Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


03.06.2024
Neformální setkání partnerů klíčového projektu Hvězdárny Valašské Meziříčí

Poslední květnovou středu roku 2024 se v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. uskutečnilo setkání partnerů projektu Kulturního a kreativního centra – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. V současné době finišují přípravy pro zahájení samotné stavby nového objektu, ale stejně tak se snažíme nacházet a rozvíjet spolupráci s řadou partnerů, kteří nám mohou s činností v nových prostorách pomoci.

14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Jak nová metodika přepisuje knihu stáří pro asteroidy

Jak nová metodika přepisuje knihu stáří pro asteroidy

14.05.2024

Vědci z Cornell University vyvinuli novou metodu pro odhad stáří asteroidů pomocí dynamiky; demonstrují tento přístup na asteroidu Selam, jehož stáří bylo zjištěno kolem 2-3 milionů let. Asteroid objevený loni v listopadu je ve skutečnosti batole Sluneční soustavy, jak odhaduje pomocí nových statistických výpočtů výzkumný tým vedený Cornell University.

Tým odvodil věk planetky Selam, „měsíce“ kroužícího kolem malého asteroidu Dinkinesh v hlavním pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem, pouze na základě dynamiky nebo toho, jak se dvojice pohybuje ve vesmíru. Jejich výpočet souhlasí s výpočtem z mise Lucy založeném na analýze povrchových kráterů, což je tradičnější metoda pro datování asteroidů.

Výhody nové metody

Nová metoda tuto práci doplňuje a má některé výhody: Nevyžaduje drahou kosmickou sondu k pořizování detailních snímků; mohla by být přesnější v případech, kdy povrchy asteroidů prošly nedávnými změnami; a lze je aplikovat na sekundární tělesa v desítkách dalších známých binárních systémů, které tvoří 15 % blízkozemních asteroidů, jak uvedli vědci.

Určení stáří asteroidů je důležité pro jejich pochopení a tento je pozoruhodně mladý ve srovnání se stářím Sluneční soustavy, což znamená, že vznikl poměrně nedávno,“ řekl Colby Merrill, doktorand v oboru leteckého inženýrství. „Zjištění věku tohoto jediného tělesa nám může pomoci pochopit populaci planetek jako celek.“

Jedinečné vlastnosti a budoucí aplikace

Colby Merrill, odborník na dynamiku, který byl součástí mise NASA s názvem Double Asteroid Redirection Test (DART), bedlivě sledoval, když kosmická sonda Lucy 1. listopadu 2023 prolétla kolem planetky Dinkinesh a nečekaně našla měsíček později pojmenovaný Selam. Ukázalo se, že to je „mimořádně unikátní a složité těleso,“ řekl Merrill – takzvaná „kontaktní dvojplanetka“ sestávající ze dvou laloků, které jsou v podstatě hromady suti slepené k sobě; a první svého druhu, která byla pozorována obíhající kolem jiného asteroidu.

Binární asteroidy jsou dynamicky složité a fascinující objekty, které jsou zapojeny do jakéhosi přetahování lanem, uvedli vědci. Gravitace působící na objekty způsobuje jejich fyzické vyboulení a má za následek příliv a odliv, který pomalu snižuje energii systému. Mezitím sluneční záření také mění energii binárního systému s efektem nazývaným efekt Binary Yarkovsky-O'Keefe-Radzievskii-Paddack (BYORP). Nakonec systém dosáhne rovnováhy, kdy jsou slapy a BYORP stejně silné – nastala patová situace v přetahování lanem.

Za předpokladu, že tyto síly byly v rovnováze a po zapojení dat o asteroidech veřejně sdílených misí Lucy, výzkumníci vypočítali, jak dlouho by trvalo, než by Selam dosáhl svého současného stavu poté, co se zformoval z povrchového materiálu vyvrženého rychle rotujícím asteroidem Dinkinesh. Tým astronomů uvedl, že se zlepšil na již existující rovnice, které předpokládaly, že obě tělesa jsou stejně hustá. Provedením zhruba 1 milionu výpočtů s různými parametry poskytly výsledky střední věk měsíčku Selam 2-3 miliony let, přičemž 2 miliony byly nejpravděpodobnějším výsledkem.

Výzkumníci doufají, že použijí svou novou metodu stárnutí i na další binární systémy, kde byla dynamika dobře charakterizována, a to i bez blízkých průletů.

Použitá v tandemu s počítáním kráterů by tato metoda mohla pomoci lépe vymezit stáří systémů,“ řekla Alexia Kubasová, doktorandka v oboru astronomie a vesmírných věd a spoluautorka článku. „Pokud použijeme dvě metody a ty spolu souhlasí, můžeme si být jistější, že dostáváme smysluplný věk, který popisuje současný stav systému.“

Zdroj: https://scitechdaily.com/how-a-new-methodology-rewrites-the-age-book-for-asteroids/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies