Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


03.06.2024
Neformální setkání partnerů klíčového projektu Hvězdárny Valašské Meziříčí

Poslední květnovou středu roku 2024 se v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. uskutečnilo setkání partnerů projektu Kulturního a kreativního centra – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. V současné době finišují přípravy pro zahájení samotné stavby nového objektu, ale stejně tak se snažíme nacházet a rozvíjet spolupráci s řadou partnerů, kteří nám mohou s činností v nových prostorách pomoci.

14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » BepiColombo a Solar Orbiter studovaly planetu Venuši

BepiColombo a Solar Orbiter studovaly planetu Venuši

10.02.2023

Konvergence dvou kosmických sond u Venuše v srpnu 2021 poskytla jedinečný pohled na to, jak je planeta schopna udržet si hustou atmosféru bez ochrany globálního magnetického pole. Mise ESA/JAXA BepiColombo, která je na cestě ke studiu Merkuru, a sonda ESA/NASA Solar Orbiter, která pozoruje Slunce z různých perspektiv – obě využívají řadu gravitačních asistencí Venuše ke změně svých trajektorií a k navedení na vhodnou dráhu. Ve dnech 9. a 10. srpna 2021 prolétly mise kolem Venuše v rozpětí jednoho dne a odeslaly zpět pozorování synergicky zachycená z osmi senzorů a dvou pozorovacích bodů ve vesmíru. Výsledky byly publikovány v Nature Communications.

Na rozdíl od Země planeta Venuše ve svém jádru nevytváří vlastní magnetické pole. Kolem planety se nicméně vytváří slabá „indukovaná magnetosféra“ v podobě „komety“ interakcí slunečního větru – proudu nabitých částic emitovaných Sluncem – s elektricky nabitými částicemi v horní atmosféře Venuše. Kolem této magnetické bubliny je sluneční vítr zpomalován, zahříván a vychylován jako brázda člunu v oblasti zvané „magnetická kapsa“.

Během průletu se sonda BepiColombo snesla podél dlouhého ohonu magnetické kapsy a vynořila se „tupým nosem“ magnetických oblastí nejblíže Slunci. Mezitím Solar Orbiter zachytil sluneční vítr ze své polohy před Venuší (viz úvodní obrázek).

Tyto duální sady pozorování jsou zvláště cenné, protože podmínky slunečního větru, které Solar Orbiter zažil, byly velmi stabilní. To znamenalo, že BepiColombo měla dokonalý výhled na různé oblasti v magnetosféře, nerušené výkyvy sluneční aktivity,“ řekl hlavní autor článku Moa Persson z Tokijské univerzity, Kashiwa, Japonsko.

Průlet sondy BepiColombo byl vzácnou příležitostí prozkoumat „oblast stagnace“, oblast na vrcholu magnetosféry, kde jsou pozorovány některé z největších účinků interakce mezi Venuší a slunečním větrem. Shromážděná data poskytla první experimentální důkaz, že nabité částice v této oblasti jsou významně zpomalovány interakcí mezi slunečním větrem a Venuší a že zóna sahá do nečekaně velké vzdálenosti 1 900 kilometrů nad povrchem planety.

Pozorování také ukázala, že indukovaná magnetosféra poskytuje stabilní bariéru, která chrání atmosféru Venuše před erozí slunečním větrem. Tato ochrana zůstává robustní i během slunečního minima, kdy nižší ultrafialové emise ze Slunce snižují sílu proudů, které generují indukovanou magnetosféru. Nález, který je v rozporu s předchozími předpověďmi, vrhá nové světlo na souvislost mezi magnetickými poli a atmosférickými ztrátami v důsledku slunečního větru.

Účinnost indukované magnetosféry, která pomáhá planetě udržet si atmosféru, má důsledky pro pochopení obyvatelnosti exoplanet bez interně generovaných magnetických polí,“ řekl spoluautor studie Sae Aizawa z Institutu vesmírných a astronautických věd JAXA (ISAS).

BepiColombo se skládá z dvojice kosmických sond MMO (Mercury Magnetospheric Orbiter) pod vedením JAXA a MPO (Merkur Planetary Orbiter) pod vedením ESA, které byly spojeny dohromady pro cestu k Merkuru. Studie kombinovala data ze čtyř částicových senzorů MMO, magnetometru a dalšího částicového přístroje na MPO a magnetometru a analyzátoru slunečního větru na sondě Solar Orbiter. Nástroje pro modelování kosmického počasí SPIDER od Europlanet umožnily výzkumníkům podrobně sledovat, jak byly ovlivněny útvary slunečního větru pozorované sondou Solar Orbiter, když se šíří směrem k BepiColombo přes magnetickou kapsu magnetosféry Venuše.

Důležité výsledky této studie ukazují, jak zapnutí senzorů během planetárních průletů a fází přeletu může vést k jedinečné vědě,“ řekl spoluautor studie Nicolas Andre, koordinátor služby Europlanet SPIDER v Institut de Recherche en Astrophysique et Planétologie (IRAP) ve francouzském Toulouse.

Zdroj: https://phys.org/news/2023-01-bepicolombo-solar-orbiter-venus.html

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies