Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » HST pozoroval vypařující se exoplanetu

HST pozoroval vypařující se exoplanetu

01.08.2023

Mladá planeta kroužící kolem červeného trpaslíka se na oběžné dráze mění nepředvídatelným způsobem. Je tak blízko své mateřské hvězdy, že zažívá konzistentní přívaly energie, což způsobuje vypařování její vodíkové atmosféry – planeta je postupně rozfoukávána.

Mateřská hvězda AU Microscopii (AU Mic), která se nachází 32 světelných let od Země, hostí jeden z nejmladších planetárních systémů, jaké byly kdy pozorovány. Hvězda je stará méně než 100 milionů let (což je nepatrný zlomek stáří našeho Slunce, které je staré 4,6 miliardy let). Nejvnitřnější planeta AU Mic b má oběžnou dobu 8,46 dne a je vzdálena jen 10 milionů kilometrů od hvězdy. Nafouklý plynný svět je asi čtyřikrát větší než průměr Země.

Během jednoho oběhu pozorovaného pomocí Hubbleova vesmírného dalekohledu HST vypadala planeta AU Mic b, jako by neztrácela vůbec žádný materiál, zatímco její oběžná dráha pozorovaná pomocí HST o rok a půl později vykazovala jasné známky ztráty atmosféry. Tato extrémní variabilita mezi drahami šokovala astronomy. Stejně tak byli zmateni, když viděli, že když to bylo zjistitelné, atmosféra planety se před planetou rozdmýchávala jako světlomet u rychlovlaku.

Dosud nikdy nepozorované změny atmosférického odtoku z AU Mic b mohou ukazovat na rychlou a extrémní variabilitu ve vzplanutí hostitele – červeného trpaslíka. Jedním z možných vysvětlení chybějícího vodíku je, že silná hvězdná erupce, pozorovaná před sedmi hodinami, mohla fotoionizovat unikající vodík do bodu, kdy se stal pro světlo průhledný. Dalším vysvětlením je, že hvězdný vítr AU Mic formuje planetární odtok, takže je v některých okamžicích pozorovatelný a jindy nikoliv, dokonce způsobuje, že část unikajícího vodíku „škytá“ před samotnou planetou (dochází k občasnému odvržení vodíkové atmosféry).

Následná pozorování dalších přechodů AU Mic b pomocí HST by měla nabídnout další vodítka k podivné variabilitě hvězdy a planety a dále testovat vědecké modely exoplanetárního úniku z atmosféry a její evoluce.

Tyto výsledky byly publikovány v článku zveřejněném 27. července 2023 v Astronomical Journal.

Popis obrázku: Ilustrace znázorňuje planetu, zobrazenou v siluetě jako malý tmavý kotouč, procházející před mnohem větší červenou hvězdou na černém hvězdném pozadí. Teplo z hvězdy vypařuje atmosféru planety, která se lineárně táhne podél oběžné dráhy planety jako tmavě fialový plyn.

Zdroj: https://esahubble.org/images/opo2315a/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies