Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Earendel je masivní hvězda typu B, říkají astronomové

Earendel je masivní hvězda typu B, říkají astronomové

15.08.2023

Earendel, nejvzdálenější známá hvězda, je masivní hvězda typu B, která je více než dvakrát žhavější než naše Slunce a je asi milionkrát svítivější. Vyplývá to z analýzy dat z Webbova přístroje Near-Infrared Camera (NIRCam). Earendel, také známá jako WHL0137-LS, je velmi hmotná hvězda nacházející se v souhvězdí Cetus (Velryba). Hvězda je tak daleko, že jejímu světlu trvalo 12,9 miliardy let, než dosáhlo Země, a jeví se nám jako v době, kdy byl vesmír starý pouhých 7 % svého současného věku.

Hvězda Earendel byla poprvé identifikována v roce 2022 na snímcích z HST pořízených v rámci programu Reionization Lensing Cluster Survey (RELICS). Hvězda byla pojmenována podle staroanglického slova pro „ranní hvězdu“ nebo „vycházející světlo“. Mateřská galaxie hvězdy Earendel, WHL0137-zD1, byla přezdívána 'Sunrise Arc', protože gravitační čočka deformovala její světlo do podoby srpku.

HST i Webbův teleskop byly schopny detekovat hvězdu Earendel díky jejímu šťastnému zarovnání do podoby „vrásky“ v časoprostoru vytvořené masivní kupou galaxií WHL0137-08. Zatímco jiné útvary v galaxii se díky gravitační čočce objevují vícekrát, Earendel se i na Webbově infračerveném zobrazení s vysokým rozlišením jeví pouze jako jediný světelný bod. Na základě toho astronomové určili, že objekt Earendel je zvětšen nejméně 4000krát, a je tedy extrémně malý. Jedná se tedy o nejvzdálenější hvězdu, jaká kdy byla objevena; pozorovaná byla ve stavu 1 miliardy let po Velkém třesku.

Icarus, předchozí držitel rekordu pro nejvzdálenější hvězdu, byl detekován HST a pozorován v době asi 4 miliardy let po Velkém třesku. Jiný tým, který použil Webbův teleskop, nedávno identifikoval hvězdu s gravitační čočkou, které přezdívali Quyllur, rudého obra pozorovaného 3 miliardy let po Velkém třesku. Hvězdy tak masivní jako Earendel mají často společníky. Astronomové neočekávali, že by Webbův teleskop odhalil nějaké společníky Earendelu, protože by byli tak blízko u sebe a na obloze k nerozeznání.

Snímek z Webbova teleskopu zachycuje mimo
jiné nejvzdálenější známou hvězdu Earendel

Avšak pouze na základě barev Earendelu se astronomové domnívají, že vidí náznaky chladnější, červenější doprovodné hvězdy. Toto světlo bylo nataženo expanzí vesmíru na vlnové délky delší, než dokáží Hubbleovy přístroje detekovat, a tak bylo detekovatelné pouze pomocí Webbova vesmírného teleskopu. NIRCam také ukazuje další pozoruhodné detaily v objektu Sunrise Arc, což je nejvíce zvětšená galaxie, která byla dosud objevena během první miliardy let vesmíru.

Mezi charakteristiky patří jak oblasti mladých hvězd, tak i starší zavedené hvězdokupy o průměru 10 světelných let. Na obou stranách „vrásek“ maximálního zvětšení, které prochází přímo skrz Earendel, jsou tyto útvary zrcadleny zkreslením gravitační čočky. Oblast tvořící hvězdy se zdá protáhlá a její stáří se odhaduje na méně než 5 milionů let.

Menší tečky na obou stranách Earendelu jsou dva snímky jedné starší, ustálenější hvězdokupy, jejíž stáří se odhaduje na nejméně 10 milionů let. „Zjistili jsme, že tato hvězdokupa je gravitačně vázána a pravděpodobně přetrvá až do současnosti,“ řekli astronomové z týmu Webbova teleskopu. „To ukazuje, jak mohly vypadat kulové hvězdokupy v naší vlastní Mléčné dráze, když se formovaly před 13 miliardami let.“

Zdroj: https://www.sci.news/astronomy/earendel-massive-b-type-star-12167.html a https://www.nasa.gov/feature/goddard/2023/webb-reveals-colors-of-earendel-most-distant-star-ever-detected

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies