Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Astronomové objevili exotickou vodní planetu

Astronomové objevili exotickou vodní planetu

23.02.2012

Pozorování pomocí Hubblova kosmického dalekohledu HST (NASA) vedla k objevu nové třídy planet. Jedná se o vodní planetu obklopenou hustou atmosférou, která obsahuje velké množství páry. Je menší než Uran, avšak větší než Země.

V současné době dělíme objevené exoplanety především na tzv. „super-Země“ a „horké Jupitery“. Do první kategorie patří kamenné planety nevelké hmotnosti (2 až 10 hmotností Země), které se svými vlastnostmi podobají Zemi. Druhou kategorii představují plynní obři obíhající kolem mateřské hvězdy v malé vzdálenosti, čímž jsou jejich atmosféry a kapalné nitro zahřívány na teploty kolem tisíce stupňů.

Zachory K. Berta, Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics (CfA), uskutečnil se svými spolupracovníky pozorování exoplanety GJ 1214b. „GJ 1214b je pravděpodobně odlišná od všech planet, které doposud známe,“ říká Zachory Berta. „Skládá se z malého pevného jádra, které je obklopeno gigantickým vodním oceánem.“

Pozemní pozorování v rámci projektu MEarth Project, jehož vedoucím je David Charbonneau (CfA), vedla k objevu planety GJ 1214b v roce 2009. Tato super-Země je přibližně 2,67krát větší, její hmotnost je přibližně 7krát větší než hmotnost naší planety. Obíhá kolem červeného trpaslíka jednou za 38 hodin ve vzdálenosti 2,1 miliónu km. Její povrch je zahříván na odhadovanou teplotu kolem 230 °C.

Vědecký pracovník CfA Jacob Bean informoval v roce 2010, že se mu s týmem spolupracovníků podařilo určit složení atmosféry exoplanety GJ 1214b. Bylo shledáno za pravděpodobné, že její hlavní složkou je voda. Avšak jejich pozorování se také dala vysvětlit přítomností husté mlhy v atmosféře obklopující planetu GJ 1214b.

Zachory Berta se svými spolupracovníky využil kameru WFC3 (Wide Field Camera 3) na palubě Hubblova kosmického dalekohledu k pozorování exoplanety GJ 1214b v okamžiku, kdy procházela před kotoučkem mateřské hvězdy (jedná se o tzv. tranzit). Během tohoto úkazu je světlo hvězdy „filtrováno“ při průchodu atmosférou planety, což poskytuje klíč k určení přítomných plynů.

HST jsme využili ke zjištění barvy infračerveného záření při západu slunce na této planetě,“ vysvětluje Zachory Berta. Při tranzitu paprsky světla hvězdy pronikají skrz atmosféru planety, část z nich se sráží s molekulami v atmosféře planety. Ve spektru hvězdy se to projeví výskytem nových spektrálních čar signalizujících přítomnost různých atomů v atmosféře planety.

Bylo pořízeno spektrum exoplanety GJ 1214b, které bylo jednotvárné v širokém rozsahu vlnových délek (neboli barev). Na základě dat z HST je zřejmé, že planeta je především obklopena hustou atmosférou tvořenou vodní párou s přítomností malého množství hélia a vodíku.

Protože hmotnost a rozměry planety jsou známy, astronomové mohli vypočítat i její hustotu, která v tomto případě dosahuje 2 g/cm3. Pro porovnání: hustota vody je 1 g/cm3, zatímco průměrná hustota naší planety dosahuje 5,5 g/cm3. Z uvedeného vyplývá, že na planetě GJ 1214b musí být mnohem více vody a mnohem méně horniny než na Zemi.

Na základě těchto skutečností je zřejmé, že vnitřní stavba exoplanety GJ 1214b bude zcela odlišná než struktura Země.

Vysoká teplota a vysoký tlak budou vytvářet exotické materiály, jako je „horký led“ a „supratekutá voda“, což jsou naprosto cizí látky vymykající se naší každodenní pozemské zkušenosti,“ dodává Zachory Berta.

Teoretikové předpokládají, že planeta GJ 1214b se zformovala ve větší vzdálenosti od mateřské hvězdy, kde se vodní led vyskytoval v hojné míře, načež začala migrovat do vnitřních částí planetární soustavy. Během tohoto procesu prošla skrz tzv. obyvatelnou zónu v okolí hvězdy, kde na jejím povrchu byla teplota podobná jako na Zemi. Jak dlouho v této oblasti prodlévala, není známo.

Exoplaneta GJ 1214b se nachází v souhvězdí Hadonoše a obíhá kolem hvězdy, která je od Země vzdálená 40 světelných roků. Proto je vhodným kandidátem na první pozorování pomocí nového připravovaného kosmického dalekohledu JWST (James Webb Space Telescope).

Doposud bylo objeveno několik dalších podezřelých planet, které se svými parametry podobají exoplanetě GJ 1214b. Je zcela možné, že se jedná o velmi rozšířený typ planet ve vesmíru.

Zdroj: http://hubblesite.org/newscenter/archive/releases/2012/13/full/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies