Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

15.12.2023
Zapomenuté výročí – Bohumil Maleček

V letošním roce uplynulo 100 let od narození Ing. Bohumila Malečka CSc., který působil na hvězdárně ve Valašském Meziříčí v letech 1961-1989 nejen jako ředitel, ale i jako odborný pracovník a organizátor sítě pozorovatelů zákrytů hvězd tělesy sluneční soustavy. Vystudovaný geoget se specializací na astronomickou geodézii. 

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Čtvrtý summit Pacifické aliance se uskutečnil na observatoři ESO Paranal

Čtvrtý summit Pacifické aliance se uskutečnil na observatoři ESO Paranal

07.06.2012

ESO 023/12 tisková zpráva

Čtveřice prezidentů se setkala na Paranalu, aby podepsala dohodu Pacifické aliance

Prezidenti Chile, Kolumbie, Mexika a Peru se setkali na observatoři ESO Paranal v chilské poušti Atacama, aby si na vlastní oči prohlédli unikátní dalekohledy a technologie vlajkové lodi ESO. Paranal byl vybrán jako místo konání čtvrtého summitu Pacifické aliance, na kterém byla ratifikována rámcová smlouva tohoto uskupení.

V rámci čtvrtého summitu Pacifické aliance se ve středu 6. června 2012 na observatoři ESO Paranal setkali čtyři prezidenti – Sebastián Piñera (Chile), Juan Manuel Santos (Kolumbie), Felipe Calderón (Mexika) a Ollanta Humala (Peru). Setkání se jako pozorovatelé zúčastnili José Enrique Castillo (ministr zahraničí Kostariky) a Francisco Álvarez De Soto (náměstek panamského ministra zahraničních věcí). Kanadský ministr zahraničí John Baird, japonský velvyslanec v Chile Hidenori Murakami a australská velvyslankyně v Chile Virginia Greville, se summitu byli přítomni jako hosté. Tato návštěva byla zdaleka největším setkáním vysokých představitelů, jaké se kdy uskutečnilo na observatořích ESO.

Cílem tohoto summitu byla ratifikace rámcové smlouvy Pacifické aliance, která formalizuje vzájemné vztahy čtveřice prvně jmenovaných latinsko-amerických zemí.

Prezident Piñera v doprovodu své ženy, prezident ESO Council Xavier Barcons, generální ředitel ESO Tim de Zeeuw, zástupce ESO v Chile Massim Tarenghi a ředitel observatoře Andreas Kaufer, nejprve přivítali své hosty.

Pro ESO je velikou ctí přivítat takové hosty. Jsme hrdí, že Paranal byl zvolen jako místo konání takto důležitého setkání pro celý region, a je nám potěšením prezentovat naší práci na takto vysoké úrovni,“ řekl generální ředitel ESO.
 
Po ratifikaci smlouvy prezidenti poobědvali v budově Residencie, kde se k nim připojila jeho výsost španělský král Juan Carlos, který byl v poslední den svého pobytu v Chile na soukromé návštěvě observatoře Paranal.
 
Odpoledne si účastníci summitu vyslechli krátké povídání o historii, současnosti a činnosti ESO v podání generálního ředitele ESO, a poté, před samotnou prohlídkou observatoře Paranal, jim Chilská astronomka María Teresa Ruiz, držitelka ceny National Exact Sciences Award z roku 1997, přiblížila krásy astronomie.
 
Prezident Piñera přicestoval na observatoř již o den dříve. Stal se tak třetím úřadujícím chilským prezidentem, který navštívil tuto observatoř.  Jejího oficiálního otevření v roce 1998 s zúčastnil prezident Eduardo Frei Ruiz-Tagle a v roce 2004 navštívil Paranal také prezident Ricardo Lagos.
 
Po úvodním představení ESO z úst generálního ředitele se prezident Piñera setkal v Residencii s pracovníky observatoře, a večer si mohl z kontrolní místnosti vychutnat atmosféru práce s nejvyspělejšími dalekohledy pro viditelnou oblast, měl také možnost pohovořit s personálem a pomoci při pozorováních prováděných pomocí dalekohledu VST (VLT Survey Telescope).

 

Zdroj

 

Další informace

Záměrem pacifické aliance je podpora regionální integrace a hospodářského růstu oblasti, rozvoj a konkurenceschopnost členských států, s cílem postupně dosáhnout volného pohybu zboží, služeb, kapitálu i osob.

V roce 2012 slavíme 50. výročí založení ESO. ESO (Evropská jižní observatoř) je hlavní mezinárodní astronomickou organizací Evropy a patří k nejproduktivnějším astronomickým observatořím světa. Je podporována 15 členskými státy, kterými jsou: Belgie, Brazílie, Česká republika, Dánsko, Finsko, Francie, Itálie, Německo, Nizozemí, Portugalsko, Rakousko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Velká Británie. ESO má za cíl vývoj, konstrukci a provoz výkonných pozemních astronomických zařízení, která umožní významné vědecké objevy. ESO také hraje přední roli při propagaci a organizaci mezinárodní spolupráce na poli astronomického výzkumu. ESO v současnosti provozuje tři observatoře světově úrovně: La Silla, Paranal a Chajnantor, které se nacházejí na poušti Atacama v Chile. Na Paranalu se nachází VLT (Very Large Telescope = Velmi velký dalekohled) – nejvyspělejší pozemní dalekohled pracující ve viditelném světle a VISTA, největší přehlídkový dalekohled pro infračervenou oblast na světě. Zároveň je ESO evropským zástupcem největšího astronomického projektu všech dob – teleskopu ALMA budovaného na planině Chajnantor. V současnosti ESO plánuje výstavbu Evropského extrémně velkého dalekohledu (E-ELT), který bude mít průměr primárního zrcadla 40 metrů. Měl by pracovat v infračerveném i viditelném oboru záření a stane se největším dalekohledem světa.

 

Odkazy

 

Kontakty

Viktor Votruba; národní kontakt; Astronomický ústav AV ČR, 251 65 Ondřejov, Česká republika; Email: votruba@physics.muni.cz

Jiří Srba; překlad; Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o., Česká republika; Email: jsrba@astrovm.cz

Lars Lindberg Christensen; Head, ESO education and Public Outreach Department; Garching bei München, Germany; Tel: +49-89-3200-6761
Cell: +49-173-3872-621; Email:
lars@eso.org

Massimo Tarenghi; ESO Representative in Chile; Santiago, Chile; Tel: +56 2 463 3143; Email: mtarengh@eso.org

Valentina Rodríguez; ePOD Coordinator in Chile; Santiago, Chile; Tel: +562 4633123; Email: vrodrigu@eso.org

Toto je překlad tiskové zprávy ESO eso1223. ESON -- ESON (ESO Science Outreach Network) je skupina spolupracovníku z jednotlivých členských zemí ESO, jejichž úkolem je sloužit jako kontaktní osoby pro lokální média.


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies