Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


20.02.2025
Změny pro budoucnost I - Půlmetrový dalekohled nové generace

Hned v prvních dnech roku 2025 jsme dosáhli v rámci projektu velké modernizace Hvězdárny Valašské Meziříčí dalšího významného cíle. Po více než deseti letech můžeme změnit první příčku ve velikosti primárního zrcadla našeho největšího dalekohledu - od počátku roku 2025 patří půlmetrovému zrcadlovému dalekohledu typu Newton.

07.12.2024
Stavba a proměny na Hvězdárně Valašské Meziříčí

Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...

28.11.2024
Astronomický kroužek a klub ve školním roce 2024/2025

S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Astronomové objevili rozsáhlé molekulární mračno vodíku poblíž Sluneční soustavy

Astronomové objevili rozsáhlé molekulární mračno vodíku poblíž Sluneční soustavy

30.04.2025
Oblak Eos se nachází na okraji Místní bubliny,
velké dutiny ve vesmíru vyplněné plynem, která
zahrnuje Sluneční soustavu
Credit: Thomas Müller, HdA & MPIA/Thavisha
Dharmawardena, NYU

Nově objevený molekulární oblak, který byl pro astronomy dlouho neviditelný, je jednou z největších jednotlivých struktur na obloze a patří k nejbližším Slunci a Zemi, které kdy byly objeveny. Molekulární mračna se skládají z plynu a prachu, přičemž nejčastější molekulou je vodík, nejrozšířenější molekula ve vesmíru a klíčová složka při vzniku všech známých hvězd a planet. Tyto struktury obsahují i další molekuly, například oxid uhelnatý.

Molekulární mračna se často detekují běžnými metodami, jako jsou rádiová a infračervená pozorování, která snadno zachytí chemickou stopu oxidu uhelnatého. Astrofyzička Blakesley Burkhartová z Rutgers University-New Brunswick a její kolegové použili jiný přístup.

Jedná se o vůbec první molekulární mrak objevený přímým hledáním vzdálené ultrafialové emise molekulárního vodíku,“ řekla Burkhartová. „Data ukázala zářící molekuly vodíku detekované pomocí fluorescence v dalekém ultrafialovém záření. Tento oblak doslova září do tmy.“

Nově objevený molekulární mrak, nazvaný Eos, se nachází asi 300 světelných let od Země. Leží na okraji Místní bubliny, což je velká dutina ve vesmíru vyplněná plynem, která zahrnuje Sluneční soustavu. Astronomové odhadují, že oblak ve tvaru půlměsíce je v projekci na oblohu obrovský, měří asi 40 měsíčních úplňků a jeho hmotnost je asi 3 400krát větší než hmotnost Slunce.

Umělecká představa, jak by vypadal molekulární
oblak Eos na obloze, kdyby byl viditelný pouhým okem
Credit: NatureLifePhoto/Flickr (New York City
Skyline), Burkhart et al. 2025

Pomocí modelů vědci zjistili, že se vypaří asi za 6 milionů let. Podle týmu nepředstavuje oblak Eos pro Zemi a Sluneční soustavu žádné nebezpečí. Vzhledem ke své blízkosti představuje naopak jedinečnou příležitost ke studiu vlastností této struktury v mezihvězdném prostředí. Toto prostředí tvořené plynem a prachem, které vyplňuje prostor mezi hvězdami v Galaxii, slouží jako surovina pro vznik nových hvězd.

Když se díváme našimi dalekohledy, zachycujeme celé planetární soustavy v procesu formování, ale nevíme, jak k tomu dochází,“ řekla Burkhartová. „Náš objev Eosu je vzrušující, protože nyní můžeme přímo měřit, jak se molekulární mračna formují a disociují a jak začínají měnit mezihvězdný plyn a prach na hvězdy a planety.“

Oblak Eos byl detekován v datech z ultrafialového spektrografu FIMS-SPEAR na palubě korejské družice STSAT-1.

Použití techniky fluorescenční emise v dalekém ultrafialovém pásmu by mohlo přepsat naše chápání mezihvězdného prostředí a odhalit skrytá oblaka v celé Galaxii, a to dokonce až k nejvzdálenějším detekovatelným hranicím kosmického úsvitu,“ uvedla Thavisha Dharmawardena, astronomka z New York University.

O objevu informuje článek, který byl publikován v časopise Nature Astronomy.

Zdroj: https://www.sci.news/astronomy/eos-cloud-13860.html a https://www.rutgers.edu/news/vast-molecular-cloud-long-invisible-discovered-near-solar-system

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz