Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


03.06.2024
Neformální setkání partnerů klíčového projektu Hvězdárny Valašské Meziříčí

Poslední květnovou středu roku 2024 se v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. uskutečnilo setkání partnerů projektu Kulturního a kreativního centra – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. V současné době finišují přípravy pro zahájení samotné stavby nového objektu, ale stejně tak se snažíme nacházet a rozvíjet spolupráci s řadou partnerů, kteří nám mohou s činností v nových prostorách pomoci.

14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Astronomové identifikovali neznámou třídu asteroidů bohatých na vodu

Astronomové identifikovali neznámou třídu asteroidů bohatých na vodu

30.03.2023

Astronomové učinili s pomocí nových infračervených měření převratný objev. Tým mezinárodních výzkumníků, včetně geologů z univerzity v Heidelbergu, identifikoval dříve neznámou třídu asteroidů. Pomocí infračervené spektroskopie byli vědci schopni charakterizovat tato malá nebeská tělesa. Nově objevené asteroidy se nacházejí v pásu planetek mezi Marsem a Jupiterem a jsou podobné trpasličí planetě Ceres – tedy bohaté na vodu. Počítačové simulace naznačují, že tyto asteroidy byly přesunuty do současné polohy v pásu asteroidů krátce po svém vzniku v důsledku složitých dynamických procesů ve vnějších oblastech Sluneční soustavy.

S rovníkovým průměrem přibližně 900 kilometrů je trpasličí planeta Ceres největším objektem v pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem. V této oblasti také obíhá mnoho dalších malých planetek. „Jsou to zbytky stavebních materiálů, z nichž byly před čtyřmi a půl miliardami let vytvořeny planety naší Sluneční soustavy. V těchto malých tělesech a jejich fragmentech, meteoritech, nacházíme četné relikvie, které ukazují přímo na proces formování planet,“ vysvětluje Mario Trieloff z Institutu věd o Zemi na univerzitě v Heidelbergu. Současná studie ukazuje, že malá vesmírná tělesa pocházejí ze všech oblastí rané Sluneční soustavy.

Pomocí malých těles z vnějších oblastí Sluneční soustavy se voda mohla dostat na stále rostoucí mladou Zemi v podobě asteroidů, protože stavební kameny planet ve vnitřní Sluneční soustavě byly podle profesora Trieloffa vyprahlé.

Nová infračervená spektra pořídil Driss Takir pomocí infračerveného dalekohledu NASA na observatoři Mauna Kea na Havaji. „Astronomická měření umožňují identifikaci asteroidů podobných trpasličí planetě Ceres s průměrem menším než 100 kilometrů, které se v současnosti nacházejí v omezené oblasti mezi Marsem a Jupiterem poblíž oběžné dráhy planetky Ceres,“ vysvětluje Driss Takir, astrofyzik z NASA Johnson Space Center a hlavní autor studie.

Infračervená spektra zároveň podporují závěry o chemickém a mineralogickém složení těles. Stejně jako u Ceres jsou na povrchu objevených asteroidů minerály, které vznikly interakcí s kapalnou vodou.

Malá vesmírná tělesa jsou značně porézní. Vysoká pórovitost je další charakteristikou sdílenou s trpasličí planetou Ceres a známkou toho, že horninový materiál je stále zcela původní. „Krátce po zformování asteroidů nebyly teploty dostatečně vysoké, aby je přeměnily na kompaktní skalní strukturu; zachovaly si porézní a primitivní charakter typický pro vnější ledové planetky nacházející se daleko od Slunce,“ vysvětluje Wladimir Neumann, člen týmu profesora Trieloffa. Byl zodpovědný za počítačové modelování tepelného vývoje malých těles.

Vlastnosti těchto objektů podobných Ceres a jejich přítomnost v relativně úzké zóně vnějšího pásu asteroidů naznačují, že tato tělesa byla nejprve zformována v chladné oblasti na okraji naší Sluneční soustavy. Gravitační poruchy na oběžných drahách velkých planet, jako je Jupiter a Saturn – nebo „nestabilita obřích planet“ – změnily trajektorii těchto asteroidů tak, že objekty byly „implantovány“ do dnešního pásu asteroidů. To bylo prokázáno pomocí numerických výpočtů provedených výzkumníky na vývoj trajektorií v rané Sluneční soustavě.

Zdroj: https://scitechdaily.com/astronomers-identify-unknown-class-of-water-rich-asteroids/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz