Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Brazilci objevili novou jasnou kometu

Brazilci objevili novou jasnou kometu

01.04.2014

Ve čtvrtek 13. března 2014 objevili brazilští astronomové v čele s Cristovaem  Jacquesem  novou jasnou kometu. Ta dostala název C/2014 E2 (Jacques). Byla nalezena na CCD snímcích pořízených pomocí 45 cm dalekohledu, který je umístěn na observatoři SONEAR (Southern Observatory for Near Earth Asteroids Research) poblíž města Oliveira v Brazílii.

Krátce po objevu byla získána také první vizuální pozorování komety, která provedli Michael Mattiazzo a Paul Camilleri. Jejich odhady jasnosti jsou 10,7 a 10,6 mag. Je tedy možné, že kometa bude zjasňovat rychleji, než byla původní předpověď. Další vizuální pozorování provedl také Dr. Salvador Aguirre, který určil jasnost komety na 11 mag.

Série tří objevových snímků, na kterých byla nalezena kometa C/2014 E2 (Jacques).

Podle prvotních efemerid měla být kometa viditelná až do průletu periheliem pouze z jižní polokoule.  Podle nových výpočtů od S. Yoshidy by však kometa C/2014 E2 (Jacques) mohla být pozorovatelná i od nás již na konci dubna a během května na večerní obloze, ovšem jen nízko nad obzorem. Poté se přiblíží ke Slunci a nebude tudíž pro nás viditelná. Objevit by se měla až ke konci července na ranní obloze v souhvězdí Býka a později Vozky.


Přehledová vyhledávací mapka pro kometu C/2014 E2 (Jacques). Zdroj: www.aerith.net. Světelná křivka komety C/2014 E2 (Jacques) prokalkulovaná v programu Comet for Windows. Zdroj: www.aerith.net.

 

Jaká bude maximální jasnost komety nelze zatím přesně určit. Pouhým okem však s velkou pravděpodobností vidět nebude. Stránky MPC uvádějí maximum jasnosti kolem 10 magnitudy, Yoshidova předpověď je o něco optimističtější, uvádí až 7 mag v maximu.

Podle nových dat nastane tedy průchod periheliem 2. července 2014, kdy bude kometa ve vzdálenosti 0,66 AU od Slunce. Nejblíže k Zemi bude až 29. srpna, a to ve vzdálenosti 0,56 AU. V tu dobu bude kometa zároveň ve velmi vysoké deklinaci (přes +60°) a pro severní polokouli nastanou ideální podmínky pro její pozorování, které by měly vydržet do října. Poté začne kometa velmi rychle slábnout vlivem vzdalování se od Slunce i od Země.

Můžeme tedy jen doufat, že kometa bude dost velká a přežije průlet periheliem a že se na obloze v průběhu července vynoří jako objekt dostatečně jasný alespoň pro pozorování binokuláry.

 

Fotka komety C/2014 E2 (Jacques) od Damiana Peache.

 
Zdroj:

http://scully.cfa.harvard.edu/cgi-bin/returnprepeph.cgi?d=c&o=CK14E020
http://www.aerith.net/comet/catalog/2014E2/chart1.gif
http://www.damianpeach.com
https://www.facebook.com/Kommet.cz?fref=ts

autor: Sylvie Gorková


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies