Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


13.06.2019
Klub nadaných dětí

Od září 2019 zahájí na Hvězdárně Valašské Meziříčí, p. o. svoji činnost Klub nadaných dětí pod záštitou Mensy ČR. Přihlášky do klubu bude možné zaslat nebo osobně předat na hvězdárně již během prázdnin, první setkání zájemců o klub bude v sobotu 14. září 2019 ve 14:00 hodin na Hvězdárně Valašské Meziříčí.

22.02.2019
Velikonoce na hvězdárně

Na jarní měsíce jsme pro děti z mateřských školek připravili program VELIKONOCE NA HVĚZDÁRNĚ.   Společně přivítáme jaro, popovídáme si o velikonočních zvycích a symbolech, zjistíme, proč máme čtyři roční období, proč má Měsíc více tváří, jestli i v hlubokém vesmíru máme kuřátka, beránka a jiné velikonoční symboly. 

25.11.2018
Úspěšný projekt energetických úspor

V  roce 2017 byla provedena rekonstrukce (zateplení objektu a výměna výplní stavebních otvorů) provozně-technického objektu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o., který slouží jako zázemí hlavních objektů hvězdárny, jako odborná knihovna a studovna odborných pracovníků a stážistů.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » „Hvězdní studenti“ vyhráli jedinečné ceny

„Hvězdní studenti“ vyhráli jedinečné ceny

27.05.2008

ESO 014/08 tisková zpráva

Dne 23. května 2008 byli vyhlášeni vítězové soutěže „Chyť hvězdu“. Byli vybráni z velkého množství účastníků - studentů a učitelů ze škol celého světa - a obdrželi atraktivní ceny. Mezinárodní astronomickou soutěž pořádá ESO spolu s European Association for Astronomy Education (EAAE).

Jsme ohromeni vysokou úrovní zaslaných prací a celkovým počtem zúčastněných, jejichž počet překonal loňský ročník. Chtěli bychom všem poděkovat za účast,“ říká Douglas Pierce-Price, specialista na vzdělávání z ESO. Soutěž Chyť hvězdu jasně ukazuje, jaká síla se v astronomii skrývá, jak může inspirovat a povzbudit k práci studenty kteréhokoliv věku,“ dodává Fernand Wagner, prezident EAAE.

Hlavní cenou je týdenní pobyt na Paranalu včetně návštěvy VLT. Cenu získali studenti Roeland Heerema, Liesbeth Schenkels a Gerben Van Ranst z Instituut Spijker v belgickém Hoogstratenu. Doprovodí je jejich učitel Ann Verstralen. Jejich příběh starších dvojhvězd... Žij a nech zemřít (story of aged binary stars... Live and Let Die) nás provádí barvitým a úžasným světem dvojhvězd a životem i smrtí hvězd podobných našemu Slunci. Studenti v práci ukázali, jak nám nejmodernější dalekohledy, obzvláště ty v La Sille a na Paranalu, pomáhají v poznání hvězd. Pro práci si vybrali dvojhvězdný systém V390 Velorum. Systém se v závěrečné fázi svého života zbaví vnějšího obalu z prachu a plynu a přerodí se z nebeské kukly v nádherného vesmírného motýla. Studenti zapojili do práce také další žáky své školy a naučili je, jak si mohou otestovat vlastní zrak pozorováním dvojhvězdy Alcor a Mizar. Nicméně tím nejdůležitějším objevem, který učinili, je, jak píší ve své zprávě, „Astronomie žije! Každým dnem dochází k nějakým objevům a od astronomů se toho můžeme stále mnohé naučit.“ Vítězná skupina podnikne cestu do Chile a navštíví VLT – nejvyspělejší světový optický a infračervený dalekohled. Na Paranalu se setkají s astronomy a zúčastní se nočního pozorování. Vítěze zpráva o výsledku soutěže nadchla: „Jsme nadšeni tak úžasnou novinkou. Již se těšíme na cestu!“

Dalším vítězem je Marta Kotarba a její učitel Grzegorz Sęk ze školy IV Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki v Polsku. Byla oceněna návštěvou španělsko-německé observatoře Calar Alto v Almeríi, jež je financována španělskou vládou. Martin projekt Galaktické zoo a já (Galaxy Zoo and I) popisuje, jak se přidala k internetovým stránkám „Galaxy Zoo“, aby pomohla astronomům porozumět struktuře vesmíru. Dobrovolníci v Galaxy Zoo rozdělují galaxie podle jejich typu např. na spirální nebo eliptické. Jde o práci, kterou člověk zvládne mnohem efektivněji než počítač. Marta popisuje projekt jako „zajímavé dobrodružství. Galaxy Zoo mi dává možnost rozšířit si vědomosti o vesmíru a získat nové schopnosti.“ Její vítězný příspěvek ukazuje, že pravého astronomického výzkumu se může přes internet účastnit každý.

Třetím výhercem je Andreia Nascimento a jeho učitel Leonor Cabral z Escola Secundária da Cidadela v Portugalsku. Za svůj projekt Lov na otevřenou hvězdokupu (Hunting for Open Star Clusters) vyhráli výlet na observatoř Königsleiten v Rakousku. Pro projekt použili data z robotického dalekohledu Faulkes na Havaji, který slouží pro vzdělávání k vědecké práci.

Soutěž „Chyť hvězdu“ rovněž obsahuje výtvarnou část, ve které mají studenti za úkol ztvárnit astronomické téma. Jde o velice oblíbenou část soutěže, která se zabývá astronomií mimo vědecký rámec. Příspěvek do ní zaslalo více jak tisíc výtvarníků z celého světa. Zúčastnění byli v internetové galerii hodnoceni jednak širokou veřejností, získali však i speciální cenou Garryho Harwooda, aktivního člena International Association of Astronomy Artists. Harwood říká: „Byl to pro mne zážitek zhlédnout tak různorodou a zajímavou sbírku umění mladých lidí, pocházejících snad z každého koutu naší zeměkoule. Zapůsobila na mne kvalita příspěvků. Hodnocení bylo nesnadné, ale o to více byla práce zajímavá.“

Dalšími cenami v soutěži „Chyť hvězdu“ byl astronomický software, plakáty se snímky z dalekohledů ESO a jedinečná trička s motivy soutěže. Úplný seznam výherců je k dispozici na stránkách soutěže.

 

Multimedia: http://www.eso.org/public/outreach/eduoff/cas/cas2008/gallery.html

Zdroj: http://www.eso.org/public/outreach/press-rel/pr-2008/pr-14-08.html

autor: Tomáš Mohler


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje