Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


03.06.2024
Neformální setkání partnerů klíčového projektu Hvězdárny Valašské Meziříčí

Poslední květnovou středu roku 2024 se v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. uskutečnilo setkání partnerů projektu Kulturního a kreativního centra – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. V současné době finišují přípravy pro zahájení samotné stavby nového objektu, ale stejně tak se snažíme nacházet a rozvíjet spolupráci s řadou partnerů, kteří nám mohou s činností v nových prostorách pomoci.

14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Astronomové odhalili masivní magnetické toroidy v halo Mléčné dráhy

Astronomové odhalili masivní magnetické toroidy v halo Mléčné dráhy

16.05.2024

Astrofyzikové objevili velké magnetické toroidy v halo Mléčné dráhy, které ovlivňují šíření kosmického záření a fyziku mezihvězdného prostoru. Jejich výzkum založený na rozsáhlých datech Faradayovy rotace odhaluje, že tyto toroidy se rozprostírají napříč Galaxií, což potvrzuje přítomnost významných toroidních magnetických polí.

Původ a vývoj kosmických magnetických polí je dlouhodobě nevyřešená otázka na hranici astronomického a astrofyzikálního výzkumu a byla vybrána jako jedna z klíčových oblastí výzkumu pro mnoho hlavních radioteleskopů světové třídy, včetně Square Kilometer Array (SKA), který je ve výstavbě. Určení rozsáhlých struktur magnetického pole v Mléčné dráze bylo po desetiletí velkou výzvou pro mnoho astronomů na světě.

Objev magnetických toroidů

V nové studii publikované v The Astrophysical Journal 10. května 2024 odhalili Jun Xu a profesor Jinlin Han z Národních astronomických observatoří Čínské akademie věd (NAOC) obrovské magnetické toroidy v halu Mléčné dráhy, které jsou zásadní pro šíření kosmického záření a zásadním způsobem omezují fyzikální procesy v mezihvězdném prostředí a původ kosmických magnetických polí.

Jinlin Han, přední vědec v této oblasti výzkumu, určil struktury magnetického pole podél spirálních ramen galaktického disku prostřednictvím dlouhodobého projektu měření polarizace pulsarů a jejich Faradayových efektů. V roce 1997 našel nápadnou antisymetrii Faradayových efektů zdrojů kosmického rádiového záření na obloze s ohledem na souřadnice naší Galaxie, která říká, že magnetická pole v halu Mléčné dráhy mají toroidní strukturu s obrácenými směry magnetického pole pod a nad galaktickou rovinou.

Výzvy v měření magnetických polí

Určit velikost těchto toroidů nebo sílu jejich magnetických polí však bylo pro astronomy po desetiletí těžkým úkolem. Měli podezření, že antisymetrie rozložení Faradayových jevů rádiových zdrojů na obloze může být produkována pouze mezihvězdným prostředím v blízkosti Slunce, protože pulsary a některé blízké objekty s rádiovou emisí, které jsou poměrně blízko Slunce, ukazují Faradayovy efekty v souladu s anti-symetrií. Klíčem je ukázat, zda magnetická pole v rozsáhlém galaktickém halu měla mimo blízkost Slunce takovou toroidní strukturu.

Inovativní výzkumné metody

V této studii profesor Han inovativně navrhl, že Faradayova rotace z mezihvězdného prostředí v blízkosti Slunce by mohla být spočítána měřením velkého počtu pulsarů, z nichž některá byla nedávno získána pomocí sférického radioteleskopu FAST o průměru 500 metrů, a pak by mohl být odečten příspěvek od měření pozadí kosmických zdrojů. Všechna data měření Faradayovy rotace za posledních 30 let shromáždil Jun Xu.

Prostřednictvím analýzy dat vědci zjistili, že antisymetrie měření Faradayovy rotace způsobená médiem v galaktickém halo existuje na celé obloze, od středu do anticentra naší Mléčné dráhy, což znamená, že toroidní magnetická pole takové podivné symetrie mají obrovskou velikost a nacházejí se v rozsahu od 6 000 světelných let do 50 000 světelných let od středu Mléčné dráhy.

Závěr a dopad

Tato studie významně pokročila v našem chápání fyziky Mléčné dráhy a představuje milník ve výzkumu kosmických magnetických polí.

Zdroj: https://scitechdaily.com/galactic-rings-of-power-astronomers-uncover-massive-magnetic-toroids-in-the-milky-way-halo/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies