Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Jarní díra končí a čeká nás první jarní roj - Lyridy

Jarní díra končí a čeká nás první jarní roj - Lyridy

19.04.2015

Lyridy sice nepatří k nejsilnějším meteorickým rojům, přesto ho můžeme zařadit mezi ty nejznámější. Roj můžeme každoročně pozorovat přibližně od 16. do 26. dubna. Maximum letos nastává v noci z 22. na 23. dubna, tedy v noci ze středy na čtvrtek, a trvá pouze několik hodin. Odhad doby hlavního maxima roje je ve středu ve 24h UT.

 

Radiant (místo, ze kterého meteory jakoby zdánlivě vylétají) se nachází v souhvězdí Lyry. Během hodiny můžeme vidět až 15 meteorů. Nejlepší podmínky pro pozorování Lyrid budou letos o půlnoci, tedy ve čtvrtek 23. 4. brzo ráno. Výhodou tedy je, že v té době bude radiant roje vysoko nad obzorem. V letošním roce budou podmínky příznivé i co se týče rušení svitem Měsíce. Ten se nachází ve fázi mezi novem a první čtvrtí a zapadne poměrně brzo, kolem půlnoci, tudíž maximum bude již bez Měsíce.

Mateřskou kometou roje je periodická kometa C/1861 G1 (Thatcher), kterou objevil v dubnu roku 1861 americký profesor a astronom Albert E. Thatcher. Průměrná rychlost Lyrid byla stanovena na 46,2 km/s, meteory roje tedy patří mezi ty rychlejší, které můžeme v průběhu roku pozorovat.

 

 


Proč Lyridy zůstávají jedním z nejznámějších a nejzajímavějších rojů, když jejich aktivita není příliš silná?


Existují hned dva důvody.  První z nich je, že pozorování tohoto roje bylo zaznamenáno již před 2600 lety, což je mnohem déle než u jakéhokoliv jiného roje. Druhý důvod je pro nás pozorovatele ještě zajímavější – tento roj zažil během své historie meteorické deště, kdy se jeho činnost mnohokrát zvýšila, a to až na 600 meteorů za hodinu. Příčina tohoto dění se i nadále zkoumá. Jako nejpravděpodobnější vysvětlení však stále zůstává, že roj je pod vlivem gravitačních poruch planety Saturn. 
 

Historie roje


Na počátku meteorářské historie byla mnoho zajímavých rojů přehlíženo. Jedním z nich jsou právě také Lyridy. . 
Už v roce 1835 našel Dominique François Jean Arago dostatek důkazů o tom, že existuje meteorický roj s maximem kolem 22. dubna. O čtyři roky později provedl koordinované pozorování tohoto roje Edward C. Herrick společně s Francisem Baileym. Jejich pozorování odhalilo slabou činnost s vrcholem kolem 19. dubna. 

I přes tato pozorování a jasné důkazy o meteorické činnosti v dubnu nebylo dalších 25 let realizováno další specializované pozorování zaměřené na tento roj, teprve v roce 1864 provedl další pozorování Alexander Stewart Herschel. 
V šedesátých letech bylo objeveno, že komety a meteorické roje spolu souvisí. V roce 1866 byla např. spojena kometa Swift-Tuttle s Perseidami a nově objevená kometa Tempel-Tuttle s Leonidami. 
O rok později potvrdil Johann Gottfried Galle souvislost mezi kometou Thatcher a rojem Lyrid a úspěšně sledoval historii roje zpět do 16. března 687 př. nl.
Počty meteorů za hodinu zůstaly relativně konzistentní, kolem 5 až 10 meteorů za hodinu, i když některé roky se objevovaly nečekané meteorické spršky. Jeden z nejsilnějších byl v roce 1803. Další spršky byly také v letech 1922 a 1982. 
 

Pozorujte!

Pokud tedy chcete zahlédnout nějaký ten meteor z roje Lyrid, nezapomeňte se v noci ze středy na čtvrtek podívat na noční oblohu. Nejlepší způsob je si lehnout do spacáku či lehátka. Jak jsme již psali, meteory sice vylétají od souhvězdí Lyry, vidět je však můžete po celé obloze.

autor: Sylvie Gorková


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies