Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Když se srazí exoplanety

Když se srazí exoplanety

19.01.2010

Pomocí dalekohledu Gemini South Telescope (Chile) objevili astronomové University of California (UCLA) přítomnost prachu jako důkaz vzniku mladých kamenných planet v okolí hvězdy, vzdálené od Země asi 500 světelných roků. Tato pravděpodobná extrasolární soustava je však od naší Sluneční soustavy velmi odlišná.

Až doposud byl teplejší prach, objevený kolem jiných hvězd, svým složením velmi podobný materiálu planetek nebo komet ve Sluneční soustavě,“ říká Dr. Carl Melis, vedoucí skupiny astronomů. „Nově objevený prach v okolí vzdálené hvězdy je zcela odlišný.“ Carl Melis o tomto objevu informoval ve Washingtonu na 215. konferenci Americké astronomické společnosti.

Hvězda známá jako HD 131488 je obklopena teplým prachem v oblasti, označované jako terestrická zóna planet. „Co dělá hvězdu HD 131488 ve skutečnosti unikátní, je přítomnost neznámého druhu prachu, uvolněného zřejmě při srážce těles, stejně tak jako přítomnost studeného prachu daleko od hvězdy,“ říká Dr. Benjamin Zuckerman, profesor fyziky a astronomie na UCLA, který je spoluautorem výzkumné práce. „Tyto dva charakteristické znaky odlišují hvězdu HD 131488 od jiných hvězd, u kterých byl rovněž získán důkaz přítomnosti velkého množství prachu v místě předpokládaného výskytu terestrických planet.“

Porovnání soustavy kolem hvězdy HD 131488 a Sluneční soustavyK pozorování hvězdy HD 131488 v oboru infračerveného záření astronomové použili přístroj nazvaný T-ReCS, instalovaný na dalekohledu South Gemini Observatory. Výzkumníkům poskytl data, která byla použita k analýze teplého prachu v oblasti v těsné blízkosti hvězdy. „Je typické, že prach či drobné úlomky materiálu v okolí našeho Slunce či jiných hvězd obsahují především různé druhy olivínů, pyroxenů či křemičitanů, tedy minerálů obvykle se vyskytujících na Zemi,“ říká Melis. „Prach v okolí hvězdy HD 131488 je ale naprosto odlišný.“

Melis se svým týmem spolupracovníků je toho názoru, že přijatelným vysvětlením pro nezvykle velké množství teplého prachu je fakt, že se jedná o pozůstatek nedávné kolize dvou kamenných planetárních těles. Takováto srážka by poskytla odpovídající množství prachových částic, které je potřebné k vysvětlení získaných výsledků pozorování.

Ačkoliv prach záhadného složení je u hvězdy HD 131488 lokalizován do vzdálenosti srovnatelné se vzdáleností Země od Slunce, tým vědců rovněž objevil studený prach ve vzdálenosti zhruba 45krát větší. Tato oblast vnějšího prachu je určitým analogem Kuiperova pásu ve Sluneční soustavě, což je oblast za drahou planety Neptun, kde kolem Slunce krouží velké množství těles menších rozměrů.

Hvězda HD 131488 se nachází v souhvězdí Kentaura a je 3krát hmotnější a 33krát svítivější než Slunce. Hvězda je součástí velké hvězdotvorné oblasti na jižní obloze, která je známá jako asociace Centaurus-Lupus, která je tvořena hvězdami, jejichž stáří se pohybuje kolem 10 miliónů roků. To je ve velkém kontrastu se stářím Slunce, které je 4,6 miliardy roků.

Zdroj: http://www.gemini.edu/node/11385

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies