Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.
Astronomové objevili 12 nových měsíců u planety Jupiter, takže jejich celkový počet dosáhl rekordního čísla 92. To je více než má kterákoliv jiná planeta v naší Sluneční soustavě. Saturn, bývalý rekordman, je těsně druhý s 83 potvrzenými měsíci. Jupiterovy měsíce byly nedávno přidány na seznam vedený Centrem malých planet Mezinárodní astronomické unie, řekl Scott Sheppard z Carnegie Institution, který byl součástí týmu.
Nové měsíce byly objeveny pomocí dalekohledů na Havaji a v Chile v letech 2021 a 2022 a jejich oběžné dráhy byly potvrzeny následnými pozorováními. Tyto nejnovější měsíce mají podle Scotta Shepparda velikosti od 1 kilometru až po 3 kilometry. „Doufám, že v blízké budoucnosti budeme moci zobrazit alespoň jeden z těchto vnějších měsíců zblízka, abychom lépe určili jejich původ,“ napsal v e-mailu Scott Sheppard.
V dubnu 2023 vyšle Evropská kosmická agentura k Jupiteru kosmickou sondu JUICE, aby studovala planetu a některé z jejích největších ledových měsíců. A příští rok NASA vypustí sondu Europa Clipper, aby prozkoumala stejnojmenný Jupiterův měsíc, který by pod svou zmrzlou kůrou mohl skrývat oceán kapalné vody.
Scott Sheppard – který před několika lety objevil kolem Saturnu řadu měsíců a dosud se podílel na mnoha objevech satelitů kolem Jupiteru – očekává, že bude nadále doplňovat seznamy měsíců obou plynných obrů.
„Jupiter a Saturn jsou obklopeny spoustou malých měsíců, které jsou považovány za úlomky kdysi větších satelitů, které se srazily navzájem nebo s kometami či asteroidy,“ řekl Scott Sheppard. Totéž platí pro Uran a Neptun, které jsou tak vzdálené, že pozorování měsíců je ještě těžší. Pro pořádek: Uran má potvrzených 27 měsíců, Neptun 14, Mars dva a Země jeden. Venuše a Merkur nemají žádné satelity.
Nově objevené měsíce Jupiteru ještě nebyly pojmenovány. Scott Sheppard řekl, že pouze polovina z nich je dostatečně velká – alespoň 1,5 kilometru – aby jim to zaručilo jméno.
Zdroj: https://abcnews.go.com/US/wireStory/jupiters-moon-count-jumps-92-solar-system-96885697
autor: František Martinek