Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
Astronomové využili kameru Dark Energy Camera (DECam) na dalekohledu Víctor M. Blanco s objektivem o průměru 4 metry, který je vybudován na Cerro Tololo Inter-American Observatory. Podařilo se jim objevit dva vzácné asteroidy typu Atira/Apohele, jejichž celé dráhy leží uvnitř oběžné dráhy Země kolem Slunce, a jeden asteroid typu Apollo, který křižuje zemskou dráhu. Posledně zmíněný je pravděpodobně největším potenciálně nebezpečným asteroidem (Potentially Hazardous Asteroid – PHA), objeveným v uplynulých osmi letech.
Populace malých těles ve Sluneční soustavě – uvnitř drah planet Země a Venuše – nebyla doposud rozsáhle studována, protože je mimořádně obtížné je pozorovat vzhledem k intenzivní sluneční záři. Astronomové mají pouze k dispozici dvě krátká desetiminutová okna každou noc k průzkumu těchto oblastí. Kromě toho se taková pozorování odehrávají velice nízko nad horizontem, což znamená, že se konají přes hustou vrstvu zemské atmosféry, která může zeslabit a deformovat tato pozorování. Objevy nových asteroidů navzdory těmto problémům byly možné díky unikátním pozorovacím schopnostem kamery DECam.
„Velké oblasti oblohy jsou nutné, protože vnitřní asteroidy jsou vzácné a hloubkové snímky jsou potřebné, neboť planetky jsou málo jasné a musíme bojovat s jasným soumrakem oblohy v blízkosti Slunce, stejně tak se zkreslujícím efektem atmosféry Země,“ říká Scott Sheppard, astronom na Carnegie Institution for Science. „Kamera DECam může pokrýt velké části oblohy do hloubky nedosažitelné u malých dalekohledů, což nám dovoluje hlouběji pokrýt větší části oblohy a studovat vnitřní oblasti Sluneční soustavy způsobem doposud nedostupným.“
Jedna z nově objevených planetek – 2022 AP7 – je objektem typu Apollo o průměru 1,5 kilometru a obíhající po dráze, která může někdy v budoucnu zkřížit cestu zeměkoule.
Zbývající dva asteroidy – 2021 LJ4 a 2021 PH27 – obíhají po drahách, které bezpečně zůstávají po celý oběh uvnitř zemské oběžné dráhy.
Asteroid 2021 PH27 má průměr zhruba jeden kilometr a je nejbližší známou planetkou vzhledem ke Slunci. Jako taková vykazuje největší efekt obecné teorie relativity ze všech těles Sluneční soustavy a v průběhu svého oběhu kolem Slunce je její povrch zahříván na dostatečně vysokou teplotu, což může vést k jejímu tavení. Planetka 2021 PH27 silně gravitačně interaguje s Venuší, což může brzy vést k tomu, že se stane pro Venuši potenciálně nebezpečnou planetkou.
„Náš průzkum za soumraku je ovlivňován oblastí pro asteroidy uvnitř drah Země a Venuše,“ říká Scott Sheppard. „Až doposud jsme objevili dva velké blízkozemní asteroidy, které mají v průměru zhruba jeden kilometr, což je velikost, o které říkáme, že to je zabiják planet.“
Existuje pravděpodobně pouze několik blízkozemních asteroidů podobných velikostí a tyto velké neobjevené asteroidy pravděpodobně mají dráhy, které je drží ve vnitřním prostoru drah Země a Venuše po většinu času.
Pouze zhruba 25 asteroidů s drahami zcela uvnitř zemské dráhy bylo k dnešnímu dni objeveno, protože je velmi obtížné je pozorovat v blízkosti jasu Slunce.
Zdroj: https://www.sci.news/astronomy/three-large-near-earth-asteroids-11352.html
autor: František Martinek