V uplynulých dnes se členové astronomických kroužků hvězdárny pokusili uspět ve školním kole astronomické olympiády v kategoriích žáků 6. a 7. třída a 8. a 9. třída. Do tohoto vědomostního zápolení se zapojilo celkem 13 dětí s tím, že pro některé to bude zkouška tzv. nanečisto a skutečné vědomostní zápolení je bude čekat až v následujících letech.
Seriál o hvězdárně, tak jak ji prožívali a zažívali naši předchůdci. V tomto díle nakoukneme do minulého století, kdy na počátku 90. let se zdálo, že hvězdárny zaniknou v rámusu rodícího se kapitalismu.
Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Cestovní kancelář ESO vás zve na astronomický 'výlet kolem světa za 80 velkými dalekohledy'
Dne 3. dubna 2009 v 11 hodin dopoledne bude zahájen unikátní čtyřiadvacetihodinový přímý přenos s názvem 'Cesta kolem světa za osmdesáti dalekohledy', který divákům umožní v průběhu jednoho dne 'navštívit' některé z nejvyspělejších astronomických dalekohledů na Zemi i mimo ni. Poprvé v historii se tolik velkých observatoří spojilo v rámci jednoho projektu určeného široké veřejnosti. Internetové vysílání organizuje ESO v rámci Mezinárodního roku astronomie 2009 (IYA 2009).
Diváci budou moci spatřit nejnovější snímky vesmíru, zjistit, co zkoumají observatoře v jejich rodné zemi či na druhém konci světa, sami pokládat otázky a odhalit, co astronomové právě dělají v daném okamžiku. Projektu se z těch nejznámějších zúčastní tyto observatoře: chilské La Silla i Paranal (s dalekohledy VLT), havajské Gemini North a Keck (USA), Anglo-australský teleskop na Kanárských ostrovech, Jihoafrický velký dalekohled (SALT), Hubbleův kosmický dalekohled (HST), orbitální observatoře XMM-Newton a Integral. A to zdaleka není vše. Program zavede přihlížející na každý kontinent planety Země včetně Antarktidy!
Centrem celého přenosu bude řídící středisko ESO v Garchingu poblíž Mnichova (Německo). Jeho živé internetové vysílání zajistí Ustream.tv. Každý, kdo má ve svém počítači nainstalován internetový prohlížeč podporující Adobe Flash, bude moci program zdarma sledovat na adrese www.100hoursofastronomy.org. A nejen to. Kdo bude chtít, může se stát součástí pořadu jednoduše zasláním vzkazu nebo otázky. Softwareový přehrávač s přenosem můžete bez dalších povolení umístit třeba i na své stránky. Televizní stanice, internetové portály nebo vědecká centra mohou využít také přenosu s vysokou kvalitou. Zástupci médií budou moci po předchozí dohodě natočit reportáž či rozhovor s členy týmu takříkajíc 'na frontové linii'.
'Cesta kolem světa za osmdesáti dalekohledy' je jednou z klíčových událostí stěžejního projektu Mezinárodního roku astronomie 2009 nazvaného '100 hodin astronomie' (100 Hours of Astronomy =100HA). V rámci 100HA se uskuteční na 1500 jednotlivých akcí ve 130 zemích světa. Projekt tak aspiruje na post té největší události určené k popularizaci jedné vědní disciplíny, jaká kdy byla zorganizována a uskuteční se od 2. do 5. dubna 2009. Tato celosvětová slavnost potrvá čtyři dny a noci v kuse. Je složena z řady nejrůznějších aktivit, jejichž cílem je zapojení široké veřejnosti. Během těchto čtyř dní si lidé z celé planety budou předávat své zkušeností a zážitky ze sledování hvězdné oblohy. Pro mnohé to bude vůbec prví příležitost spatřit nebeské divy prostřednictvím dalekohledu, pro jiné možnost předat své zkušenosti i nadšení a poodhalit závoj tajemství vesmíru milionům párů mladých nedočkavých očí.
Astronomové pracující v řídícím středisku ESO v Garchingu nechtějí zůstat pozadu za světem. Společně s kolegy z organizace Excellence Cluster Universe zorganizují na místní úrovni setkání, při kterém se s veřejností podělí o svůj pohled na vesmír.
Observatoře ESO v Chile se k projektu 100HA připojí také, a to hned celou řadou programů. V hlavním obchodním středisku městečka Antofagasta bude otevřena výstava fotografií oblohy, pořízených astrofotografy z celého světa i místními amatérskými pozorovateli. V poušti v okolí města bude ve spolupráci s univerzitou v Santiagu (UCN) zorganizována řada pozorování pro veřejnost. V Santiagu bude ke shlédnutí řada různých programů od přednášek, přes noční pozorování oblohy, až po interaktivní výstavy. V městečku San Pedro de Atacama instalují pracovníci projektu ALMA nafukovací planetárium, a podobně jako v Santiagu budou veřejnosti nabízeny i další programy.
Více informací
ESO, Evorpská jižní observatoř, je přední evropskou mezivládní astronomickou organizací. Je podporována čtrnácti členskými státy: Rakouskem, Belgií, Českou republikou, Dánskem, Francií, Finskem, Německem, Itálií, Holandskem, Portugalskem, Španělskem, Švédskem, Švýcarskem a Velkou Británií. ESO přináší ambiciózní program zaměřený na design, konstrukci a provoz velkých pozemních observatoří, umožňujících vědcům dosáhnout nových astronomických objevů. ESO hraje také významnou úlohu na poli popularizace a organizace spolupráce v astronomickém výzkumu. ESO provozuje trojici světově unikátních observatoří v chilské poušti Atacama: La Silla, Paranal a Chajnantor.
Podle organizátorů by IYA2009 měl prostřednictvím pozorování denní i noční oblohy pomoci široké veřejnosti celého světa znovu nalézt naše místo ve vesmíru, pochopit dopad základního vědeckého výzkumu včetně astronomického na náš denní život a lépe porozumět tomu, jak vědecké poznatky mohou přispět ke spravedlivější mírové společnosti.
Ustream.TV je platformou pro živé interaktivní video přenosy, které každému uživateli s webovou kamerou a internetovým připojením umožňují rychle a jednoduše vysílat pro takřka neomezený počet posluchačů na celém světě. Za méně než dvě minuty si každý může na Ustream vytvořit svůj vlastní televizní kanál a začít vysílat, třeba na své vlastní internetové stránce, což vám umožní oslovit široké publikum a dále rozvinout váš potenciál.
Odkazy
Kontakty
Douglas Pierce-Price; 100 Hours of Astronomy Co-Chair; ESO ePOD, Garching, Germany; Tel.: +49 89 320 06 759; E-mail: dpiercep@eso.org
Gonzalo Argadona; ESO ePOD, Chile; Tel: +56 2 463 3258; E-mail: gargando@eso.org;
Pedro Russo; IAU IYA2009 Coordinator; ESO ePOD, Garching, Germany; Tel: +49 89 320 06 195; Cellular: +49 176 6110 0211; Fax: +49 89 320 23 62; E-mail: prusso@eso.org
Lars Lindberg Christensen; IAU Press Officer; ESO ePOD, Garching, Germany; Tel: +49 89 3200 6761; Cellular: +49 173 3872 62; E-mail: lars@eso.org
ESO Press Officer in Chile: Valentina Rodriguez - +56 2 463 3123 - vrodrigu@eso.org
Překlad: Jiří Srba, Hvězdárna Valašské Meziříčí
Národní kontakt: Pavel Suchan, +420 267 103 040, suchan@astro.cz