Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


03.06.2024
Neformální setkání partnerů klíčového projektu Hvězdárny Valašské Meziříčí

Poslední květnovou středu roku 2024 se v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. uskutečnilo setkání partnerů projektu Kulturního a kreativního centra – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. V současné době finišují přípravy pro zahájení samotné stavby nového objektu, ale stejně tak se snažíme nacházet a rozvíjet spolupráci s řadou partnerů, kteří nám mohou s činností v nových prostorách pomoci.

14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Astronomové odhalili obří planetu nadýchanou jako cukrová vata

Astronomové odhalili obří planetu nadýchanou jako cukrová vata

22.05.2024

WASP-193b, nově objevená exoplaneta, je o 50 % větší než Jupiter, ale sedmkrát méně hmotná, s extrémně nízkou hustotou podobnou cukrové vatě. Objev planety WASP-193b a potvrzený observatořemi v Chile zpochybňuje současné planetární teorie a vyžaduje další studium. Tato exoplaneta je druhou dosud objevenou exoplanetou s nejnižší hustotou.

Mezinárodní tým vedený výzkumníky z EXOTIC Laboratory Univerzity v Lutychu ve spolupráci s MIT a Astrofyzikálním institutem v Andalusii právě objevil WASP-193b, obří planetu s mimořádně nízkou hustotou obíhající kolem vzdálené hvězdy podobné Slunci. Nově objevená planeta, která se nachází přibližně 1200 světelných let od Země, je o 50 % větší než Jupiter, ale sedmkrát méně hmotná. To má za následek extrémně nízkou hustotu srovnatelnou s hustotou cukrové vaty.

WASP-193b je po exoplanetě Kepler-51d druhou planetou s nejnižší hustotou, která byla dosud objevena. Kepler-51d je však mnohem menší,“ vysvětluje Khalid Barkaoui, výzkumník z ULiège's EXOTIC Laboratory a hlavní autor článku publikovaného v Nature Astronomy. Její extrémně nízká hustota z ní dělá skutečnou anomálii mezi více než pěti tisíci dosud objevenými exoplanetami. Tato extrémně nízká hustota nemůže být reprodukována standardními modely plynných obrů, a to ani za nereálného předpokladu struktury bez jádra.

Počáteční objev a pozorování

Nová planeta byla zpočátku pozorována pomocí Wide Angle Search for Planets (WASP), v rámci mezinárodní spolupráce akademických institucí, které společně provozovaly dvě robotické observatoře, jednu na severní a druhou na jižní polokouli. Každá observatoř používala řadu širokoúhlých kamer k měření jasnosti tisíců jednotlivých hvězd na celé obloze.

V datech pořízených v letech 2006 až 2008 a znovu od roku 2011 do roku 2012 observatoř WASP-South detekovala periodické tranzity neboli poklesy světla hvězdy WASP-193. Astronomové zjistili, že periodické poklesy jasnosti hvězdy byly v souladu s tím, jak planeta prolétá před hvězdou každých 6,25 dne. Vědci měřili množství světla, které planeta blokovala při každém tranzitu, což jim dalo odhad velikosti planety.

Detailní měření a překvapivá hustota

Umělecké ztvárnění hustoty exoplanety WASP-193b
ve srovnání s cukrovou vatou

Tým poté použil observatoře TRAPPIST-South a SPECULOOS-South – řízené Michaëlem Gillonem, ředitelem výzkumu FNRS a astrofyzikem v ULiège – umístěné v poušti Atacama v Chile k měření planetárního signálu v různých vlnových délkách a k ověření planetární povahy zákrytového objektu. Nakonec také použili spektroskopická pozorování shromážděná spektrografy HARPS a CORALIE – rovněž umístěné v Chile (ESO) – k měření hmotnosti planety.

K jejich velkému překvapení nashromážděná měření odhalila extrémně nízkou hustotu planety. Její hmotnost, jak vypočítali, byla asi 0,14 hmotnosti Jupitera a velikost 1,5 velikosti Jupitera. Výsledná hustota vyšla asi na 0,059 gramu na centimetr krychlový.

Hustota Jupitera je naproti tomu asi 1,33 gramu na centimetr krychlový; u Země je to 5,51 gramů na centimetr krychlový. Jedním z materiálů, který je hustotou nejbližší nové, nafouklé planetě, je cukrová vata, která má hustotu asi 0,05 gramu na centimetr krychlový.

Záhada složení WASP-193b

Planeta je tak lehká, že je těžké si představit analogický materiál v pevné fázi,“ říká Julien de Wit, profesor na Massachusetts Institute of Technology (MIT) a spoluautor studie. „Důvod, proč se to blíží cukrové vatě, je ten, že obojí je do značné míry vzduch. Planeta je v podstatě super načechraná.“

Vědci se domnívají, že nová planeta je vytvořena převážně z vodíku a helia, jako většina ostatních plynných obrů. Pro WASP-193b tyto plyny pravděpodobně tvoří ohromně nafouknutou atmosféru, která sahá o desítky tisíc kilometrů dále než vlastní atmosféra Jupitera. Jak přesně se může planeta tak nafouknout, je otázka, na kterou zatím žádná existující teorie vzniku planet nedokáže odpovědět. Určitě to vyžaduje značné uložení energie hluboko do nitra planety, ale detaily mechanismu ještě nejsou pochopeny.

Budoucí výzkum a výzvy

Nevíme, kam zařadit tuto planetu ve všech teoriích formování, které právě teď máme, protože je ze všech nevíce odlišná. Nedokážeme vysvětlit, jak tato planeta vznikla. Bližší pohled na její atmosféru nám umožní vymezit evoluční cestu této planety,“ dodává Francisco Pozuelos, astronom z Instituto de Astrofisica de Andalucia (IAA-CSIC, Granada, Španělsko).

WASP-193b je vesmírná záhada. Její vyřešení bude vyžadovat další pozorovací a teoretické práce, zejména měření její atmosférických vlastností vesmírným dalekohledem JWST a konfrontaci s různými teoretickými mechanismy, které mohou vést k tak extrémní inflaci,“ uzavírá Khalid Barkaoui.

Zdroj: https://scitechdaily.com/astronomers-uncover-a-baffling-cosmic-mystery-a-giant-planet-as-fluffy-as-cotton-candy/ a https://www.sci.news/astronomy/cotton-candy-exoplanet-wasp-107b-12948.html

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz