Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.
Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.
Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.
Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.
Astronomové objevili 12 nových měsíců u planety Jupiter, takže jejich celkový počet dosáhl rekordního čísla 92. To je více než má kterákoliv jiná planeta v naší Sluneční soustavě. Saturn, bývalý rekordman, je těsně druhý s 83 potvrzenými měsíci. Jupiterovy měsíce byly nedávno přidány na seznam vedený Centrem malých planet Mezinárodní astronomické unie, řekl Scott Sheppard z Carnegie Institution, který byl součástí týmu.
Nové měsíce byly objeveny pomocí dalekohledů na Havaji a v Chile v letech 2021 a 2022 a jejich oběžné dráhy byly potvrzeny následnými pozorováními. Tyto nejnovější měsíce mají podle Scotta Shepparda velikosti od 1 kilometru až po 3 kilometry. „Doufám, že v blízké budoucnosti budeme moci zobrazit alespoň jeden z těchto vnějších měsíců zblízka, abychom lépe určili jejich původ,“ napsal v e-mailu Scott Sheppard.
V dubnu 2023 vyšle Evropská kosmická agentura k Jupiteru kosmickou sondu JUICE, aby studovala planetu a některé z jejích největších ledových měsíců. A příští rok NASA vypustí sondu Europa Clipper, aby prozkoumala stejnojmenný Jupiterův měsíc, který by pod svou zmrzlou kůrou mohl skrývat oceán kapalné vody.
Scott Sheppard – který před několika lety objevil kolem Saturnu řadu měsíců a dosud se podílel na mnoha objevech satelitů kolem Jupiteru – očekává, že bude nadále doplňovat seznamy měsíců obou plynných obrů.
„Jupiter a Saturn jsou obklopeny spoustou malých měsíců, které jsou považovány za úlomky kdysi větších satelitů, které se srazily navzájem nebo s kometami či asteroidy,“ řekl Scott Sheppard. Totéž platí pro Uran a Neptun, které jsou tak vzdálené, že pozorování měsíců je ještě těžší. Pro pořádek: Uran má potvrzených 27 měsíců, Neptun 14, Mars dva a Země jeden. Venuše a Merkur nemají žádné satelity.
Nově objevené měsíce Jupiteru ještě nebyly pojmenovány. Scott Sheppard řekl, že pouze polovina z nich je dostatečně velká – alespoň 1,5 kilometru – aby jim to zaručilo jméno.
Zdroj: https://abcnews.go.com/US/wireStory/jupiters-moon-count-jumps-92-solar-system-96885697
autor: František Martinek