Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


02.02.2023
Astronomická olympiáda

Na počátku ledna tohoto roku organizovala hvězdárna pro členy astronomického kroužku školní kolo astronomické olympiády v kategorii EF (8. a 9. třída.). Za necelých 60 minut museli její účastníci odpovědět na cca 20 otázek a vypočítat několik příkladů. Tak například museli znát termíny jako radiant, atmosférická refrakce anebo Langrandeův bod. Matematicky pak měli zvládnout  např. výpočet rychlosti vzdalování hvězdy.

01.06.2022
Klub nadaných dětí ve školním roce 2022/2023

Od září 2022 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. nabírat nové zájemce do Klubu nadaných dětí, který zde funguje pod záštitou Dětské mensy již od roku 2019.

Ve školním roce 2022/2023 otevíráme klub pro děti, které budou v tomto školním roce navštěvovat 3. – 5. třídu ZŠ.

27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » ALMA se představuje široké veřejnosti

ALMA se představuje široké veřejnosti

17.03.2009

ESO 009/09 tisková zpráva

V rámci mezinárodního roku astronomie 2009 (IYA2009) vytvořilo ESO společně s Association of French Language Planetariums (APLF) 30 minutový vzdělávacích pořad s názvem Hledání počátků vesmíru (ang. orig.: In Search of our Cosmic Origins). Pořad se zaměřuje na světovou pozemní observatoř ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) a umožňuje planetáriím zapojit se do IYA2009.

ALMA je největším dalekohledem určeným k pozorování chladného vesmíru, především reliktního záření Velkého třesku a molekulárního plynu či prachu, jenž jsou základním stavebním kamenem pro hvězdy, planetární soustavy, galaxie i života samého. Dalekohled je v současné době budován na vyprahlé planině Chajnantor v Andách v nadmořské výšce 5000 m.n.m. Vědecká pozorování zde budou zahájena v roce 2011. ALMA je dnes největším astronomickým projektem sestávajícím z 66 obřích 12 resp. 7 metrových antén, které budou sledovat oblohu na milimetrových a submilimetrových vlnových délkách.

Snímek Hledání počátků vesmíru představuje teleskop ALMA jako jedinečné okno do vesmíru. „Pořad provádí posluchače nejvýše položenou observatoří na světě, odkud začíná prohlídka nejen naší Galaxie, ale i celého vesmíru,“ říká Douglas Pierce-Price, specialista ESO pro styk s veřejností.

Pod dohledem specialistů z Mirage3D vzniklo jedinečné vědecké dobrodružství určené pro projekční kopule planetárií, při kterém diváka provází mladá astronomka. Příběh začíná u prvních pozorování Galileo Galilea před 400 lety a končí moderní astronomií. Od viditelného světla se přesuneme k průzkumu vesmíru na milimetrových vlnových délkách z planiny Chajnantor, daleko od světelného znečištění soudobých měst. „Jedinečné téma, úžasné astronomické snímky z dalekohledů ESO a skvělá počítačová animace. Připočítáme-li vydařené podbarvením hudbou, dostaneme opravdu inspirující podívanou,“ říká Agnès Acker, prezident APLF.

Hledání počátků vesmíru je nabízeno ve třech formátech: pro projekci v kopuli, jako běžný film nebo v podobě diapozitivů. Projekce v kopuli nabídne divákům 360° pohled do počítačem vytvořeného světa. Pořad je nyní dostupný ve francouzštině a angličtině. Připravuje se verze v jazyce německém, italském, španělském a chilské španělštině. Plánuje se překlad do dánštiny, holandštiny, řečtiny, portugalštiny a brazilské portugalštiny. Snímek je za symbolickou cenu nabízen celosvětově všem planetáriím. Cenu slouží k pokrytí základních výdaje a ovlivňuje ji také velikost či typ planetária.

Tisk je zván na oficiální premiéru na Evropský filmový festival ve dnech 24. až 26. dubna v portugalském Espinho. Pro akreditaci prosím navštivte http://iff.multimeios.pt/index.php?option=com_wrapper&Itemid=45.

Připravují se rovněž vzdělávací materiály, které budou dostupné koncem dubna.

Podrobnosti na stránkách projektu www.cosmicorigins.org.

 

Zdroj, upoutávka (angl.)

 

Další informace:

Na projektu ALMA spolupracují vědecké komunity z východní Asie, Evropy, severní Ameriky a Chile. Evropským partnerem je konkrétně ESO.

APLF website www.aplf-planetariums.org/

Kontakty:

Henri Boffin, ESO education and Public Outreach Department
Tel.: +49 89 3200 6222, e-mail: hboffin (at) eso.org

Agnès Acker, Association des Planétariums de Langue Française, Observatoire de Strasbourg
Tel.: +33 390 2424 67, mobil: +33 603 357 356, e-mail: acker (at) astro.u-strasbg.fr

Více informací o projektu ALMA:

Douglas Pierce-Price, ESO education and Public Outreach Department
E-mail: dpiercep (at) eso.org, tel.: +49 89 3200 6759

 

ESOPress Officer in Chile: Valentina Rodriguez - +56 2 463 3123 - vrodrigu@eso.org

Překlad: Tomáš Mohler, Hvězdárna Valašské Meziříčí
Národní kontakt: Pavel Suchan +420 267 103 040 suchan@astro.cz

autor: Tomáš Mohler


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies