Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


02.02.2023
Astronomická olympiáda

Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout  např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.

01.06.2022
Klub nadaných dětí ve školním roce 2022/2023

Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.

Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.

27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » HST pozoroval vypařující se exoplanetu

HST pozoroval vypařující se exoplanetu

01.08.2023

Mladá planeta kroužící kolem červeného trpaslíka se na oběžné dráze mění nepředvídatelným způsobem. Je tak blízko své mateřské hvězdy, že zažívá konzistentní přívaly energie, což způsobuje vypařování její vodíkové atmosféry – planeta je postupně rozfoukávána.

Mateřská hvězda AU Microscopii (AU Mic), která se nachází 32 světelných let od Země, hostí jeden z nejmladších planetárních systémů, jaké byly kdy pozorovány. Hvězda je stará méně než 100 milionů let (což je nepatrný zlomek stáří našeho Slunce, které je staré 4,6 miliardy let). Nejvnitřnější planeta AU Mic b má oběžnou dobu 8,46 dne a je vzdálena jen 10 milionů kilometrů od hvězdy. Nafouklý plynný svět je asi čtyřikrát větší než průměr Země.

Během jednoho oběhu pozorovaného pomocí Hubbleova vesmírného dalekohledu HST vypadala planeta AU Mic b, jako by neztrácela vůbec žádný materiál, zatímco její oběžná dráha pozorovaná pomocí HST o rok a půl později vykazovala jasné známky ztráty atmosféry. Tato extrémní variabilita mezi drahami šokovala astronomy. Stejně tak byli zmateni, když viděli, že když to bylo zjistitelné, atmosféra planety se před planetou rozdmýchávala jako světlomet u rychlovlaku.

Dosud nikdy nepozorované změny atmosférického odtoku z AU Mic b mohou ukazovat na rychlou a extrémní variabilitu ve vzplanutí hostitele – červeného trpaslíka. Jedním z možných vysvětlení chybějícího vodíku je, že silná hvězdná erupce, pozorovaná před sedmi hodinami, mohla fotoionizovat unikající vodík do bodu, kdy se stal pro světlo průhledný. Dalším vysvětlením je, že hvězdný vítr AU Mic formuje planetární odtok, takže je v některých okamžicích pozorovatelný a jindy nikoliv, dokonce způsobuje, že část unikajícího vodíku „škytá“ před samotnou planetou (dochází k občasnému odvržení vodíkové atmosféry).

Následná pozorování dalších přechodů AU Mic b pomocí HST by měla nabídnout další vodítka k podivné variabilitě hvězdy a planety a dále testovat vědecké modely exoplanetárního úniku z atmosféry a její evoluce.

Tyto výsledky byly publikovány v článku zveřejněném 27. července 2023 v Astronomical Journal.

Popis obrázku: Ilustrace znázorňuje planetu, zobrazenou v siluetě jako malý tmavý kotouč, procházející před mnohem větší červenou hvězdou na černém hvězdném pozadí. Teplo z hvězdy vypařuje atmosféru planety, která se lineárně táhne podél oběžné dráhy planety jako tmavě fialový plyn.

Zdroj: https://esahubble.org/images/opo2315a/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies