Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.
Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.
Odborný pracovník naší hvězdárny Ladislav Šmelcer se zhlédl v proměnných hvězdách. Už téměř čtvrt století patří k jejich zaníceným pozorovatelům. Svého času byl předsedou Sekce proměnných hvězd a exoplanet při České astronomické společnosti, nyní je jejím místopředsedou a pořadatelem celostátního praktika. Téma tajuplných vesmírných těles prolíná celým následujícím rozhovorem.
Nový obrázek získaný 16. května 2016 Hubbleovým vesmírným teleskopem potvrdil přítomnost temné skvrny v atmosféře Neptunu. Ačkoliv přítomnost víru byla zaznamenána již dříve, během průletu sondy Voyager v roce 1989 a také Hubbleovým vesmírným teleskopem v roce 1994, ve 21. století je tomu na Neptunu poprvé.
Objev byl oznámen 17. května 2016 Centrálním úřadem pro astronomické telegramy (CBAT) elektronickým telegramem z Kalifornské university v Berkeley astronomem Mikem Wongem, který vedl tým a analyzoval data z Hubbleova teleskopu.
Neptunovy tmavé víry jsou oblasti vyššího tlaku a obvykle jsou doprovázeny jasnými bílými mraky, které jsou nyní také viditelné. Světlé mraky se tvoří, když je proud okolního vzduchu narušen a odkloněn směrem nahoru pod tmavou skvrnu. Je pravděpodobné, že je způsobují plyny metanu zmrazených do ledových krystalů.
V červenci 2015 byly světlé mraky opět viděny na Neptunu několika pozorovateli, od amatérů až po astronomy z Keckova dalekohledu na Havaji. Astronomové měli podezření, že tyto světlé mraky jsou předzvěstí tmavé skvrny. Neptunovy tmavé víry jsou totiž obvykle vidět pouze v modré vlnové délce, a to pouze Hubbleovým teleskopem, který má vysoké rozlišení potřebné pro vzdálené objekty jako je Neptun.
Již v září 2015 odhalil Hubbleův teleskop v rámci projektu OPAL – Outer Planet Atmospheres Legacy (projekt zaznamenávající každoročně globální mapy vnějších planet) – temnou skvrnu v blízkosti světlých mraků, které byly sledovány již dříve. Díky novým datům mohl tým vytvořit mapu vyšší kvality víru a jeho okolí.
Tmavé skvrny na Neptunu vykazují překvapující různorodost v průběhu let, pokud jde o velikost, tvar a stabilitu. Oproti podobným anticyklónám viditelných na Jupiteru vydrží na planetě mnohem kratší dobu.
Astronomové doufají, že lépe pochopí, jak tmavé víry vznikají, co řídí, ovládá jejich drift a jejich oscilace, kmitání, jak interagují s okolím a jak se nakonec rozptýlí, říká Joshua Tollefson, který byl organizací NASA nedávno oceněn právě za zkoumání Neptunovy atmosféry.
Měření vývoje nové tmavé skvrny může rozšířit znalost jak o samotných tmavých vírech, tak i strukturu a dynamiku okolní atmosféry.
Zdroj: http://www.nasa.gov/feature/goddard/2016/hubble-imagery-confirms-new-dark-spot-on-neptune
autor: Sylvie Gorková