Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

15.12.2023
Zapomenuté výročí – Bohumil Maleček

V letošním roce uplynulo 100 let od narození Ing. Bohumila Malečka CSc., který působil na hvězdárně ve Valašském Meziříčí v letech 1961-1989 nejen jako ředitel, ale i jako odborný pracovník a organizátor sítě pozorovatelů zákrytů hvězd tělesy sluneční soustavy. Vystudovaný geoget se specializací na astronomickou geodézii. 

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » ESO a Chile podepsaly dohodu o E-ELT

ESO a Chile podepsaly dohodu o E-ELT

15.10.2011

ESO 039/11 tisková zpráva

Chilský ministr zahraničí Alfredo Moreno a generální ředitel ESO Tim de Zeeuw dnes slavnostně podepsali dohodu týkající se plánovaného dalekohledu E-ELT (European Extremely Large Telescope). Smlouva mezi ESO a Chilskou vládou obsahuje darování pozemků pro výstavbu teleskopu, stejně jako dlouhodobou koncesi na vytvoření přilehlého ochranného pásma a vyjádření podpory Chilské vlády zřízení observatoře E-ELT.

Dalekohled E-ELT se zrcadlem ‘třídy 40 m’ bývá označován jako ‘největší oko hledící na oblohu’. V březnu 2010 ESO vybrala pro budoucí umístění teleskopu horu Cerro Armazones v oblasti Antofagasta v Chile. Nový dalekohled bude integrován k observatoři Paranal, která již dnes hostí dalekohled ESO/VLT, interferometr VLTI a další přehlídkové teleskopy. Cerro Paranal je vzdáleno jen asi 20 km od Cerro Armazones a obě lokality tedy mohou sdílet stejnou infrastrukturu.

Tato smlouva reprezentuje další významný příspěvek k vědecké a technologické spolupráci mezi Chile a ESO, která začala v roce 1963 podepsáním první dohody. ESO a Chile dosud spolupracovaly na mnoha společných astronomických projektech se zaměřením na přístrojovou techniku a technologie, stejně jako při vzdělávání vědeckých pracovníku, inženýrů a techniků, s cílem o další rozvoj astronomických schopností a povědomí v Chile, která dnes představuje jednu ze světově nejvýznamnějších astronomických oblastí. 

Tato smlouva umožňuje postavit dalekohled E-ELT jako součást systému VLT. Dále významně zvyšuje naši angažovanost a spolupráci s chilskou společností, a otevře možnosti dalších velkých objevů a technologického vývoje,” říká generální ředitel ESO Tim de Zeeuw.

Smlouva obsahuje darování 189 km2 pozemků kolem Cerro Armazones pro umístění dalekohledu E-ELT a padesátiletou koncesi vztahující se k okolním pozemkům o rozloze dalších 362 km2, která by měla observatoř ochránit před světelným znečištěním a těžební činností. Se současnými 719 km2 kolem hory Cerro Paranal dosahuje chráněná plocha kolem komplexu Paranal–Armazones rozlohy 1270 km2.

Chilský ministr zahraničí Alfredo Moreno řekl: “Chile má nejčistější oblohu na Zemi a hostí nejdůležitější centra astronomických pozorování. Je to součást našeho bohatství a náš příspěvek celému lidstvu. Přítomnost ESO a projekt E-ELT na našem území jsou důležitou ukázkou zájmu Chile na propagaci technologií a vědy.”

Chilská vláda se rovněž zavázala poskytnout podporu v oblasti infrastruktury - jako je údržba komunikací spojujících observatoře s městem Antofagasta, pomoc při napojení observatoře Paranal na národní elektrické sítě či pomoc při hledání možností zásobování z obnovitelných zdrojů energie.  

Výměnou ESO navýšila dohodnutý 10% podíl pozorovacího času pro návrhy podané Chilskými astronomy. Nejméně tři čtvrtiny tohoto času budou alokovány pro návrhy zaslané chilskými astronomy ve spolupráci s vědci z ostatních členských států ESO. Což by mělo podpořit mezinárodní spolupráci, která je v případě mega-projektu takových rozměrů zásadní.    

Dalekohled E-ELT je dosud nejambicióznějším projektem ESO. Při plánovaném zahájení práce na počátku příštího desetiletí se E-ELT bude muset vypořádat s těmi nejtěžšími vědeckými úkoly současnosti. Jeho cílem je řada pozoruhodných prvenství, jako vystopování planet podobných Zemi obíhajících v zónách života kolem jiných hvězd, kde by mohl existovat život.

 

Zdroj

 

Další informace

ESO (Evropská jižní observatoř) je hlavní mezinárodní astronomickou organizací Evropy a patří k nejproduktivnějším astronomickým observatořím světa. Je podporována 15 členskými státy, kterými jsou: Belgie, Brazílie, Česká republika, Dánsko, Finsko, Francie, Itálie, Německo, Nizozemí, Portugalsko, Rakousko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Velká Británie. ESO má za cíl vývoj, konstrukci a provoz výkonných pozemních astronomických zařízení, která umožní významné vědecké objevy. ESO také hraje přední roli při propagaci a organizaci mezinárodní spolupráce na poli astronomického výzkumu. ESO v současnosti provozuje tři observatoře světově úrovně: La Silla, Paranal a Chajnantor, které se nacházejí na poušti Atacama v Chile. Na Paranalu se nachází VLT (Very Large Telescope = Velmi velký dalekohled) – nejvyspělejší pozemní dalekohled pracující ve viditelném světle a VISTA, největší přehlídkový dalekohled pro infračervenou oblast na světě. Zároveň je ESO evropským zástupcem největšího astronomického projektu všech dob – teleskopu ALMA budovaného na planině Chajnantor. V současnosti ESO plánuje výstavbu Evropského extrémně velkého dalekohledu (E-ELT), který bude mít průměr primárního zrcadla 40 metrů. Měl by pracovat v infračerveném i viditelném oboru záření a stane se největším dalekohledem světa.

 

Odkazy

 

Kontakty

Viktor Votruba; národní kontakt; Astronomický ústav AV ČR, Ondřejov 251 65, Česká republika; Email: votruba@physics.muni.cz

Jiří Srba; překlad; Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o., Česká republika; Email: jsrba@astrovm.cz

Massimo Tarenghi; ESO Representative in Chile; Santiago, Chile; Tel: +56 2 463 3143; Cell: +56 9 98 95 81 25
Email: mtarengh@eso.org

Lars Lindberg Christensen; Head, ESO education and Public Outreach Department; Garching bei München, Germany; Tel: +49-89-3200-6761; Cell: +49-173-3872-621; Email: lars@eso.org


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies