Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

15.12.2023
Zapomenuté výročí – Bohumil Maleček

V letošním roce uplynulo 100 let od narození Ing. Bohumila Malečka CSc., který působil na hvězdárně ve Valašském Meziříčí v letech 1961-1989 nejen jako ředitel, ale i jako odborný pracovník a organizátor sítě pozorovatelů zákrytů hvězd tělesy sluneční soustavy. Vystudovaný geoget se specializací na astronomickou geodézii. 

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Inaugurace přístavby ředitelství ESO

Inaugurace přístavby ředitelství ESO

05.12.2013

ESO 050/13 tisková zpráva

Nová budova při ředitelství ESO v Garchingu byla slavnostně otevřena

Dne 4. prosince 2013 se v ředitelství ESO v Garchingu u Mnichova (Německo) konala oficiální inaugurační ceremonie u příležitosti otevření budovy nového administrativního křídla. Slavnosti se zúčastnili členové nejvyššího orgánu ESO Council, zástupci místní samosprávy, zástupci architektonické firmy Auer+Weber+Assoziierte, i hlavního dodavatele BAM Deutschland AG a členové vedení ESO.

Slavnostní otevření přístavby představuje významný den v historii ESO. Všichni zaměstnanci ESO v Garchingu budou nyní pracovat společně pod jednou střechou, což usnadní ceněnou týmovou práci. Kromě toho nová budova poskytne prostory, ve kterých bude možné vyvíjet, testovat a vylepšovat ta nejpokročilejší zařízení ESO. Realizace přístavby byla možná mimo jiné díky velkorysému příspěvku ze strany německého spolkového ministerstva pro vědu a výzkum.

Dvojice nových budov – administrativní o ploše 10 300 čtverečních metrů, technická s rozlohou 2 900 čtverečních metrů a jejich přilehlé okolí – společně zdvojnásobila plochu, kterou disponovalo dosavadní ředitelství ESO v Garchingu. Tyto prostory byly velmi potřebné, neboť personál ESO byl dosud rozptýlen na různých místech po celém vědecko-technickém areálu v Garchingu. 

Kromě toho se blíží realizace dalekohledu E-ELT (European Extremely Large Telescope) a ESO nutně potřebovalo prostory pro vývoj technologických inovací, jaké si tento ambiciózní projekt jistě vyžádá. Technická budova, která mimo jiné bude hostit jeden z největších světových počítačových archivů astronomických dat, se stane střediskem prací na projektu E-ELT.

Dvojici budov a trakt, který je spojuje se stávajícím ředitelstvím ESO, vyprojektovala architektonická firma Auer+Weber+Assoziierte poté, co její návrh prošel vítězně vyhlášenou soutěží. Tato firma rovněž navrhla budovu Residencia na observatoři ESO Paranal v Chile, která byla oceněna dvojicí oborových cen LEAF Award 2004 a Cityscape Architectural Review Award 2005.

Rozšíření ředitelství ESO bylo navrženo tak, aby ladilo s původní stavbou. Administrativní budova s oblými tvary široce využívá přírodního světla a má dvojici vnitřních nádvoří. Technická budova má tvar válce o průměru téměř shodném jako budoucí primární zrcadlo dalekohledu E-ELT.

Obě nové budovy nesou certifikát „zelená budova“, neboť jejich energetická spotřeba bude výrazně nižší než u typických budov této velikosti. Úspory bylo dosaženo díky dobře tepelně izolované fasádě. Administrativní budova navíc využívá k vytápění i chlazení technologii regulace teploty betonové konstrukce (betonového jádra), která k dodávání nebo odebírání tepla využívá tepelných čerpadel. Jako zdroj energie je využíváno geotermální teplo, k chlazení se využívá podzemní voda.

Přístavba, jejíž realizace byla zahájena v roce 2012, představuje významný krok dalšímu rozvoji ESO.

 

Zdroj

 

Další informace

ESO je nejvýznamnější mezivládní astronomická organizace Evropy a v současnosti nejproduktivnější pozemní astronomická observatoř. ESO podporuje celkem 15 členských zemí: Belgie, Brazílie, Česká republika, Dánsko, Finsko, Francie, Itálie, Německo, Nizozemsko, Portugalsko, Rakousko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Velká Británie. ESO uskutečňuje ambiciózní program zaměřený na návrh, konstrukci a úspěšný chod výkonných pozemních pozorovacích komplexů umožňujících astronomům dosáhnout významných vědeckých objevů. ESO také vedoucí úlohu při podpoře a organizaci spolupráce v astronomickém výzkumu. ESO provozuje tři unikátní pozorovací střediska světového významu nacházející se v Chile: La Silla, Paranal a Chajnantor. Na Observatoři Paranal provozuje Velmi velký teleskop (VLT), což je nejvyspělejší astronomická observatoř pro viditelnou oblast světla, a také dva další přehlídkové teleskopy. VISTA pracuje v infračervené části spektra a je největším přehlídkovým dalekohledem na světě, dalekohled VST (VLT Survey Telescope) je největším teleskopem navrženým k prohlídce oblohy výhradně ve viditelné části spektra. ESO je evropským partnerem revolučního astronomického teleskopu ALMA, největšího astronomického projektu současnosti. Pro viditelnou a blízkou infračervenou oblast ESO rovněž plánuje nový dalekohled E-ELT (European Extremely Large optical/near-infrared Telescope) s primárním zrcadlem o průměru 39 metrů, který se stane „největším okem do vesmíru“.

 

Odkazy

 

Kontakty

Viktor Votruba; národní kontakt; Astronomický ústav AV ČR, 251 65 Ondřejov, Česká republika; Email: votruba@physics.muni.cz

Jiří Srba; překlad; Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o., Česká republika; Email: jsrba@astrovm.cz

Christoph Haupt; Garching bei München, Germany; Tel.: +49 89 3200 6310; Email: chaupt@eso.org

Lars Lindberg Christensen; Head, ESO education and Public Outreach Department; Garching bei München, Germany; Tel.: +49 89 3200 6761; Mobil: +49 173 3872 621; Email: lars@eso.org

Toto je překlad tiskové zprávy ESO eso1350. ESON -- ESON (ESO Science Outreach Network) je skupina spolupracovníku z jednotlivých členských zemí ESO, jejichž úkolem je sloužit jako kontaktní osoby pro lokální média.


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies