Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


02.07.2025
Ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu

V prvním prázdninovém týdnu si vám dovoluji nabídnout malé ohlédnutí za činností astronomického kroužku a klubu, které již řadu let působí na naší hvězdárně. 

30.06.2025
Hvězdárna 70: Pomaturitní studium astronomie

Stát se vystudovaným astronomem nebo astrofyzikem bylo na počátku vzniku hvězdáren v 50. letech spíše snem než realitou. Veřejný vzdělávací systém tehdy nabízel pouze dvě cesty, jak se k astronomii či astrofyzice přiblížit – ani jedna z nich však nebyla příliš vhodná pro praktickou práci na hvězdárně."

19.05.2025
Rozhovor s Pavlem Gabzdylem

Naši hvězdárnu navštívil dne 15. 5. 2025 Pavel Gabzdyl, přední popularizátor astronomie a největší fanoušek Měsíce. Mimo to, že nám přednesl krásnou přednášku Kosmická střelnice, jsme ho stihli i vyzpovídat.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní » Aktuality AK » 3I/ATLAS může být nejstarší kometou, jakou kdy astronomové viděli

3I/ATLAS může být nejstarší kometou, jakou kdy astronomové viděli

13.07.2025
Odhadované oběžné dráhy Slunce a komety 3I/ATLAS
Credit: M. Hopkins/Ōtautahi-Oxford Team/ESA/
Gaia/DPAC/Stefan Payne-Wardenaar/CC-BY-SA 4.0

Podle výzkumného týmu vedeného astronomem Matthewem Hopkinsem z Oxfordské univerzity může 3I/ATLAS – druhá mezihvězdná kometa, která kdy byla v našem vesmírném sousedství pozorována – být starší než naše Sluneční soustava o více než 3 miliardy let.

Na připojeném obrázku v úvodu článku je pohled na Mléčnou dráhu shora s vyznačením odhadovaných oběžných drah našeho Slunce a 3I/ATLAS. Kometa je znázorněna červenými přerušovanými čarami a Slunce žlutými tečkovanými čarami. Je zřejmý velký rozsah dráhy komety do vnějšího hustého disku, zatímco Slunce zůstává blíže jádru Galaxie.

Všechny neinterstelární komety, jako je například Halleyova kometa, se zformovaly společně s naší Sluneční soustavou, takže jsou staré až 4,5 miliardy let,“ řekl Matthew Hopkins. „Mezihvězdní návštěvníci však mohou být mnohem starší a z těch, o kterých se dosud ví, naše statistická metoda naznačuje, že 3I/ATLAS je s velkou pravděpodobností nejstarší kometou, kterou jsme kdy viděli.“

Na rozdíl od 1I/ʻOumuamua a 2I/Borisov, dvou předchozích objektů, které vstoupily do Sluneční soustavy z jiných částí vesmíru, se zdá, že kometa 3I/ATLAS se pohybuje po strmé dráze Mléčnou dráhou a její trajektorie naznačuje, že pochází z „tlustého disku“ naší Galaxie – populace starých hvězd obíhajících nad a pod tenkou rovinou, kde se nachází Slunce a většina hvězd.

Nový výzkum předpovídá, že vzhledem k tomu, že 3I/ATLAS pravděpodobně vznikla kolem staré hvězdy v hustém disku, měla by být bohatá na vodní led.

Jedná se o objekt z části Galaxie, jaký jsme nikdy předtím zblízka neviděli,“ řekl profesor Chris Lintott z Oxfordské univerzity, moderátor pořadu BBC The Sky at Night. „Domníváme se, že existuje dvoutřetinová šance, že tato kometa je starší než Sluneční soustava a že od té doby driftuje mezihvězdným prostorem.“

Jakmile se přiblíží ke Slunci, sluneční záření ohřeje její povrch a vyvolá kometární aktivitu, tedy uvolňování par a prachu, které vytvoří zářící komu a ohon. První pozorování již naznačují, že kometa je aktivní a pravděpodobně větší než oba její mezihvězdní předchůdci.

Pokud se to potvrdí, mohlo by to mít vliv na to, kolik podobných objektů budoucí teleskopy, jako je například nový teleskop Vera C. Rubin, pravděpodobně odhalí. Může také napovědět, jakou roli hrají dávné mezihvězdné komety při vzniku hvězd a planet v celé Galaxii.

Nacházíme se ve vzrušující době: 3I/ATLAS již vykazuje známky aktivity,“ uvedla Michele Bannisterová, astronomka z University of Canterbury. „Plyny, které se mohou v budoucnu objevit při zahřívání 3I/ATLAS Sluncem, budou testovat náš model. Některé z největších teleskopů na světě už tento nový mezihvězdný objekt pozorují!“

Astronomové prezentovali své výsledky na Národním astronomickém setkání Královské astronomické společnosti 2025 v Durhamu ve Velké Británii.

Zdroj: https://www.sci.news/astronomy/3i-atlas-milky-way-thick-disk-14061.html a https://scitechdaily.com/a-7-billion-year-old-ice-ball-just-entered-our-solar-system/

autor: František Martinek


   

Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz