Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

05.01.2024
Činnost Klubu nadaných dětí ve školním roce 2023/2024

Klub nadaných dětí funguje na hvězdárně od roku 2019. Klub se každý nový školní rok otevírá pro nové zájemce, výjimkou byl hned první ročník, který se kvůli covidovým omezením protáhl na roky dva.
Ve školním roce 2023/2024 klub navštěvuje 8 chlapců ve věku 8-10 let se svým jedním rodičem.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Astronomové objevili enormní most mezi dvěma kolidujícími kupami galaxií

Astronomové objevili enormní most mezi dvěma kolidujícími kupami galaxií

15.05.2020

Astronomové využívající rentgenovou družici ESA s názvem XMM-Newton a observatoř Chandra X-ray Observatory provozovanou NASA pozorovali 3 milióny světelných roků dlouhý most tvořený horkým plynem, spojující dvě kupy galaxií rozdílných hmotností ve velice specifickém systému Abell 2384; dvě kupy galaxií navzájem kolidovaly před několika stovkami miliónů roků a následně prošly jedna skrz druhou a vytvořily současnou konfiguraci.

Abell 2384 na připojeném obrázku obsahuje obří struktury, které mohou vzniknout v případě, že dojde ke kolizi dvou kup galaxií. Most přehřátého plynu je vidět na tomto kompozitním snímku v oboru rentgenového záření z observatoří Chandra X-ray Observatory a XMM-Newton (modrá barva), z rádiové emise registrované radioteleskopem Giant Metrewave Radio Telescope (červená barva) a z viditelného světla pozorovaného v rámci Digitized Sky Survey (žlutá barva). Tyto různé vlnové délky odhalily účinky výtrysku směřujícího pryč ze supermasivní černé díry v centru galaxie v jedné z kup galaxií. Výtrysk je tak mohutný, že zakřivuje tvar plynného mostu, který je dlouhý více než 3 milióny světelných roků a jeho hmotnost se odhaduje zhruba na 6 biliónů hmotností Slunce.

Uskupení Abell 2384 se nachází ve vzdálenosti přibližně 1,2 miliardy světelných roků od Země a jeho poloha se promítá do souhvězdí Kozoroha. Soustavu tvoří dvojice kup galaxií o různých hmotnostech: Abell 2384 (N) a Abell 2384 (S).

Na základě předcházející práce astronomové odhadli celkovou hmotnost uskupení Abell 2384 na 260 biliónů hmotností Slunce. Tento údaj zahrnuje temnou hmotu, horký plyn a jednotlivé galaxie. Abell 2384 (N) a Abell 2384 (S) se srazily a následně procházely jedna skrz druhou, přitom docházelo k uvolňování proudu horkého plynu z každé kupy galaxií, což vedlo k vytvoření mimořádného mostu mezi těmito dvěma objekty.

Nová pozorování na různých vlnových délkách uskutečněná pomocí XMM-Newton a Chandra X-ray Observatory odhalila účinky výtrysku vystřelujícího daleko od supermasivní černé díry v centru galaxie v jedné z kup galaxií.

Výtrysk je tak mohutný, že vedl k zakřivení tvaru plynného mostu, jehož hmotnost představuje ekvivalent zhruba 6 biliónů slunečních hmotností. V místě kolize, kde výtrysk naráží na horký plyn ve vytvořeném mostě, astronomové objevili důkazy čela rázové vlny podobající se sonickému třesku při letu nadzvukového letadla, který může udržovat plyn v horkém stavu.

Objekty jako Abell 2384 jsou pro astronomy důležité za účelem porozumění růstu kupám galaxií,“ říká Viral Parekh se spolupracovníky ze SARAO a Rhodes University. „Počítačové simulace napovídají, že následně po takové kolizi kupy galaxií kmitají jako kyvadlo a procházejí navzájem jedna skrz druhou několikrát předtím, než splynou a vytvoří jednu velkou kupu galaxií.“

Na základě těchto počítačových simulací se astronomové domnívají, že dvě pozorované kupy galaxií v této soustavě nakonec splynou v jeden celek.

Článek byl publikován v Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Zdroj: http://www.sci-news.com/astronomy/abell-2384-bridge-08416.html a https://scitechdaily.com/three-million-light-year-long-bridge-between-two-galaxy-clusters-warped-by-supermassive-black-hole/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies