Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


02.02.2023
Astronomická olympiáda

Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout  např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.

01.06.2022
Klub nadaných dětí ve školním roce 2022/2023

Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.

Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.

27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Astronomové objevili v Mléčné dráze gigantickou dutinu kulového tvaru

Astronomové objevili v Mléčné dráze gigantickou dutinu kulového tvaru

01.10.2021

Astronomové analyzovali 3D mapy tvarů a rozměrů blízkých molekulárních oblaků a objevili přitom mimořádně obrovskou dutinu v prostoru. Dutina tvaru koule popsaná v časopise Astrophysical Journal Letters má průměr zhruba 150 parseků – což se rovná téměř 500 světelných roků – a na obloze se nachází mezi souhvězdími Perseus a Taurus (Býk). Vědecký tým na základě dat z Center for Astrophysics, Harvard & Smithsonian věří, že se dutina zformovala v důsledku exploze pradávné supernovy zhruba před 10 milióny roků. Teď už se nerozpíná a na jejím „obalu“ bouřlivě vznikají stovky nových hvězd.

Záhadná dutina je obklopena molekulárními oblaky Perseus a Taurus – což jsou regiony ve vesmíru, kde vznikají hvězdy.

Stovky hvězd se zformovaly nebo již existovaly na povrchu této gigantické dutiny,“ říká Shmuel Bialy, postgraduální vědecký pracovník na Institute for Theory and Computation (ITC) at the Center for Astrophysics (CfA), který byl vedoucím studie. „Máme dvě teorie – buď jedna extrémní supernova explodovala v centru této bubliny a mohutnými rázovými vlnami vytlačila plyn do vnějšího prostoru, kde se zformovalo to, čemu říkáme 'Perseus-Taurus Supershell,' a nebo série relativně rychle po sobě jdoucích explozí supernov vyskytujících se v průběhu několika miliónů roků vytvořila tuto dutinu.“

Objev napovídá, že molekulární oblaka Perseus a Taurus nejsou nezávislé struktury ve vesmíru. Ale spíše se zformovaly společně ze stejné rázové vlny supernovy. „To vysvětluje, že když hmotná hvězda umírá, její supernova vytváří řetězec událostí, které mohou nakonec vést ke zrození nových hvězd,“ říká Shmuel Bialy.

3D mapy bubliny a okolních oblaků byly vytvořeny za použití nových dat z astronomické družice Gaia, vypuštěné na oběžnou dráhu Evropskou kosmickou agenturou ESA.

Přesné popisy 3D map molekulárních oblaků Perseus a Taurus a dalších blízkých oblaků byly analyzovány a výsledky publikovány 22. září 2021 v oddělené studii v časopise Astrophysical Journal. Obě studie byly vytvořeny výzkumníky Max Planck Institute for Astronomy, Německo.

Mapy představují poprvé molekulární oblaka, která byla zmapována v 3D projekci. Dřívější snímky oblaků byly omezeny pouze na dvě dimenze.

Byli jsme schopni spatřit tato oblaka po desetiletí, ale nikdy jsme neznali jejich skutečný tvar, velikost a tloušťku. Také jsme si nebyli jistí, jak daleko se oblaka nacházela,“ říká Catherine Zucker, postgraduální vědecká pracovnice CfA, která vede výzkum. Ale proč mapujeme oblaka na prvním místě?

Existuje mnoho odlišných teorií, jak se plyn sám o sobě uspořádává a formuje do hvězd,“ vysvětluje Catherine Zucker. „Astronomové testovali v minulosti tyto teoretické představy užitím počítačových simulací, avšak toto je vůbec poprvé, kdy můžeme využít skutečné pohledy – nikoliv simulace – 3D pozorování a porovnat teorii s pozorováním a zhodnotit, která teoretická práce je nejlepší.“

Zdroj: https://phys.org/news/2021-09-gigantic-cavity-space-stars.html

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies