S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.
Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
Temná energie, obyvatelné planety v okolí cizích hvězd a doposud záhadné vlastnosti našeho Slunce – to jsou hlavní problémy, na jejichž výzkum se zaměří další navrhované mise, připravované Evropskou kosmickou agenturou ESA. K realizaci po roce 2017 budou následně vybrány dva projekty.
Výbor pro vědecký program ESA (Science Programme Committee, SPC) odsouhlasil 18. února 2010 tři projekty, které postoupily do závěrečné fáze přípravy. Je to další krok nutný před konečným rozhodnutím, které dva projekty budou doporučeny k realizaci. Tři návrhy vybrané k dalšímu rozpracování jsou Euclid, PLATO a Solar Orbiter.
Družice Euclid se zaměří na klíčové otázky týkající se elementární fyziky a kosmologie, zejména původu záhadné temné energie a temné hmoty. Astronomové jsou nyní přesvědčeni, že tyto substance převládají nad obyčejnou hmotou. Astronomická observatoř Euclid bude mapovat rozložení galaxií za účelem odhalení základů „temné“ architektury vesmíru.
Projekt PLATO (PLAnetary Transits and Oscillations of stars) bude zaměřen na jednu z nejaktuálnějších a dlouhodobých otázek astronomie, totiž na četnost výskytu planet v okolí hvězd. Výzkum bude zahrnovat pátrání po terestrických planetách v oblastech tzv. obyvatelné zóny kolem hvězd – bude tedy hledat „dvojníky“ Země. Kromě toho bude družice PLATO studovat nitra hvězd na základě detekce povrchových vln.
Sluneční observatoř Solar Orbiter bude pořizovat velmi detailní snímky Slunce, jak jen to bude možné, a to během přiblížení na vzdálenost 62 poloměrů Slunce (tj. přibližně 45 miliónů km). Na Zemi bude předávat snímky a další informace rovněž z polárních oblastí Slunce a odvrácené strany, která nebude v daném okamžiku pozorovatelná ze Země.
Tyto tři mise byly vybrány z 52 návrhů, které byly podány v roce 2007. Z nich bylo v roce 2008 vybráno šest návrhů, nyní byl jejich počet snížen na tři projekty, doporučené k detailnímu rozpracování. „Jednalo se o velmi obtížný výběr. Všechny návrhy projektů obsahují velmi pádné vědecké zdůvodnění,“ říká Lennart Nordh, člen Švédského národního kosmického výboru a předseda SPC.
Bude nesnadné rozhodnout o dalším osudu projektů. Pouze dva z výše popsaných návrhů mohou být vybrány k realizaci. Stane se tak v polovině roku 2011.
Zdroj: http://www.esa.int/esaCP/SEMSHM7CS5G_index_0.html
autor: František Martinek