V prvním prázdninovém týdnu si vám dovoluji nabídnout malé ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu, které již řadu let působí na naší hvězdárně.
Stát se vystudovaným astronomem nebo astrofyzikem bylo na počátku vzniku hvězdáren v 50. letech spíše snem než realitou. Veřejný vzdělávací systém tehdy nabízel pouze dvě cesty, jak se k astronomii či astrofyzice přiblížit – ani jedna z nich však nebyla příliš vhodná pro praktickou práci na hvězdárně."
Naši hvězdárnu navštívil dne 15. 5. 2025 Pavel Gabzdyl, přední popularizátor astronomie a největší fanoušek Měsíce. Mimo to, že nám přednesl krásnou přednášku Kosmická střelnice, jsme ho stihli i vyzpovídat.
Studium 15 hvězd spektrálního typu M odhalilo nové poznatky o možné přítomnosti exoplanet. Nová studie vedená astronomy z Heidelberské univerzity ukazuje, že planety podobné Zemi se mohou vyskytovat mnohem častěji, než jsme si mysleli, a to zejména kolem malých hvězd s nízkou hmotností.
Na základě dat z projektu CARMENES objevil mezinárodní tým astronomů čtyři nové exoplanety a přesně změřil jejich vlastnosti. Zjistili, že planety podobné velikosti a složení jako Země zřejmě často obíhají kolem hvězd, které mají méně než šestinu hmotnosti našeho Slunce.
To je vzrušující zpráva pro pokračující pátrání po životě mimo Sluneční soustavu. Tyto málo hmotné hvězdy, známé jako M-trpaslíci, jsou nejen nejběžnějším typem hvězd v naší Galaxii, ale nabízejí také slibné podmínky pro detekci potenciálně obyvatelných světů v jejich blízkosti.
Klíčovým nástrojem pro tyto objevy je spektrograf CARMENES (Calar Alto high-Resolution search for M-dwarfs with Exoearths with Near-infrared and optical Échelle Spectrographs), který se nachází na observatoři Calar Alto v jižním Španělsku, vybavené dalekohledem o průměru 3,5 metru. Tento pokročilý přístroj, který byl navržen a postaven na observatoři Königstuhl na Heidelberské univerzitě, pozoruje M-trpaslíky a hledá u nich nepatrná zakolísání způsobená gravitačním přetahováním obíhajících planet. Tyto drobné změny pohybu pomáhají astronomům odhalit planety, které by jinak mohly zůstat skryté.
Analýza dat: Čtyři nové světy identifikovány
Pro tuto studii vybrali vědci 15 hvězd z katalogu 2 200 M-trpaslíků programu CARMENES a analyzovali jejich data o radiálních rychlostech. Rychlost hvězdy lze přesně změřit záznamem spektra s vysokým rozlišením a analýzou spektrálních čar.
Na základě těchto dat vědci objevili čtyři nové planety; největší z nich má hmotnost 14krát větší než naše Země a kolem své hostitelské hvězdy oběhne přibližně za 3,3 roku. Ostatní planety mají hmotnosti od 1,03 do 1,52 hmotnosti Země a oběžné doby od 1,43 do 5,45 dne.
Statistické analýzy ukazují, že hvězdy s hmotností menší než 0,16 hmotnosti Slunce mají v průměru asi dvě planety o hmotnosti menší než tři hmotnosti Země. „Je pozoruhodné, jak často se malé planety vyskytují kolem hvězd s velmi nízkou hmotností,“ zdůrazňuje vedoucí studie Adrian Kaminski z observatoře Königstuhl, která je součástí Astronomického centra Univerzity v Heidelbergu. Větší planety jsou naopak vzácnější. „To naznačuje, že hvězdy s nízkou hmotností mají tendenci vytvářet menší planety na blízkých oběžných drahách,“ uvádí heidelberský astronom.
Blížíme se k nalezení obyvatelných světů
Z více než 5 000 dosud objevených planet v jiných planetárních soustavách není žádná skutečným „dvojčetem“ Země, pokud jde o hmotnost, poloměr, povrchovou teplotu a typ mateřské hvězdy. Nově objevené planety však splňují alespoň první tři kritéria, vysvětluje profesor Andreas Quirrenbach, ředitel observatoře v Königstuhlu.
„Malé kamenné planety v takzvané obyvatelné zóně – oblasti kolem hvězdy, kde by mohla existovat voda v kapalném skupenství – jsou potenciálními kandidáty na obyvatelné světy. Vzhledem k tomu, že M-trpaslíci jsou velmi častí a po miliardy let neustále vyzařují svou energii do vesmíru, mohli by poskytovat stabilní prostředí pro rozvoj života,“ uvádí astronom a odborník na hledání exoplanet. Toto zjištění poskytuje vodítko, kde by hledání obyvatelných planet mohlo být nejslibnější.
Zdroj: https://scitechdaily.com/astronomers-discover-hidden-earth-like-worlds-orbiting-nearby-dwarf-stars/ a https://www.uni-heidelberg.de/en/newsroom/carmenes-data-earth-like-planets-especially-common-around-low-mass-stars
autor: František Martinek