Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


15.07.2025
Rozšiřování kamerové sítě: Výzkum meteorů spojující střední Evropu a jižní oblohu v Chile

Z české hvězdárny až pod hvězdnaté nebe chilských And. Cesta, která propojuje dvě polokoule jediným cílem: zachytit stopu minulosti Sluneční soustavy – a právě jejich zachycení a analýza spojují evropské nebe s chilskými výšinami. Nová síť kamer a spektrografů sleduje meteory, které nám odhalují chemické složení dávných těles a možná i samotný původ planet. Za technickým pokrokem se skrývají měsíce příprav, testování a náročná instalace v nesnadných podmínkách Jižní Ameriky. Jak se český tým vydal naproti vesmíru a proč je jižní obloha pro výzkum taktéž důležitá?

02.07.2025
Ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu

V prvním prázdninovém týdnu si vám dovoluji nabídnout malé ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu, které již řadu let působí na naší hvězdárně. 

30.06.2025
Hvězdárna 70: Pomaturitní studium astronomie

Stát se vystudovaným astronomem nebo astrofyzikem bylo na počátku vzniku hvězdáren v 50. letech spíše snem než realitou. Veřejný vzdělávací systém tehdy nabízel pouze dvě cesty, jak se k astronomii či astrofyzice přiblížit – ani jedna z nich však nebyla příliš vhodná pro praktickou práci na hvězdárně."

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Meteorit starý 2,35 miliardy let nalezený v Africe přepisuje historii Měsíce

Meteorit starý 2,35 miliardy let nalezený v Africe přepisuje historii Měsíce

24.07.2025
Snímek vzorku Northest Africa 16286 pořízený
pomocí rastrovacího elektronového mikroskopu; 
různé odstíny šedé zvýrazňují různé chemické
složení minerálů
Credit: Joshua Snape/University of Manchester

2,35 miliardy let starý olivínický lunární meteorit objevený v Africe nese unikátní signatury, které vyplňují téměř miliardu let dlouhou mezeru ve vulkanické historii Měsíce. Izotopové a geochemické analýzy naznačují, že hluboko uložené procesy generující teplo poháněly občasné bazaltické erupce dlouho po vzniku bazaltůdopravených na Zemi v programu Apollo. Tento vzácný vzorek zpochybňuje převládající modely měsíčního tepelného vývoje a může ukázat směr, v němž budoucí mise shromáždí nové horniny.

V Africe nalezený vzácný lunární meteorit vrhá nové světlo na skryté vulkanické procesy, které formovaly Měsíc dlouho poté, co se předpokládalo, že jeho povrch vychladl. Asi 2,35 miliardy let starý meteorit s unikátním chemickým složením, nalezený v Africe v roce 2023, zaplňuje zásadní mezeru v našem chápání vulkanické historie Měsíce.

Výzkumníci představili své výsledky na konferenci Goldschmidt Conference v Praze a ukazují, jak meteorit Northwest Africa 16286 vrhá nové světlo na vyvíjející se nitro Měsíce a překvapivou dlouhověkost jeho vulkanických procesů.

Tým z University of Manchester nalezl důkazy podporující myšlenku, že Měsíc si udržel mechanismy produkce tepla během několika etap sopečné aktivity.

Měřením izotopů olova zjistili, že tato hornina ztuhla asi před 2,35 miliardami let – v době, ze které nemáme téměř žádné další vzorky. Její neobvyklý geochemický otisk ji odlišuje od čedičů přivezených misemi Apollo, Luna a Chang'e, což naznačuje, že krystalizovala z hluboce vázané lávy krátce poté, co dosáhla měsíčního povrchu.

Vědecká hodnota lunárních meteoritů
Joshua Snape, vědecký pracovník na univerzitě v Manchesteru ve Velké Británii, prezentoval výzkum na konferenci Goldschmidt a řekl: „Měsíční horniny z projektů s návratem vzorků nám poskytují fantastické poznatky, ale jsou omezeny na bezprostřední okolí míst přistání těchto misí. Naproti tomu měsíční meteority mohou být potenciálně vymrštěny při vzniku impaktních kráterů, které se vyskytují kdekoliv na povrchu Měsíce. Proto je u tohoto vzorku jistá náhoda; prostě se shodou okolností dostal na Zemi a odhaluje tajemství měsíční geologie bez masivních nákladů na vesmírnou misi.“

Tato hornina, která obsahuje relativně velké krystaly minerálu olivínu, je typem lunárního sopečného čediče zvaného olivinický čedič. Obsahuje střední množství titanu a vysoké množství draslíku. Kromě neobvyklého stáří vzorku tato studie zjistila, že izotopové složení olova v hornině – geochemický „otisk prstu“ zachovaný z doby, kdy se hornina formovala – naznačuje, že pochází ze zdroje v nitru Měsíce s neobvykle vysokým poměrem uranu k olovu. Tyto chemické indicie mohou pomoci identifikovat mechanismy, které umožnily období probíhajícího vnitřního generování tepla na Měsíci.

Překlenutí mezery miliardy let 
Stáří vzorku je obzvláště zajímavé, protože vyplňuje téměř miliardu let trvající mezeru v historii lunárních vulkanických procesů,“ řekl Snape. „Je mladší než bazalty shromážděné misemi Apollo, Luna a Chang'e 6, ale starší než mnohem mladší horniny přivezené čínskou misí Chang'e 5. Jeho stáří a složení ukazují, že sopečná aktivita na Měsíci pokračovala po celou dobu a naše analýza naznačuje probíhající proces tvorby tepla uvnitř Měsíce, pravděpodobně z radiogenních prvků rozpadajících se a produkujících teplo po dlouhou dobu.“

Měsíční horniny jsou vzácné, takže je vždy zajímavé, když se nám podaří najít něco, co vyniká a vypadá jinak než všechno ostatní. Tato konkrétní hornina nám poskytuje nová omezení ohledně toho, kdy a jak na Měsíci probíhala sopečná aktivita. O geologické minulosti Měsíce se toho ještě musíme dozvědět mnohem více a s další analýzou, která by určila její původ na povrchu, nám tato hornina pomůže určit, kam mají přistát budoucí mise s cílem odběru vzorků.“

Meteorit o hmotnosti 311 gramů je pouze jedním z 31 lunárních čedičů oficiálně identifikovaných na Zemi. Jeho odlišné složení s roztavenými sklovitými kapsami a žilkami naznačuje, že byl pravděpodobně „šokován“ dopadem asteroidu nebo meteoritu na povrch Měsíce, než byl vymrštěn a nakonec dopadl na Zemi. Tato šoková událost ztěžuje interpretaci data horniny, ale vědci odhadují její stáří s odchylkou ± 80 milionů let.

Zdroj: https://scitechdaily.com/2-35-billion-year-old-meteorite-found-in-africa-rewrites-lunar-history/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz