Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Mise evropské družice CHEOPS odhaluje rezonanční sextet vzdálených světů

Mise evropské družice CHEOPS odhaluje rezonanční sextet vzdálených světů

26.12.2023

Vzácný hvězdný systém se šesti exoplanetami byl odhalen pomocí mise ESA s názvem CHEOPS (CHaracterising ExOPlanet Satellite). Tento objev je zvláště cenný, protože orbitální konfigurace planet ukazuje, že systém se od svého vzniku před více než miliardou let do značné míry nezměnil. Satelit ESA poskytl klíčová data pro pochopení záhadného systému exoplanet, který výzkumníky po léta mátl.

Hvězda HD 110067 leží asi 100 světelných let daleko v severním souhvězdí Coma Berenices (Vlasy Bereniky). V roce 2020 zaznamenal satelit NASA s názvem Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS) poklesy jasnosti hvězdy, které naznačovaly, že planety procházejí před kotoučkem hvězdy. Předběžná analýza odhalila dvě možné planety. Jedna s dobou oběhu 5,642 dne a druhá s periodou, kterou zatím nebylo možné určit.

O dva roky později družice TESS pozorovala stejnou hvězdu znovu. Analýza kombinovaných datových souborů vyloučila původní interpretaci, ale představila dvě různé možné planety. Zatímco tyto detekce byly mnohem jistější než ty původní, v datech TESS bylo mnoho, co stále nedávalo smysl. Tehdy se o to začal zajímat Rafael Luque z University of Chicago a jeho kolegové.

CHEOPS: Klíč k záhadě
Tehdy jsme se rozhodli použít družici CHEOPS. Vydali jsme se lovit signály mezi všemi potenciálními obdobími, které by tyto planety mohly mít,“ říká Rafael Luque.

Jejich úsilí se vyplatilo. Potvrdili třetí planetu v systému a uvědomili si, že našli klíč k odemknutí celého systému, protože nyní bylo jasné, že tyto tři planety jsou v orbitální rezonanci. Nejvzdálenější planetě trvá oběh 20,519 dne, což je extrémně blízko 1,5násobku oběžné doby další planety s 13,673 dny. To je zase téměř přesně 1,5násobek oběžné doby vnitřní planety s 9,114 dny.

Vzácná rodina šesti exoplanet 
nacházejících se ve vzájemné rezonanci

S pomocí mise CHEOPS byla odhalena vzácná rodina šesti exoplanet. Všechny planety v této rodině jsou menší než Neptun a obíhají kolem své hvězdy HD 110067 ve velmi přesném valčíku. Když planeta, která je nejblíže hvězdě, vykoná kolem ní tři plné oběhy, druhá udělá přesně dva za stejnou dobu. Tomu se říká rezonance 3:2. Těchto šest planet tvoří rezonanční řetězec v párech 3:2, 3:2, 3:2, 4:3 a 4:3, což vede k tomu, že nejbližší planeta dokončí šest oběhů, zatímco nejvzdálenější planeta provede jeden. Družice CHEOPS potvrdila oběžnou dobu třetí planety v systému, která byla klíčem k odhalení rytmu celého systému. Toto je druhý planetární systém v orbitální rezonanci, který satelit CHEOPS pomohl odhalit. První z nich se nazývá TOI-178.

Předpovídání dalších orbitálních rezonancí a jejich porovnání se zbývajícími nevysvětlenými daty umožnilo týmu objevit další tři planety v systému. „CHEOPS nám dal tuto rezonanční konfiguraci, která nám umožnila předpovídat všechny ostatní oběžné doby. Bez této detekce by to bylo nemožné,“ vysvětluje Rafael Luque.

Význam orbitálně rezonančních systémů
Orbitální rezonanční systémy je nesmírně důležité najít, protože astronomům toho hodně říkají o vzniku a následném vývoji planetárního systému. Planety kolem hvězd mají tendenci se tvořit v rezonanci, ale mohou být snadno narušeny. Pečlivou rovnováhu může narušit například velmi hmotná planeta, blízké setkání s procházející hvězdou nebo obří impaktní událost. Výsledkem je, že mnoho ze systémů s větším počtem planet, které astronomové znají, nejsou v rezonanci, ale zdají se být dostatečně blízko, že by mohly jednou rezonovat. Systémy s více planetami zachovávající svou rezonanci jsou však vzácné.

Myslíme si, že jen asi jedno procento všech systémů zůstává v rezonanci,“ říká Rafael Luque. „Proto je HD 110067 speciální a vybízí k dalšímu studiu. Ukazuje nám nedotčenou konfiguraci planetárního systému, který přežil beze změny.“

Cheops: Katalyzátor pro objevy
Jak to říká náš vědecký tým: Družice CHEOPS dělá výjimečné objevy, aby zněly obyčejně. Z pouhých tří známých rezonančních systémů o šesti planetách je to nyní druhý, který CHEOPS našel, a to za pouhé tři roky provozu,“ říká Maximilian Günther, projektový vědec ESA pro družici CHEOPS.

HD 110067 je nejjasnější známý systém se čtyřmi nebo více planetami. Vzhledem k tomu, že všechny tyto planety mají velikost menší než Neptun s atmosférami, které jsou pravděpodobně rozšířené, jsou ideálními kandidáty pro studium složení jejich atmosfér pomocí vesmírného dalekohledu Jamese Webba a budoucích dalekohledů ARIEL a PLATO připravovaných organizací ESA.

Zdroj: https://scitechdaily.com/cosmic-symphony-cheops-mission-exposes-a-resonant-sextet-of-distant-worlds/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies