Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


02.02.2023
Astronomická olympiáda

Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout  např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.

01.06.2022
Klub nadaných dětí ve školním roce 2022/2023

Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.

Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.

27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » ESA zveřejnilal první snímek z povrchu komety Čurjumov-Gerasimenko

ESA zveřejnilal první snímek z povrchu komety Čurjumov-Gerasimenko

13.11.2014

Po dlouhých měsících očekávání a příprav se včera podařila dlouho očekávaná událost. Datum 12. listopadu 2014 se tím zapsalo do historie dobývání kosmického prostoru. Poprvé totiž přistálo lidmi vyrobené těleso na povrchu komety. Včera kolem 16:30 našeho času totiž přistávací modul Philae ze sondy Rosetta usedl na jádro komety C67/P Čurjumov-Gerasimenko.

 

 

 

 

Teď máme k dispozici první snímek, který byl pořízen ze vzdálenosti asi 3 km s rozlišením na povrchu asi 3 metry na pixel. Snímek pořídila z modulu Philae kamera ROLIS (Rosetta Lander Imaging Systém). Sonda Rosetta uvolnila modul Philae někdy kolem 10:07 našeho času, potom následoval sedm hodin dlouhý sestup bez pohonu či navádění. Po přistání však nevystřelila poutací harpuna. ESA dokonce vydala zprávu, že Philae přistál třikrát. Po prvním přistání si totiž ještě dvakrát „poskočil“. Tyto zprávy budou ještě ovšem v nejbližší době potvrzené. Místo, kde sonda nyní skončila není tak vhodné jako to vybrané. Také se zdá, že je modul nakloněný. Další fotky a informace zatím však nejsou zveřejněné. Pravděpodobně tak nastane dnes, tedy 13. listopadu 2014 po 14h našeho času, kdy bude probíhat tisková konference. 

První snímek povrchu komety. Snímek je složen ze dvou záběrů. 



Přistávací modul by měl nyní 2,5 dne provádět vědecký výzkum a odeslat na Zemi mnoho snímků a dat. Pokud sluneční svit umožní slunečním panelům dobít baterie, taky by modul Philae mohl provést na kometě ještě rozsáhlejší výzkum. Přistáním modulu na kometě mise nekončí. Hlavní mise Philae je plánována do března 2015 a mise Rosetty až do prosince 2015. 

autor: Sylvie Gorková


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies