Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


02.02.2023
Astronomická olympiáda

Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout  např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.

01.06.2022
Klub nadaných dětí ve školním roce 2022/2023

Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.

Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.

27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » BepiColombo a Solar Orbiter studovaly planetu Venuši

BepiColombo a Solar Orbiter studovaly planetu Venuši

10.02.2023

Konvergence dvou kosmických sond u Venuše v srpnu 2021 poskytla jedinečný pohled na to, jak je planeta schopna udržet si hustou atmosféru bez ochrany globálního magnetického pole. Mise ESA/JAXA BepiColombo, která je na cestě ke studiu Merkuru, a sonda ESA/NASA Solar Orbiter, která pozoruje Slunce z různých perspektiv – obě využívají řadu gravitačních asistencí Venuše ke změně svých trajektorií a k navedení na vhodnou dráhu. Ve dnech 9. a 10. srpna 2021 prolétly mise kolem Venuše v rozpětí jednoho dne a odeslaly zpět pozorování synergicky zachycená z osmi senzorů a dvou pozorovacích bodů ve vesmíru. Výsledky byly publikovány v Nature Communications.

Na rozdíl od Země planeta Venuše ve svém jádru nevytváří vlastní magnetické pole. Kolem planety se nicméně vytváří slabá „indukovaná magnetosféra“ v podobě „komety“ interakcí slunečního větru – proudu nabitých částic emitovaných Sluncem – s elektricky nabitými částicemi v horní atmosféře Venuše. Kolem této magnetické bubliny je sluneční vítr zpomalován, zahříván a vychylován jako brázda člunu v oblasti zvané „magnetická kapsa“.

Během průletu se sonda BepiColombo snesla podél dlouhého ohonu magnetické kapsy a vynořila se „tupým nosem“ magnetických oblastí nejblíže Slunci. Mezitím Solar Orbiter zachytil sluneční vítr ze své polohy před Venuší (viz úvodní obrázek).

Tyto duální sady pozorování jsou zvláště cenné, protože podmínky slunečního větru, které Solar Orbiter zažil, byly velmi stabilní. To znamenalo, že BepiColombo měla dokonalý výhled na různé oblasti v magnetosféře, nerušené výkyvy sluneční aktivity,“ řekl hlavní autor článku Moa Persson z Tokijské univerzity, Kashiwa, Japonsko.

Průlet sondy BepiColombo byl vzácnou příležitostí prozkoumat „oblast stagnace“, oblast na vrcholu magnetosféry, kde jsou pozorovány některé z největších účinků interakce mezi Venuší a slunečním větrem. Shromážděná data poskytla první experimentální důkaz, že nabité částice v této oblasti jsou významně zpomalovány interakcí mezi slunečním větrem a Venuší a že zóna sahá do nečekaně velké vzdálenosti 1 900 kilometrů nad povrchem planety.

Pozorování také ukázala, že indukovaná magnetosféra poskytuje stabilní bariéru, která chrání atmosféru Venuše před erozí slunečním větrem. Tato ochrana zůstává robustní i během slunečního minima, kdy nižší ultrafialové emise ze Slunce snižují sílu proudů, které generují indukovanou magnetosféru. Nález, který je v rozporu s předchozími předpověďmi, vrhá nové světlo na souvislost mezi magnetickými poli a atmosférickými ztrátami v důsledku slunečního větru.

Účinnost indukované magnetosféry, která pomáhá planetě udržet si atmosféru, má důsledky pro pochopení obyvatelnosti exoplanet bez interně generovaných magnetických polí,“ řekl spoluautor studie Sae Aizawa z Institutu vesmírných a astronautických věd JAXA (ISAS).

BepiColombo se skládá z dvojice kosmických sond MMO (Mercury Magnetospheric Orbiter) pod vedením JAXA a MPO (Merkur Planetary Orbiter) pod vedením ESA, které byly spojeny dohromady pro cestu k Merkuru. Studie kombinovala data ze čtyř částicových senzorů MMO, magnetometru a dalšího částicového přístroje na MPO a magnetometru a analyzátoru slunečního větru na sondě Solar Orbiter. Nástroje pro modelování kosmického počasí SPIDER od Europlanet umožnily výzkumníkům podrobně sledovat, jak byly ovlivněny útvary slunečního větru pozorované sondou Solar Orbiter, když se šíří směrem k BepiColombo přes magnetickou kapsu magnetosféry Venuše.

Důležité výsledky této studie ukazují, jak zapnutí senzorů během planetárních průletů a fází přeletu může vést k jedinečné vědě,“ řekl spoluautor studie Nicolas Andre, koordinátor služby Europlanet SPIDER v Institut de Recherche en Astrophysique et Planétologie (IRAP) ve francouzském Toulouse.

Zdroj: https://phys.org/news/2023-01-bepicolombo-solar-orbiter-venus.html

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies