Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
Evropská kosmická agentura ESA uvedla, že start jejího vesmírného dalekohledu Euclid je naplánován 1. července 2023 a zahájí tak misi, která má objasnit tajemství temné hmoty a temné energie. Mise odstartuje na raketě Falcon 9 společnosti SpaceX z Cape Canaveral na Floridě. Euclid měl původně v plánu letět do vesmíru na ruské raketě Sojuz, ale loni Moskva v reakci na sankce kvůli invazi na Ukrajinu své nosné rakety stáhla. ESA byla nucena se obrátit na svého rivala SpaceX, americkou společnost miliardáře Elona Muska, aby zahájila misi v hodnotě 1,4 miliardy eur.
Dvoutunový dalekohled Euclid, který je 4,7 metru vysoký a 3,5 metru široký, se připojí k dalšímu vesmírnému dalekohledu Jamese Webba na stabilním místě 1,5 milionu kilometrů od Země, v tzv. libračním bodě L2 soustavy Slunce-Země. Odtud družice Euclid vytvoří 3D mapu vesmíru zahrnující dvě miliardy galaxií na více než třetině oblohy.
Euklidův pohled dosáhne do vzdálenosti 10 miliard světelných let. Vzhledem k tomu, jak dlouho trvá světlu ze vzdálených hvězd, aby dosáhlo Země, znamená to, že nahlédneme 10 miliard let zpět do kosmické minulosti.
Mise umožní vědcům rekonstruovat historii 13,8 miliardy let starého vesmíru prostřednictvím „výseků času“, řekl astrofyzik Yannick Mellier. Hlavním cílem dalekohledu Euklid je lépe porozumět temné hmotě a temné energii, které dohromady tvoří 95 procent vesmíru. Existence obou zůstává zcela teoretická – i když je také nezbytná pro vědce k vytvoření fungujícího porozumění vesmíru. Temná hmota je neviditelná, její existence je odvozena z pohybu objektů ovlivněných její gravitační silou. Temná energie je název pro neznámou sílu způsobující zrychlené rozpínání vesmíru.
Neočekává se, že by dalekohled Euclid identifikoval skutečnou povahu těchto temných záhad, ale astronomové doufají, že jeho bezprecedentní pohled na vesmír vrhne nové světlo na to, jak působí a jak se vyvíjejí v průběhu času. Očekává se, že první snímky z družice Euclid se rychle objeví, jakmile v říjnu začnou vědecké operace, ale vědcům to bude trvat déle, kdy se budou probírat obrovským množstvím dat.
Zdroj: https://phys.org/news/2023-06-europe-euclid-space-telescope-july.html a https://phys.org/news/2023-06-space-telescope-dark-energy-july.html
autor: František Martinek