Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


13.11.2020
Zákryty hvězd? Fascinující disciplína!

Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.

02.11.2020
Astronomický kroužek pokračuje ON-LINE

Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.

22.09.2020
Blízký vzdálený svět zákrytů a erupcí

Odborný pracovník naší hvězdárny Ladislav Šmelcer se zhlédl v proměnných hvězdách. Už téměř čtvrt století patří k jejich zaníceným pozorovatelům. Svého času byl předsedou Sekce proměnných hvězd a exoplanet při České astronomické společnosti, nyní je jejím místopředsedou a pořadatelem celostátního praktika. Téma tajuplných vesmírných těles prolíná celým následujícím rozhovorem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » „Hvězdní studenti“ vyhráli jedinečné ceny

„Hvězdní studenti“ vyhráli jedinečné ceny

27.05.2008

ESO 014/08 tisková zpráva

Dne 23. května 2008 byli vyhlášeni vítězové soutěže „Chyť hvězdu“. Byli vybráni z velkého množství účastníků - studentů a učitelů ze škol celého světa - a obdrželi atraktivní ceny. Mezinárodní astronomickou soutěž pořádá ESO spolu s European Association for Astronomy Education (EAAE).

Jsme ohromeni vysokou úrovní zaslaných prací a celkovým počtem zúčastněných, jejichž počet překonal loňský ročník. Chtěli bychom všem poděkovat za účast,“ říká Douglas Pierce-Price, specialista na vzdělávání z ESO. Soutěž Chyť hvězdu jasně ukazuje, jaká síla se v astronomii skrývá, jak může inspirovat a povzbudit k práci studenty kteréhokoliv věku,“ dodává Fernand Wagner, prezident EAAE.

Hlavní cenou je týdenní pobyt na Paranalu včetně návštěvy VLT. Cenu získali studenti Roeland Heerema, Liesbeth Schenkels a Gerben Van Ranst z Instituut Spijker v belgickém Hoogstratenu. Doprovodí je jejich učitel Ann Verstralen. Jejich příběh starších dvojhvězd... Žij a nech zemřít (story of aged binary stars... Live and Let Die) nás provádí barvitým a úžasným světem dvojhvězd a životem i smrtí hvězd podobných našemu Slunci. Studenti v práci ukázali, jak nám nejmodernější dalekohledy, obzvláště ty v La Sille a na Paranalu, pomáhají v poznání hvězd. Pro práci si vybrali dvojhvězdný systém V390 Velorum. Systém se v závěrečné fázi svého života zbaví vnějšího obalu z prachu a plynu a přerodí se z nebeské kukly v nádherného vesmírného motýla. Studenti zapojili do práce také další žáky své školy a naučili je, jak si mohou otestovat vlastní zrak pozorováním dvojhvězdy Alcor a Mizar. Nicméně tím nejdůležitějším objevem, který učinili, je, jak píší ve své zprávě, „Astronomie žije! Každým dnem dochází k nějakým objevům a od astronomů se toho můžeme stále mnohé naučit.“ Vítězná skupina podnikne cestu do Chile a navštíví VLT – nejvyspělejší světový optický a infračervený dalekohled. Na Paranalu se setkají s astronomy a zúčastní se nočního pozorování. Vítěze zpráva o výsledku soutěže nadchla: „Jsme nadšeni tak úžasnou novinkou. Již se těšíme na cestu!“

Dalším vítězem je Marta Kotarba a její učitel Grzegorz Sęk ze školy IV Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki v Polsku. Byla oceněna návštěvou španělsko-německé observatoře Calar Alto v Almeríi, jež je financována španělskou vládou. Martin projekt Galaktické zoo a já (Galaxy Zoo and I) popisuje, jak se přidala k internetovým stránkám „Galaxy Zoo“, aby pomohla astronomům porozumět struktuře vesmíru. Dobrovolníci v Galaxy Zoo rozdělují galaxie podle jejich typu např. na spirální nebo eliptické. Jde o práci, kterou člověk zvládne mnohem efektivněji než počítač. Marta popisuje projekt jako „zajímavé dobrodružství. Galaxy Zoo mi dává možnost rozšířit si vědomosti o vesmíru a získat nové schopnosti.“ Její vítězný příspěvek ukazuje, že pravého astronomického výzkumu se může přes internet účastnit každý.

Třetím výhercem je Andreia Nascimento a jeho učitel Leonor Cabral z Escola Secundária da Cidadela v Portugalsku. Za svůj projekt Lov na otevřenou hvězdokupu (Hunting for Open Star Clusters) vyhráli výlet na observatoř Königsleiten v Rakousku. Pro projekt použili data z robotického dalekohledu Faulkes na Havaji, který slouží pro vzdělávání k vědecké práci.

Soutěž „Chyť hvězdu“ rovněž obsahuje výtvarnou část, ve které mají studenti za úkol ztvárnit astronomické téma. Jde o velice oblíbenou část soutěže, která se zabývá astronomií mimo vědecký rámec. Příspěvek do ní zaslalo více jak tisíc výtvarníků z celého světa. Zúčastnění byli v internetové galerii hodnoceni jednak širokou veřejností, získali však i speciální cenou Garryho Harwooda, aktivního člena International Association of Astronomy Artists. Harwood říká: „Byl to pro mne zážitek zhlédnout tak různorodou a zajímavou sbírku umění mladých lidí, pocházejících snad z každého koutu naší zeměkoule. Zapůsobila na mne kvalita příspěvků. Hodnocení bylo nesnadné, ale o to více byla práce zajímavá.“

Dalšími cenami v soutěži „Chyť hvězdu“ byl astronomický software, plakáty se snímky z dalekohledů ESO a jedinečná trička s motivy soutěže. Úplný seznam výherců je k dispozici na stránkách soutěže.

 

Multimedia: http://www.eso.org/public/outreach/eduoff/cas/cas2008/gallery.html

Zdroj: http://www.eso.org/public/outreach/press-rel/pr-2008/pr-14-08.html

autor: Tomáš Mohler


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje