Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.
Ultrachladné trpasličí hvězdy jsou rozšířené ve slunečním sousedství. Nicméně jejich extrémně nízká jasnost ponechala jejich planetární populaci do značné míry neprozkoumanou a dosud bylo zjištěno, že pouze jedna z nich, TRAPPIST-1, hostí tranzitující planetární systém. Astronomové s projektem SPECULOOS (Search for Planets EClipsing ULtra-cOOl Stars) nyní detekovali planetu velikosti Země na 17hodinové oběžné dráze kolem blízké trpasličí hvězdy SPECULOOS-3.
SPECULOOS-3 je trpasličí hvězda spektrálního typu M6,5 nacházející se 55 světelných let daleko v souhvězdí Labutě. Hvězda známá také jako LSPM J2049+3336 a TIC 230741378 má méně než poloviční teplotu vzhledem ke Slunci, je také desetkrát méně hmotná a stokrát méně svítivá.
„Navrhli jsme SPECULOOS speciálně pro pozorování blízkých ultrachladných trpasličích hvězd při hledání kamenných planet, které se hodí k podrobným studiím,“ řekl Michaël Gillon, astronom z univerzity v Liège. „V roce 2017 náš prototyp SPECULOOS pomocí dalekohledu TRAPPIST objevil slavný systém TRAPPIST-1 složený ze sedmi planet o velikosti Země, z nichž několik je potenciálně obyvatelných. Tohle byl skvělý začátek!“
Nově objevená exoplaneta, nazvaná SPECULOOS-3b, oběhne svou mateřskou hvězdu jednou za 17 hodin. Mimozemský svět je pravděpodobně slapově uzamčen, takže jeho denní strana je vždy obrácena ke hvězdě, která má průměrnou teplotu kolem 2600 stupňů Celsia.
Díky své krátké oběžné dráze dostává SPECULOOS-3b několikrát více energie než Země od Slunce, a proto je doslova bombardována vysokoenergetickým zářením.
„SPECULOOS-3b má prakticky stejnou velikost jako naše domovská planeta,“ řekl Michaël Gillon. „Rok, tedy oběh kolem hvězdy, trvá kolem 17 hodin. Dny a noci by naopak nikdy neměly skončit. Věříme, že planeta se otáčí synchronně, takže ke hvězdě je vždy obrácena stejná strana, stejně jako Měsíc vůči Zemi. Na druhou stranu by noční polokoule byla uzamčena v nekonečné temnotě.“
„Objev planety SPECULOOS-3b ukazuje, že naše celosvětová síť funguje dobře a je připravena detekovat ještě více kamenných světů obíhajících kolem hvězd o velmi nízké hmotnosti,“ řekl profesor Amaury Triaud z University of Birmingham. „Zatímco ultrachladné trpasličí hvězdy jsou chladnější a menší než naše Slunce, jejich životnost je více než stokrát delší – kolem 100 miliard let – a očekává se, že budou posledními hvězdami, které ve vesmíru ještě budou zářit.“ Tato dlouhá životnost by mohla nabídnout příležitost k rozvoji mimozemského života na obíhajících planetách.
„Malá velikost ultrachladných trpaslíků usnadňuje detekci malých planet,“ řekli astronomové z University of Birmingham. „SPECULOOS-3b je speciální v tom, že jeho hvězdné a planetární vlastnosti z něj dělají optimální cíl pro Webbův teleskop, který je schopen získat informace o složení hornin, které tvoří jeho povrch.“
Studie byla publikována v časopise Nature Astronomy.
Zdroj: https://www.sci.news/astronomy/earth-sized-exoplanet-ultracool-red-dwarf-12934.html a https://scitechdaily.com/new-earth-sized-planet-discovered-orbiting-a-star-that-will-live-100-billion-years/
autor: František Martinek