Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


02.02.2023
Astronomická olympiáda

Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout  např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.

01.06.2022
Klub nadaných dětí ve školním roce 2022/2023

Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.

Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.

27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Komety vytvářejí oceán na cizí planetě

Komety vytvářejí oceán na cizí planetě

21.10.2011

Astronomové nedávno našli kosmický zdroj stejné vody, jaká se na Zemi objevila před miliardami roků a vytvořila její rozsáhlé oceány. Toto zjištění může pomoci objasnit, jakým způsobem byl zemský povrch pokryt vodou. Velká část této vody byla na Zemi s velkou pravděpodobností „dopravena“ kometami v raném období vývoje Sluneční soustavy. A že je něco takového možné, to potvrzuje další pozorování mladé hvězdy eta Corvi v souhvězdí Havrana.

Nová měření, která uskutečnila evropská družice Herschel Space Observatory, ukazují, že kometa Hartley 2, která pochází ze vzdáleného Kuiperova pásu, obsahuje vodu stejného izotopového složení, jaké má voda v pozemských oceánech. Tato odlehlá oblast Sluneční soustavy (30krát až 50krát dále od Slunce než Země) je domovem ledových a kamenných těles včetně Pluta, dalších trpasličích planet a velkého počtu komet.

Výsledky pozorování družice Herschel v oboru infračerveného záření vedou k závěru, že komety mohly hrát důležitou roli při dopravě obrovského množství vody na povrch mladé Země,“ říká Dariusz Lis (California Institute of Technology, Pasadena) a spoluautor článku v časopise Nature.

Komety byly vůbec poprvé přistiženy při ničivém bombardování povrchu zatím nespatřené planety. Alespoň to naznačují nová pozorování. Pokud se podaří potvrdit přítomnost exoplanet, pak tento objev znamená, že kosmické srážky přinášejí vodu a organické látky – nezbytné ingredience pro život – na povrchy těles, která se nacházejí v tzv. obyvatelných zónách v okolí hvězd.

Značné množství komet zřejmě křižuje prostor v okolí jasné hvězdy eta Corvi, která je od Země vzdálena 60 světelných roků a která je na severní obloze viditelná pouhým okem. Patří ke spektrálnímu typu F a je asi o 30 % hmotnější než Slunce. Její povrchová teplota dosahuje 6 800 K (zhruba o 1000 stupňů více, než je teplota Slunce).

Kosmický dalekohled Spitzer Space Telescope zaregistroval infračervené záření prachového prstence kolem hvězdy eta Corvi, a to ve vzdálenosti 3krát větší, než je vzdálenost Země od Slunce. Carey Lisse (Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory in Laurel, Maryland) analyzoval se svými spolupracovníky spektrum tohoto záření a zjistil, že se v prstenci nachází voda, organické látky a různé horniny. Přítomnost prstence byla objevena již v roce 2005.

Složení a množství materiálu naznačuje, že několik malých komet (či jedna velká) se roztříštilo při nárazu do kamenného tělesa o hmotnosti několikrát převyšující hmotnost Země, přičemž došlo k vytvoření „ohonu“ (vlečky) drobných úlomků, táhnoucího se za planetou. Přítomný prach pravděpodobně obsahuje také nanodiamanty (diamantový prach).

Astronomové již vědí, že hvězda eta Corvi měla velkou zásobu kometárních jader. Prozrazuje to jasný prstenec studeného prachu, který hvězdu obklopuje ve vzdálenosti zhruba 150 astronomických jednotek (AU). Naše Sluneční soustava má tomu odpovídající prstenec v podobě Kuiperova pásu – rezervoáru ledových těles, pozůstatků z období tvorby planet a komet.

Pozorování observatoře Spitzer také napovídají, že zdejší exoplanety, jejichž přítomnost však zatím nebyla potvrzena, zažívají obdobné útrapy, jaké zakusily vnitřní planety Sluneční soustavy v období tzv. Velkého pozdního bombardování zhruba před 3,8 miliardami roků, kdy byl jejich povrch zjizven dopady velkého počtu komet a asteroidů. Tato epizoda byla spuštěna v okamžiku, kdy planety Jupiter a Saturn změnily své polohy ve Sluneční soustavě, což mělo za následek nasměrování ledových těles dovnitř planetárního systému. Eta Corvi je relativně mladá hvězda (její stáří se odhaduje na 1 miliardu roků). Může být obklopena obdobným prstencem, jaký se ve Sluneční soustavě nachází za drahou Neptunu.

Zdroj: http://www.herschel.caltech.edu/index.php?SiteSection=News&NewsItem=nhsc2011-017 a http://www.newscientist.com/article/dn21066-comets-may-be-creating-oceans-on-alien-planet.html

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies