Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


07.12.2024
Stavba a proměny na Hvězdárně Valašské Meziříčí

Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...

28.11.2024
Astronomický kroužek a klub ve školním roce 2024/2025

S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.

13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Astronomové pozorovali hvězdné skvrny na povrchu obří hvězdy

Astronomové pozorovali hvězdné skvrny na povrchu obří hvězdy

06.12.2024
Hvězdné skvrny na povrchu XX Trianguli
Credit: HUN-REN RCAES/Zs. Kővári, MOME/
Á. Radványi, AIP/K. Strassmeier

Podle týmu astronomů z Leibnizova institutu pro astrofyziku v Postupimi, Postupimské univerzity a Konkolyho observatoře vykazuje XX Trianguli, jasná obří hvězda spektrálního typu K0 ve dvojhvězdném systému v souhvězdí Trojúhelníku, chaotické, neperiodické chování hvězdné skvrny.

Mezi pozorovatelné údaje z prostorově rozlišeného slunečního disku patří počet, velikost a morfologie slunečních skvrn, jejich růst a zánik a jejich migrace v šířce a délce,“ uvedl hlavní autor profesor Klaus Strassmeier, astronom z Leibnizova institutu pro astrofyziku v Postupimi a Postupimské univerzity, a jeho kolegové. „Takové skvrny jsou pozorovány i na jiných hvězdách, pak se označují jako hvězdné skvrny.“

Používáme techniku nepřímého zobrazování povrchu, která umožňuje převést profily spektrálních čar na obrazy hvězdného povrchu. Obvykle lze získat pouze příležitostné snímky skvrn na hvězdném povrchu, zatímco je dobře známo, že skvrny se systematicky mění v čase a podobně jako na Slunci nám teprve potom vypovídají o vnitřním dynamu a struktuře daného cíle. Pro takovou souvislejší aplikaci dopplerovského zobrazování jsme si vybrali jednu z nejskvrnitějších hvězd na obloze, XX Trianguli.“

XX Trianguli leží přibližně 640 světelných let daleko v souhvězdí Trojúhelníku. Hvězda známá také jako XX Tri nebo HD 12545 má hmotnost jen o 10 % větší než Slunce, ale poloměr 10 slunečních poloměrů a efektivní teplotu 4 630 K. Její rotační perioda činí 24 dní a je synchronizována s oběžnou dobou dvojhvězdy.

U XX Trianguli byla již dříve zjištěna gigantická hvězdná skvrna, jejíž fyzické rozměry 10 000krát převyšují plochu největší skupiny skvrn, která kdy byla pozorována na Slunci, což odpovídá desetinásobku předpokládané plochy slunečního disku.

Profesor Strassmeier a jeho spoluautoři pořídili 99 nezávislých snímků hvězdy pomocí techniky nepřímého zobrazování povrchu zvané Dopplerovo zobrazování.

Tmavé skvrny na povrchu hvězdy způsobily posunutí jejího fotocentra – v podstatě bodu, který představuje 'světelný střed' hvězdy – až o 24 úhlových vteřin, což odpovídá přibližně 10 % poloměru viditelného disku hvězdy,“ uvedli astronomové. „K těmto posunům dochází proto, že tmavé skvrny snižují jas v určitých oblastech hvězdy, což způsobuje mírný posun vnímaného středu světla.“

Na rozdíl od předvídatelného cyklu aktivity Slunce však tyto posuny fotocentra neměly periodický průběh, což naznačuje, že se jedná o převážně chaotické a pravděpodobně neperiodické dynamo, které je velmi odlišné od slunečního.

Tento jev také upozorňuje na problém při detekci exoplanet, protože tyto skvrnami vyvolané změny fotocentra mohou napodobovat nebo zakrývat nepatrné pohyby způsobené obíhajícími planetami, což přidává vnitřní omezení pro takové astrometrické úlovky exoplanet.

Výsledky výzkumu se objevily v časopise Nature Communications.

Zdroj: https://www.sci.news/astronomy/giant-star-starspots-13480.html a https://phys.org/news/2024-12-starspot-red-giant-xx-trianguli.html

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz