University. „Přemýšlel jsem, kdy se tyto prstence a mezery začaly objevovat v discích.“

Evoluční sekvence protoplanetárních disků se
substrukturami z průzkumu ALMA CAMPOS.
Tyto široké palety struktur planetárních disků jsou
možnými místy vzniku mladých protoplanet

Tato nová studie ukazuje, že struktury se začínají tvořit, když jsou disky staré asi 300 000 let, což je neuvěřitelně rychlé. Mladé disky mohou mít více prstenců a spirální struktury nebo se mohou vyvinout v prstenec s centrální dutinou. Tato pozorování zpochybňují naše chápání toho, jak se formují planety, zejména velké planety podobné Jupiteru. „Je obtížné vytvořit obří planety během milionu let v dosavadních modelech akrece,“ řekl Cheng-Han Hsieh. Budoucí studie určí přesný čas, kdy se objeví substruktura disku a jak to souvisí s ranou tvorbou planet.

Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) je nejmodernější radioteleskop umístěný v poušti Atacama v severním Chile. ALMA, provozovaná partnerstvím mezi Evropou, Severní Amerikou, východní Asií a hostitelskou zemí Chile, se specializuje na studium záření některých z nejchladnějších objektů ve vesmíru.

Funguje na milimetrových a submilimetrových vlnových délkách a vyplňuje zásadní mezeru mezi infračerveným světlem a rádiovými vlnami. To umožňuje radioteleskopu ALMA pozorovat jevy, jako je formování hvězd, planetární systémy a detailní chemie vesmíru, které jsou často ukryty před pozorováním na jiných vlnových délkách.

Vysoká nadmořská výška a suché podnebí v oblasti radioteleskopu ALMA poskytuje téměř nesrovnatelný pohled na vesmír v těchto jedinečných vlnových délkách, což z něj dělá jednu z nejvýkonnějších a nejvšestrannějších observatoří na světě pro studium molekulárního plynu a prachu.

Zdroj: https://scitechdaily.com/reimagining-planetary-genesis-young-disk-observations-challenge-formation-theories/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz