Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
   


27.04.2021
Vydejte se s námi do stratosféry!

Touha prozkoumat stratosféru a její vliv nejen na živé organismy stojí za projektem s názvem Společně na hranici vesmíru. Jeho cílem je vytvořit, podpořit a udržet malé vývojové a výzkumné týmy složené z techniků a výzkumníků z obou stran česko-slovenské hranice. Projekt jsme začali realizovat v listopadu 2020 a i přes nepřízeň okolních podmínek, úspěšně pokračuje.

13.11.2020
Zákryty hvězd? Fascinující disciplína!

Stačí být ve správný čas na správném místě, a i pozorný amatér se může stát svědkem fascinující podívané. A když sledovaný úkaz navíc doloží kamerovým záznamem, může svým dílem přispět k bližšímu poznání nebeských objektů. Pozorování zákrytů hvězd je zkrátka vzrušující astronomická disciplína, a proto není divu, že Petr Zelený se jí věnuje bezmála třicet let.

02.11.2020
Astronomický kroužek pokračuje ON-LINE

Astronomický kroužek probíhá od října prostřednictvím online konferencí. V uvedeném formátu jeho činnost probíhala i v jarních měsících. Tato komunikace není pro vzdělávací činnost zcela ideálním prostředkem, ale snažíme se jednak systematicky pokračoval v již započaté činnosti a zároveň chceme zachovat vazby a kontakty, které v kroužku máme.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Tečka za tropy: 32,2 stupně

Tečka za tropy: 32,2 stupně

První letní den ukončil ve Valašském Meziříčí tropickou šňůru.
„Dnů s maximální teplotou nad 30 °C bylo pět v řadě. Nejteplejší byl poslední z nich – 21. červen – kdy jsme zaznamenali 32,2 °C,“ konstatuje odborný pracovník naší hvězdárny Petr Zelený, jenž údaje ze zdejší měřicí stanice Českého hydrometeorologického ústavu sleduje. „Naproti tomu tropická noc, během níž teplota neklesne pod 20 °C, letos v červnu ještě nenastala,“ dodává Zelený.
Probíhající měsíc se už nyní zapsal mezi červny s nejvyšším počtem tropických dnů od začátku měření v roce 1957. „V roce 2019 jich bylo sedm a v letech 1996, 2000 a 2006 šest. Naopak loňský červen přinesl pouze jeden tropický den,“ potvrzuje odborný pracovník hvězdárny.
Na počtu tropických dnů je dobře patrné globální oteplování naší planety. „Do roku 1993 se v červnu vyskytovaly jen zřídka. Bylo jich celkem 14, soustředěných do devíti let. Od roku 1994 jsou ale běžným jevem – zatím jsme jich zaznamenali 79,“ poukazuje Zelený s tím, že od roku 2010 se žádný červen neobešel bez alespoň jednoho tropického dne.
Do zmíněné mozaiky zapadají také další naměřené hodnoty – nejteplejší červen s průměrnou teplotou 21,2 °C nastal v roce 2019, zatímco statistiku jednotlivých dnů vede 7. červen 1998 s průměrem 27,9 °C. Záznam o nejvyšší dosažené červnové teplotě pochází z 25. června 2016, kdy rtuť teploměru vyšplhala na 35,1 °C. 

autor: Josef Beneš


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, E-mail: info@astrovm.cz, Vyrobil: WebConsult.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje