Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


02.02.2023
Astronomická olympiáda

Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout  např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.

01.06.2022
Klub nadaných dětí ve školním roce 2022/2023

Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.

Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.

27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » Astronomové identifikovali neznámou třídu asteroidů bohatých na vodu

Astronomové identifikovali neznámou třídu asteroidů bohatých na vodu

30.03.2023

Astronomové učinili s pomocí nových infračervených měření převratný objev. Tým mezinárodních výzkumníků, včetně geologů z univerzity v Heidelbergu, identifikoval dříve neznámou třídu asteroidů. Pomocí infračervené spektroskopie byli vědci schopni charakterizovat tato malá nebeská tělesa. Nově objevené asteroidy se nacházejí v pásu planetek mezi Marsem a Jupiterem a jsou podobné trpasličí planetě Ceres – tedy bohaté na vodu. Počítačové simulace naznačují, že tyto asteroidy byly přesunuty do současné polohy v pásu asteroidů krátce po svém vzniku v důsledku složitých dynamických procesů ve vnějších oblastech Sluneční soustavy.

S rovníkovým průměrem přibližně 900 kilometrů je trpasličí planeta Ceres největším objektem v pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem. V této oblasti také obíhá mnoho dalších malých planetek. „Jsou to zbytky stavebních materiálů, z nichž byly před čtyřmi a půl miliardami let vytvořeny planety naší Sluneční soustavy. V těchto malých tělesech a jejich fragmentech, meteoritech, nacházíme četné relikvie, které ukazují přímo na proces formování planet,“ vysvětluje Mario Trieloff z Institutu věd o Zemi na univerzitě v Heidelbergu. Současná studie ukazuje, že malá vesmírná tělesa pocházejí ze všech oblastí rané Sluneční soustavy.

Pomocí malých těles z vnějších oblastí Sluneční soustavy se voda mohla dostat na stále rostoucí mladou Zemi v podobě asteroidů, protože stavební kameny planet ve vnitřní Sluneční soustavě byly podle profesora Trieloffa vyprahlé.

Nová infračervená spektra pořídil Driss Takir pomocí infračerveného dalekohledu NASA na observatoři Mauna Kea na Havaji. „Astronomická měření umožňují identifikaci asteroidů podobných trpasličí planetě Ceres s průměrem menším než 100 kilometrů, které se v současnosti nacházejí v omezené oblasti mezi Marsem a Jupiterem poblíž oběžné dráhy planetky Ceres,“ vysvětluje Driss Takir, astrofyzik z NASA Johnson Space Center a hlavní autor studie.

Infračervená spektra zároveň podporují závěry o chemickém a mineralogickém složení těles. Stejně jako u Ceres jsou na povrchu objevených asteroidů minerály, které vznikly interakcí s kapalnou vodou.

Malá vesmírná tělesa jsou značně porézní. Vysoká pórovitost je další charakteristikou sdílenou s trpasličí planetou Ceres a známkou toho, že horninový materiál je stále zcela původní. „Krátce po zformování asteroidů nebyly teploty dostatečně vysoké, aby je přeměnily na kompaktní skalní strukturu; zachovaly si porézní a primitivní charakter typický pro vnější ledové planetky nacházející se daleko od Slunce,“ vysvětluje Wladimir Neumann, člen týmu profesora Trieloffa. Byl zodpovědný za počítačové modelování tepelného vývoje malých těles.

Vlastnosti těchto objektů podobných Ceres a jejich přítomnost v relativně úzké zóně vnějšího pásu asteroidů naznačují, že tato tělesa byla nejprve zformována v chladné oblasti na okraji naší Sluneční soustavy. Gravitační poruchy na oběžných drahách velkých planet, jako je Jupiter a Saturn – nebo „nestabilita obřích planet“ – změnily trajektorii těchto asteroidů tak, že objekty byly „implantovány“ do dnešního pásu asteroidů. To bylo prokázáno pomocí numerických výpočtů provedených výzkumníky na vývoj trajektorií v rané Sluneční soustavě.

Zdroj: https://scitechdaily.com/astronomers-identify-unknown-class-of-water-rich-asteroids/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies