Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


02.02.2023
Astronomická olympiáda

Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout  např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.

01.06.2022
Klub nadaných dětí ve školním roce 2022/2023

Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.

Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.

27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » „Hvězdní studenti“ vyhráli jedinečné ceny

„Hvězdní studenti“ vyhráli jedinečné ceny

27.05.2008

ESO 014/08 tisková zpráva

Dne 23. května 2008 byli vyhlášeni vítězové soutěže „Chyť hvězdu“. Byli vybráni z velkého množství účastníků - studentů a učitelů ze škol celého světa - a obdrželi atraktivní ceny. Mezinárodní astronomickou soutěž pořádá ESO spolu s European Association for Astronomy Education (EAAE).

Jsme ohromeni vysokou úrovní zaslaných prací a celkovým počtem zúčastněných, jejichž počet překonal loňský ročník. Chtěli bychom všem poděkovat za účast,“ říká Douglas Pierce-Price, specialista na vzdělávání z ESO. Soutěž Chyť hvězdu jasně ukazuje, jaká síla se v astronomii skrývá, jak může inspirovat a povzbudit k práci studenty kteréhokoliv věku,“ dodává Fernand Wagner, prezident EAAE.

Hlavní cenou je týdenní pobyt na Paranalu včetně návštěvy VLT. Cenu získali studenti Roeland Heerema, Liesbeth Schenkels a Gerben Van Ranst z Instituut Spijker v belgickém Hoogstratenu. Doprovodí je jejich učitel Ann Verstralen. Jejich příběh starších dvojhvězd... Žij a nech zemřít (story of aged binary stars... Live and Let Die) nás provádí barvitým a úžasným světem dvojhvězd a životem i smrtí hvězd podobných našemu Slunci. Studenti v práci ukázali, jak nám nejmodernější dalekohledy, obzvláště ty v La Sille a na Paranalu, pomáhají v poznání hvězd. Pro práci si vybrali dvojhvězdný systém V390 Velorum. Systém se v závěrečné fázi svého života zbaví vnějšího obalu z prachu a plynu a přerodí se z nebeské kukly v nádherného vesmírného motýla. Studenti zapojili do práce také další žáky své školy a naučili je, jak si mohou otestovat vlastní zrak pozorováním dvojhvězdy Alcor a Mizar. Nicméně tím nejdůležitějším objevem, který učinili, je, jak píší ve své zprávě, „Astronomie žije! Každým dnem dochází k nějakým objevům a od astronomů se toho můžeme stále mnohé naučit.“ Vítězná skupina podnikne cestu do Chile a navštíví VLT – nejvyspělejší světový optický a infračervený dalekohled. Na Paranalu se setkají s astronomy a zúčastní se nočního pozorování. Vítěze zpráva o výsledku soutěže nadchla: „Jsme nadšeni tak úžasnou novinkou. Již se těšíme na cestu!“

Dalším vítězem je Marta Kotarba a její učitel Grzegorz Sęk ze školy IV Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki v Polsku. Byla oceněna návštěvou španělsko-německé observatoře Calar Alto v Almeríi, jež je financována španělskou vládou. Martin projekt Galaktické zoo a já (Galaxy Zoo and I) popisuje, jak se přidala k internetovým stránkám „Galaxy Zoo“, aby pomohla astronomům porozumět struktuře vesmíru. Dobrovolníci v Galaxy Zoo rozdělují galaxie podle jejich typu např. na spirální nebo eliptické. Jde o práci, kterou člověk zvládne mnohem efektivněji než počítač. Marta popisuje projekt jako „zajímavé dobrodružství. Galaxy Zoo mi dává možnost rozšířit si vědomosti o vesmíru a získat nové schopnosti.“ Její vítězný příspěvek ukazuje, že pravého astronomického výzkumu se může přes internet účastnit každý.

Třetím výhercem je Andreia Nascimento a jeho učitel Leonor Cabral z Escola Secundária da Cidadela v Portugalsku. Za svůj projekt Lov na otevřenou hvězdokupu (Hunting for Open Star Clusters) vyhráli výlet na observatoř Königsleiten v Rakousku. Pro projekt použili data z robotického dalekohledu Faulkes na Havaji, který slouží pro vzdělávání k vědecké práci.

Soutěž „Chyť hvězdu“ rovněž obsahuje výtvarnou část, ve které mají studenti za úkol ztvárnit astronomické téma. Jde o velice oblíbenou část soutěže, která se zabývá astronomií mimo vědecký rámec. Příspěvek do ní zaslalo více jak tisíc výtvarníků z celého světa. Zúčastnění byli v internetové galerii hodnoceni jednak širokou veřejností, získali však i speciální cenou Garryho Harwooda, aktivního člena International Association of Astronomy Artists. Harwood říká: „Byl to pro mne zážitek zhlédnout tak různorodou a zajímavou sbírku umění mladých lidí, pocházejících snad z každého koutu naší zeměkoule. Zapůsobila na mne kvalita příspěvků. Hodnocení bylo nesnadné, ale o to více byla práce zajímavá.“

Dalšími cenami v soutěži „Chyť hvězdu“ byl astronomický software, plakáty se snímky z dalekohledů ESO a jedinečná trička s motivy soutěže. Úplný seznam výherců je k dispozici na stránkách soutěže.

 

Multimedia: http://www.eso.org/public/outreach/eduoff/cas/cas2008/gallery.html

Zdroj: http://www.eso.org/public/outreach/press-rel/pr-2008/pr-14-08.html

autor: Tomáš Mohler


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies