Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Černá díra zachycena při pojídání neutronové hvězdy

Černá díra zachycena při pojídání neutronové hvězdy

29.11.2021

Astronomové vůbec poprvé detekovali černé díry pohlcující neutronové hvězdy podobně jako „Pac Man“ ve známé počítačové hře, dokumentující kolizi dvou nejextrémnějších a nevyzpytatelných objektů ve vesmíru. Detektory gravitačních vln Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory (LIGO) na území USA a Virgo v Itálii zachytily gravitační vlny umírajících, po spirále se pohybující a nakonec kolidujících neutronové hvězdy s černou dírou; ne jednou, ale hned ve dvou případech. Výsledky byly publikovány nedávno v Astrophysical Journal Letters.

Astronomové jsou přesvědčeni, že jejich pozorování pomohou odhalit některé ze spletitých záhad vesmíru, včetně stavebních bloků hmoty a fungování vesmíru a času.

Více než 1 000 vědců bylo zapojeno do první detekce na světě, mnoho z nich bylo z Austrálie včetně Australian National University (ANU), vedoucí této metody.

Profesorka Susan Scott, spoluautorka studie se sídlem na ANU Research School of Physics in the Centre for Gravitational Astrophysics, řekla, že události nastaly zhruba před miliardami roků, avšak byly tak mohutné, že jsme stále ještě schopni i dnes pozorovat jejich gravitační vlny.

Tyto kolize otřásly vesmírem a my jsme detekovali mírné vlny, které byly vyslány a putovaly naskrz prostorem,“ říká Susan Scott. „Jednotlivé kolize nemusí zrovna přicházet zároveň ze dvou hmotných a hustých objektů. Ve skutečnosti mohou být jako Pac Man, kdy černá díra postupně polyká svého průvodce – neporušenou neutronovou hvězdu. To jsou mimořádné události a čekali jsme velmi dlouho, abychom se stali jejich svědky. Je neuvěřitelné, že se nám je nakonec podařilo zachytit.“

Jedna událost zahrnovala černou díru o hmotnosti devítinásobku hmotnosti Slunce a neutronovou hvězdu, jejíž hmotnost byla určena na dvojnásobek Slunce. Druhá událost byla způsobena kolizí černé díry 6krát hmotnější než Slunce a neutronové hvězdy s hmotností 1,5 ekvivalentu Slunce.

Grafické znázornění dvojice kolidujících
neutronových hvězd

Profesorka Susan Scott, která je rovněž vedoucí vědeckou pracovnicí na ARC Centre of Excellence for Gravitational Wave Discovery (OzGrav), řekla, že mezinárodní vědecký tým dříve zaregistroval mnoho jevů zahrnujících dvě kolidující černé díry, a stejně tak i dvě neutronové hvězdy, které se spojily v jeden objekt.

Nyní jsme doplnili poslední kousek skládačky prvním potvrzeným pozorováním gravitačních vln uvolněných při kolizi černé díry a neutronové hvězdy,“ říká Susan Scott. Johannes Eichholz z ANU Centre for Gravitational Astrophysics and an Associate Investigator with OzGrav k tomu dodává, že popisované dvě detekce byly registrovány 5. a 15. ledna 2020.

Tento druh detekcí je neuvěřitelně vzácný,“ říká Johannes Eichholz. „Avšak my jsme nedetekovali tyto události jednou – ale hned dvakrát v rozpětí deseti dnů. Podobné detekce zvlnění prostoru z těchto dvou událostí, ke kterým došlo o několik miliard let později, budou podle zjištění důsledně ovlivňovat naše chápání vesmíru po mnoho let.“

Zdroj: https://scitechdaily.com/black-holes-detected-eating-neutron-stars-like-pac-man

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies