Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

15.12.2023
Zapomenuté výročí – Bohumil Maleček

V letošním roce uplynulo 100 let od narození Ing. Bohumila Malečka CSc., který působil na hvězdárně ve Valašském Meziříčí v letech 1961-1989 nejen jako ředitel, ale i jako odborný pracovník a organizátor sítě pozorovatelů zákrytů hvězd tělesy sluneční soustavy. Vystudovaný geoget se specializací na astronomickou geodézii. 

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Brazílie se připojí k ESO

Brazílie se připojí k ESO

05.01.2011

ESO 050/10 tisková zpráva

Federativní republika Brazílie podepsala 29. prosince 2010 formální dohodu o přistoupení k ESO, která jí umožní stát se členským státem Evropské jižní observatoře. Poté, co smlova projde vládní ratifikací, se Brazílie stane prvním mimoevropským a celkově 15. členským státem ESO.

Na ceremoniálu, který se uskutečnil 29. prosince 2010 ve městě Brasilia, podepsali brazilský ministr pro vědu a techniku Sergio Machado Rezende a generální ředitel ESO Tim de Zeeuw smlouvu o formálním přistoupení, která Brazílii umožní stát se členským státem Evropské jižní observatoře. Brazílie se stane 15. členským státem ESO a její první mimoevropskou členskou zemí. Jelikož se jedná o přistoupení k mezinárodní smlouvě, byla smlouva odeslána ke konečné ratifikaci brazilským parlamentem [1]. Podpis smlouvy následoval po jejím jednohlasném schválení na mimořádném setkání ESO Council dne 21. prosince 2010. 

Přistoupení k ESO představuje nový podnět k rozvoji vědy a technologií v Brazílii, který je součástí vládního úsilí o podporu těchto strategických oblastí v naší zemi,“ říká ministr Rezende.

Historie úspěšné spolupráce Evropské jižní observatoře se státy jižní Ameriky sahá do roku 1963, kdy bylo Chile vybráno jako nejlepší místo pro stavbu prvních observatoří. Přesto se až dodnes žádná mimoevropská země nastala členským státem ESO.  

Přistopení k ESO poskytne brazilské astronomické komunitě plný přístup k nejproduktivnější observatoři světa a brazilskému techologickému průmyslu přinese možnost se podílet na projektu E-ELT (European Extremely Large Telescope). Organizaci ESO přinese Brazílie nové prostředky a schopnosti, právě v rozhodujícím okamžiku, aby se mohly významně podílet na tomto velkolepém projektu,“ dodává Generální ředitel ESO Tim de Zeeuw.

V rámci projektu E-ELT byla nedávno ukončena fáze návrhů (design phase) a provedena byla také revize, při které byl každý aspekt tohoto velkého projektu znovu prozkoumán mezinárodním panelem nezávislých odborníků. Panel shledal projekt E-ELT jako technicky připravený pro zahájení konstrukční fáze. Konečné rozhodnutí o zahájení stavby E-ELT je očekáváno v průběhu roku 2011.

Prezident ESO Council (výkonného orgánu ESO) Laurent Vigroux uzavírá: „Astronomové v Brazílii budou těžit ze spolupráce se svými evropskými kolegy a přirozeně také z možnosti získat pozorovací čas na dalekohledech světové úrovně, které ESO provozuje na observatořích La Silla a Paranal, stejně jako na radioteleskopu ALMA, který ESO buduje ve spolupráci s dalšími mezinárodními partenery."

 

Zdroj

 

Poznámky

[1] Po ratifikaci přístupové smlouvy brazilským parlamentem budou členy ESO následující státy: Belgie, Brazílie, Česká republika, Dánsko, Finsko, Francie, Itálie, Německo, Nizozemí, Portugalsko, Rakousko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Velká Británie

 

Další informace

ESO (Evropská jižní observatoř) je hlavní mezinárodní astronomickou organizací Evropy a patří k nejproduktivnějším astronomickým observatořím světa. Je podporována 14 členskými státy, kterými jsou: Belgie, Česká republika, Dánsko, Finsko, Francie, Itálie, Německo, Nizozemí, Portugalsko, Rakousko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Velká Británie. ESO má za cíl vývoj, konstrukci a provoz výkonných pozemních astronomických zařízení, která umožní významné vědecké objevy. ESO také hraje přední roli při propagaci a organizaci mezinárodní spolupráce na poli astronomického výzkumu. ESO v současnosti provozuje tři observatoře světově úrovně: La Silla, Paranal a Chajnantor, které se nacházejí na poušti Atacama v Chile. Na Paranalu se nachází VLT (Very Large Telescope = Velmi velký dalekohled) – nejvyspělejší pozemní dalekohled pracující ve viditelném světle a VISTA, největší přehlídkový dalekohled pro infračervenou oblast na světě. Zároveň je ESO evropským zástupcem největšího astronomického projektu všech dob – teleskopu ALMA budovaného na planině Chajnantor. V současnosti ESO plánuje výstavbu Evropského extrémně velkého dalekohledu (E-ELT), který bude mít průměr primárního zrcadla 42 metrů. Měl by pracovat v infračerveném i viditelném oboru záření a stane se největším dalekohledem světa.

 

Odkazy

Kontakty

Lars Lindberg Christensen; Head, ESO education and Public Outreach Department; Garching, Germany; Tel: +49-89-3200-6761; Cell: +49-173-3872-621; Email: lars@eso.org

Gonzalo Argandoña; ESO education and Public Outreach Department; Santiago, Chile; Tel: +56-2-463-3258; Cell: +56-9-9-233-6137/+56-9-9-829-4202; Email: gargando@eso.org

Překlad: Jiří Srba
Národní kontakt: Viktor Votruba +420 267 103 040; votruba@physics.muni.cz

autor: Jiří Srba


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies