Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


03.06.2024
Neformální setkání partnerů klíčového projektu Hvězdárny Valašské Meziříčí

Poslední květnovou středu roku 2024 se v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. uskutečnilo setkání partnerů projektu Kulturního a kreativního centra – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. V současné době finišují přípravy pro zahájení samotné stavby nového objektu, ale stejně tak se snažíme nacházet a rozvíjet spolupráci s řadou partnerů, kteří nám mohou s činností v nových prostorách pomoci.

14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Astronomové objevili 12 nových měsíců planety Jupiter

Astronomové objevili 12 nových měsíců planety Jupiter

04.02.2023

Astronomové objevili 12 nových měsíců u planety Jupiter, takže jejich celkový počet dosáhl rekordního čísla 92. To je více než má kterákoliv jiná planeta v naší Sluneční soustavě. Saturn, bývalý rekordman, je těsně druhý s 83 potvrzenými měsíci. Jupiterovy měsíce byly nedávno přidány na seznam vedený Centrem malých planet Mezinárodní astronomické unie, řekl Scott Sheppard z Carnegie Institution, který byl součástí týmu.

Nové měsíce byly objeveny pomocí dalekohledů na Havaji a v Chile v letech 2021 a 2022 a jejich oběžné dráhy byly potvrzeny následnými pozorováními. Tyto nejnovější měsíce mají podle Scotta Shepparda velikosti od 1 kilometru až po 3 kilometry. „Doufám, že v blízké budoucnosti budeme moci zobrazit alespoň jeden z těchto vnějších měsíců zblízka, abychom lépe určili jejich původ,“ napsal v e-mailu Scott Sheppard.

V dubnu 2023 vyšle Evropská kosmická agentura k Jupiteru kosmickou sondu JUICE, aby studovala planetu a některé z jejích největších ledových měsíců. A příští rok NASA vypustí sondu Europa Clipper, aby prozkoumala stejnojmenný Jupiterův měsíc, který by pod svou zmrzlou kůrou mohl skrývat oceán kapalné vody.

Scott Sheppard – který před několika lety objevil kolem Saturnu řadu měsíců a dosud se podílel na mnoha objevech satelitů kolem Jupiteru – očekává, že bude nadále doplňovat seznamy měsíců obou plynných obrů.

Jupiter a Saturn jsou obklopeny spoustou malých měsíců, které jsou považovány za úlomky kdysi větších satelitů, které se srazily navzájem nebo s kometami či asteroidy,“ řekl Scott Sheppard. Totéž platí pro Uran a Neptun, které jsou tak vzdálené, že pozorování měsíců je ještě těžší. Pro pořádek: Uran má potvrzených 27 měsíců, Neptun 14, Mars dva a Země jeden. Venuše a Merkur nemají žádné satelity.

Nově objevené měsíce Jupiteru ještě nebyly pojmenovány. Scott Sheppard řekl, že pouze polovina z nich je dostatečně velká – alespoň 1,5 kilometru – aby jim to zaručilo jméno.

Zdroj: https://abcnews.go.com/US/wireStory/jupiters-moon-count-jumps-92-solar-system-96885697

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz