Jako každý rok se i letos sešli nadšení pozorovatelé ze širokého okolí, aby pod rouškou tmy ulehli na hvězdárenské louce a společně číhali na krásné Perseidy, jejichž aktivita právě večer 12. srpna vrcholila. Ti, kteří spatřené meteory počítali, hlásili za večer až 29 perseid, což je číslo vskutku krásné. K vidění ovšem nebyly jen „padající hvězdy“, v kopuli hlavní budovy byla také možnost dalekohledem sledovat Měsíc, jasné hvězdy a okolo jedenácti hodin i Saturn.
„Troufám si říci, že se akce velmi vydařila. Děkujeme všem za návštěvu a těšíme se na další ročník,“ dodává nakonec ředitel hvězdárny.
Byla zahájena stavba nové budovy Kulturně-kreativního centra (KKC), která vyroste na místě někdejších garáží u ulice J. K. Tyla. Ty už byly srovnány se zemí a nyní se pokračuje v budování hlubokých základů. KKC nabídne především mládeži prostor pro tradiční i netradiční vzdělávací akce. Nejen mládež bude mít zde, v KKC vybaveném adekvátně zařízenými prostory nejen učeben a pracoven, ale také laboratoří možnost se experimentálně i prakticky na vědě a výzkumu podílet. Objekt by měl začít sloužit veřejnosti od konce roku 2025.
Hvězdárnu zde můžete sledovat pod jménem astro_hvm a mít tak sice méně odbornou, ale zato přístupnější formu informování nejširší veřejnosti o naší činnosti jako na dlani.
ALMA je největším dalekohledem určeným k pozorování chladného vesmíru, především reliktního záření Velkého třesku a molekulárního plynu či prachu, jenž jsou základním stavebním kamenem pro hvězdy, planetární soustavy, galaxie i života samého. Dalekohled je v současné době budován na vyprahlé planině Chajnantor v Andách v nadmořské výšce 5000 m.n.m. Vědecká pozorování zde budou zahájena v roce 2011. ALMA je dnes největším astronomickým projektem sestávajícím z 66 obřích 12 resp. 7 metrových antén, které budou sledovat oblohu na milimetrových a submilimetrových vlnových délkách.
Snímek Hledání počátků vesmíru představuje teleskop ALMA jako jedinečné okno do vesmíru. „Pořad provádí posluchače nejvýše položenou observatoří na světě, odkud začíná prohlídka nejen naší Galaxie, ale i celého vesmíru,“ říká Douglas Pierce-Price, specialista ESO pro styk s veřejností.
Pod dohledem specialistů z Mirage3D vzniklo jedinečné vědecké dobrodružství určené pro projekční kopule planetárií, při kterém diváka provází mladá astronomka. Příběh začíná u prvních pozorování Galileo Galilea před 400 lety a končí moderní astronomií. Od viditelného světla se přesuneme k průzkumu vesmíru na milimetrových vlnových délkách z planiny Chajnantor, daleko od světelného znečištění soudobých měst. „Jedinečné téma, úžasné astronomické snímky z dalekohledů ESO a skvělá počítačová animace. Připočítáme-li vydařené podbarvením hudbou, dostaneme opravdu inspirující podívanou,“ říká Agnès Acker, prezident APLF.
Hledání počátků vesmíru je nabízeno ve třech formátech: pro projekci v kopuli, jako běžný film nebo v podobě diapozitivů. Projekce v kopuli nabídne divákům 360° pohled do počítačem vytvořeného světa. Pořad je nyní dostupný ve francouzštině a angličtině. Připravuje se verze v jazyce německém, italském, španělském a chilské španělštině. Plánuje se překlad do dánštiny, holandštiny, řečtiny, portugalštiny a brazilské portugalštiny. Snímek je za symbolickou cenu nabízen celosvětově všem planetáriím. Cenu slouží k pokrytí základních výdaje a ovlivňuje ji také velikost či typ planetária.
Tisk je zván na oficiální premiéru na Evropský filmový festival ve dnech 24. až 26. dubna v portugalském Espinho. Pro akreditaci prosím navštivte http://iff.multimeios.pt/index.php?option=com_wrapper&Itemid=45.
Připravují se rovněž vzdělávací materiály, které budou dostupné koncem dubna.
Podrobnosti na stránkách projektu www.cosmicorigins.org.
Další informace:
Na projektu ALMA spolupracují vědecké komunity z východní Asie, Evropy, severní Ameriky a Chile. Evropským partnerem je konkrétně ESO.
APLF website www.aplf-planetariums.org/
Kontakty:
Henri Boffin, ESO education and Public Outreach Department
Tel.: +49 89 3200 6222, e-mail: hboffin (at) eso.org
Agnès Acker, Association des Planétariums de Langue Française, Observatoire de Strasbourg
Tel.: +33 390 2424 67, mobil: +33 603 357 356, e-mail: acker (at) astro.u-strasbg.fr
Více informací o projektu ALMA:
Douglas Pierce-Price, ESO education and Public Outreach Department
E-mail: dpiercep (at) eso.org, tel.: +49 89 3200 6759
ESOPress Officer in Chile: Valentina Rodriguez - +56 2 463 3123 - vrodrigu@eso.org
Překlad: Tomáš Mohler, Hvězdárna Valašské Meziříčí
Národní kontakt: Pavel Suchan +420 267 103 040 suchan@astro.cz
autor: Tomáš Mohler