V prvním prázdninovém týdnu si vám dovoluji nabídnout malé ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu, které již řadu let působí na naší hvězdárně.
Stát se vystudovaným astronomem nebo astrofyzikem bylo na počátku vzniku hvězdáren v 50. letech spíše snem než realitou. Veřejný vzdělávací systém tehdy nabízel pouze dvě cesty, jak se k astronomii či astrofyzice přiblížit – ani jedna z nich však nebyla příliš vhodná pro praktickou práci na hvězdárně."
Naši hvězdárnu navštívil dne 15. 5. 2025 Pavel Gabzdyl, přední popularizátor astronomie a největší fanoušek Měsíce. Mimo to, že nám přednesl krásnou přednášku Kosmická střelnice, jsme ho stihli i vyzpovídat.
Astronomové potvrdili objev vzácného nebeského návštěvníka: komety, která přilétla do Sluneční soustavy z mezihvězdného prostoru. Tento nově identifikovaný mezihvězdný objekt, oficiálně pojmenovaný 3I/ATLAS, je po slavných 1I/ʻOumuamua z roku 2017 a 2I/Borisov z roku 2019 teprve třetím svého druhu, který byl kdy pozorován.
Návštěvník z mezihvězdné prázdnoty
Kometa byla poprvé spatřena 1. července 2025 teleskopem ATLAS (Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System) v Río Hurtado v Chile. Předběžně byla označena A11pl3Z. Její neobvyklá trajektorie okamžitě vyvolala podezření, že pochází z mezihvězdného prostoru. To později potvrdili astronomové z celého světa a objekt dostal své oficiální označení 3I/ATLAS, což znamená, že se jedná o třetí známý mezihvězdný objekt.
Kometa 3I/ATLAS se nachází přibližně 670 milionů kilometrů od Slunce a koncem října 2025 se k němu nejvíce přiblíží a proletí těsně kolem dráhy Marsu. Předpokládá se, že má průměr až 20 kilometrů a vůči Slunci se pohybuje rychlostí zhruba 60 km/s. Pro Zemi nepředstavuje žádné nebezpečí, nepřiblíží se k ní více než 240 milionů kilometrů, což přesahuje 1,5násobek vzdálenosti Země od Slunce.
ESA sleduje mezihvězdného vetřelce
Úřad planetární obrany ESA na objev reagoval okamžitě. Automatické detekční systémy upozornily astronomy ESA, kteří se podílejí na celosvětovém úsilí o sledování dráhy komety a hledání důkazů o její existenci ve starších datech – proces známý jako „precovery“ (předobjev). Astronomové ESA sledují pohyb komety pomocí dalekohledů na Havaji, v Chile a Austrálii. Některé z těchto dalekohledů vlastní ESA, jiné jsou provozovány v rámci dlouhodobého partnerství.
Tyto snahy jsou součástí širšího programu ESA zaměřeného na detekci, sledování a charakterizaci blízkozemních objektů – ačkoliv 3I/ATLAS není považován za jeden z nich vzhledem ke své vzdálenosti od naší planety. Vědci se nyní budou zajímat o složení a chování tohoto mezihvězdného návštěvníka.
3I/ATLAS je aktivní kometa. Pokud se při přiblížení k naší hvězdě dostatečně zahřeje, mohla by začít sublimovat – což je proces, při kterém se zmrzlé plyny mění přímo v páru a vynášejí do vesmíru prachové a ledové částice, které vytvářejí zářící komu a ohon.
V době, kdy se kometa dostane do nejbližšího bodu k Zemi, však již bude skryta za Sluncem. Očekává se, že se znovu objeví začátkem prosince, což astronomům nabídne další příležitost ke studiu.
Pozůstatek ze vzdáleného světa
Co činí mezihvězdné objekty, jako je 3I/ATLAS, tak výjimečnými, je jejich naprosto cizí povaha. Zatímco každá planeta, měsíc, asteroid, kometa a každá forma života, která se zformovala v naší Sluneční soustavě, má společný původ, společné dědictví, mezihvězdní návštěvníci jsou skutečnými cizinci. Jsou to pozůstatky jiných planetárních soustav, které s sebou nesou stopy o vzniku světů daleko za Sluneční soustavou.
Možná uplynou tisíce let, než lidé navštíví planetu v jiné planetární soustavě. Mezihvězdné komety nám tak nabízejí lákavou příležitost dotknout se něčeho skutečně nadpozemského. Tito ledoví poutníci poskytují vzácné, hmatatelné spojení se vzdálenými oblastmi Galaxie – s materiály, které vznikly v prostředí zcela odlišném od našeho. Navštívit jednu z nich by znamenalo propojit lidstvo s vesmírem v mnohem větším měřítku.
Mise ESA odhalí neznámé
Za tímto účelem ESA připravuje misi Comet Interceptor. Sonda bude vypuštěna v roce 2029 na parkovací dráhu v Lagrangeově bodě 2 (L2) a bude čekat na vhodný cíl – nedotčenou kometu ze vzdáleného Oortova oblaku, který obklopuje Sluneční soustavu, nebo, což je velmi nepravděpodobné, ale velmi lákavé, mezihvězdný objekt.
I když je nepravděpodobné, že objevíme mezihvězdný objekt, který bude pro sondu Comet Interceptor dosažitelný, jako první ukázka mise rychlé reakce, která čeká ve vesmíru na svůj cíl, bude průkopníkem pro možné budoucí mise k průzkumu těchto záhadných návštěvníků.
Ať už je to 1I/'Oumuamua, 2I/Borisov, 3I/ATLAS nebo budoucí cíl mise, každý nový mezihvězdný návštěvník nám připomíná, že jsme součástí obrovské a dynamické Galaxie – a že někdy vesmír přichází k nám.
Zdroj: https://www.esa.int/Space_Safety/Planetary_Defence/ESA_tracks_rare_interstellar_comet a https://www.sci.news/astronomy/interstellar-comet-3i-atlas-14045.html
autor: František Martinek