Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


07.12.2024
Stavba a proměny na Hvězdárně Valašské Meziříčí

Na hvězdárně se nyní stále něco děje – ale co přesně? Hlavní a největší částí modernizace hvězdárny je KKC, kromě toho nám ale přibyly nové kopule, renovuje se kamerová technika a mnoho dalšího...

28.11.2024
Astronomický kroužek a klub ve školním roce 2024/2025

S blížícím se koncem roku bych rád nabídl krátké ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu v letošním školním roce. Orientace podle školního roku je sice trochu zavádějící, protože během jednoho kalendářního roku jeden školní rok končí a další začíná, ale v praxi to příliš nevadí. Pracujeme totiž převážně se stejnými dětmi, které se k nám pravidelně vracejí. Proto si dovolím zmínit i několik aktivit z předchozího školního roku.

13.08.2024
Nad hvězdárnou opět padaly hvězdy

Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Astronomové objevili nejmladší tranzitující exoplanetu

Astronomové objevili nejmladší tranzitující exoplanetu

22.11.2024
Umělecké ztvárnění systému
IRAS 04125+2902
Credit: NASA/JPL-Caltech/R. Hurt
& K. Miller, Caltech & IPAC

Astronomové objevili tranzitující exoplanetu – pojmenovanou IRAS 04125+2902 b – obíhající kolem 3 miliony let staré protohvězdy o hmotnosti 0,7 Slunce v molekulárním mračnu Taurus. Exoplaneta IRAS 04125+2902 b má průměr 0,96 průměr planety Jupiter a hmotnost <0,3 Jupiterovy hmotnosti. Tato obří exoplaneta, známá také jako TIDYE-1b, oběhne kolem své mateřské hvězdy IRAS 04125+2902 jednou za 8,83 dne.

Soustava se nachází ve vzdálenosti 522 světelných let v souhvězdí Býka. Je součástí molekulárního mračna v Býku, aktivní hvězdotvorné oblasti se stovkami nově zrozených hvězd. „IRAS 04125+2902 b zpochybňuje dosavadní teorie o rychlosti vzniku planet,“ uvedl astronom Madyson Barber z University of North Carolina at Chapel Hill a jeho kolegové. „Zatímco Země se formovala 10-20 milionů let, tato exoplaneta vznikla za pouhé 3 miliony let a kolem své hvězdy obíhá zhruba jednou za týden. Objevování planet, jako je tato, nám umožňuje nahlédnout zpět v čase a sledovat vznik planet v jeho průběhu.“

IRAS 04125+2902 b, kterou objevila družice NASA s názvem TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite), je nejmladší známou tranzitující planetou. Objev vrhá nové světlo na možné rozdíly mezi Sluneční soustavou a planetárními systémy hostícími blízké obří planety, jako je IRAS 04125+2902 b, a poskytuje tak lepší kontext pro naše vlastní vesmírné okolí.

Otevírá také nové možnosti výzkumu, protože tato planeta, která se stále ještě nachází uvnitř svého mateřského disku, umožňuje vědcům zblízka studovat proces jejího vzniku. Následné studie budou analyzovat atmosféru planety ve srovnání s okolním materiálem disku, což poskytne vodítka o její cestě na blízkou oběžnou dráhu.

Astronomové budou také zkoumat, zda IRAS 04125+2902 b stále roste akrecí materiálu, nebo zda případně ztrácí horní vrstvu atmosféry vlivem záření své hostitelské hvězdy.

Planety obvykle vznikají z plochého disku prachu a plynu, což je důvod, proč jsou planety v naší Sluneční soustavě uspořádány do 'placky',“ říká Andrew Mann, hlavní řešitel Young Worlds Laboratory a astronom na University of North Carolina at Chapel Hill. „V tomto případě je však disk nakloněný, špatně orientovaný jak vůči planetě, tak i vůči její hvězdě, což je překvapivý zvrat, který zpochybňuje naše dosavadní představy o tom, jak planety vznikají.“

Objev je popsán v článku, který byl publikován v časopise Nature.

Zdroj: https://www.sci.news/astronomy/youngest-transiting-exoplanet-13444.html a https://phys.org/news/2024-11-young-planet-discovery-insight-formation.html

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz