Hvězdárna Valašské Meziříčí
www.astrovm.cz
Zřizovatelem organizace je
   


03.06.2024
Neformální setkání partnerů klíčového projektu Hvězdárny Valašské Meziříčí

Poslední květnovou středu roku 2024 se v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o. uskutečnilo setkání partnerů projektu Kulturního a kreativního centra – Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. V současné době finišují přípravy pro zahájení samotné stavby nového objektu, ale stejně tak se snažíme nacházet a rozvíjet spolupráci s řadou partnerů, kteří nám mohou s činností v nových prostorách pomoci.

14.04.2024
Víkendová stáž studentů Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR

Již tradičně se minimálně jednou za rok na naší hvězdárně objeví studenti předmětu SLO/PA Univerzity Palackého v Olomouci, Společné laboratoře optiky UP a FZÚ AV ČR. Stejně tomu bylo i letos, ale přece jen ta letošní stáž byla něčím výjimečná… světe div se, vyšlo nám počasí! A čím vším se studenti u nás zabývali? Hlavními tématy byly astronomické přístroje, astronomická pozorování a jejich zpracování.

18.03.2024
Hvězdárna na Den hvězdáren a planetárií představila nové modely Slunce a Země

Také valašskomeziříčská hvězdárna se v pátek 15. 3. 2024 zapojila do celorepublikového Dne hvězdáren a planetárií, aby veřejnosti představila práci těchto pracovišť, jejich význam a přínosy. Připravili jsme bohatý program od odpoledních až do večerních hodin, kdy si mohli trpěliví návštěvníci prohlédnout nejen našeho nejbližšího nebeského souputníka, ale také největší planetu Sluneční soustavy Jupiter. Odpolední programy byl určený zejména dětem a v podvečer jsme veřejnosti slavnostně představili dva nové nafukovací modely těles nebeských, Slunce a naší planety Země.

Přihlašte se k odběru aktualit AKA, novinek z hvězdárny a akcí:

S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.

Více informací o zasílání novinek

Nacházíte se: Úvodní stránka » Program » Mediální výstupy » Tečka za tropy: 32,2 stupně

Tečka za tropy: 32,2 stupně

První letní den ukončil ve Valašském Meziříčí tropickou šňůru.
„Dnů s maximální teplotou nad 30 °C bylo pět v řadě. Nejteplejší byl poslední z nich – 21. červen – kdy jsme zaznamenali 32,2 °C,“ konstatuje odborný pracovník naší hvězdárny Petr Zelený, jenž údaje ze zdejší měřicí stanice Českého hydrometeorologického ústavu sleduje. „Naproti tomu tropická noc, během níž teplota neklesne pod 20 °C, letos v červnu ještě nenastala,“ dodává Zelený.
Probíhající měsíc se už nyní zapsal mezi červny s nejvyšším počtem tropických dnů od začátku měření v roce 1957. „V roce 2019 jich bylo sedm a v letech 1996, 2000 a 2006 šest. Naopak loňský červen přinesl pouze jeden tropický den,“ potvrzuje odborný pracovník hvězdárny.
Na počtu tropických dnů je dobře patrné globální oteplování naší planety. „Do roku 1993 se v červnu vyskytovaly jen zřídka. Bylo jich celkem 14, soustředěných do devíti let. Od roku 1994 jsou ale běžným jevem – zatím jsme jich zaznamenali 79,“ poukazuje Zelený s tím, že od roku 2010 se žádný červen neobešel bez alespoň jednoho tropického dne.
Do zmíněné mozaiky zapadají také další naměřené hodnoty – nejteplejší červen s průměrnou teplotou 21,2 °C nastal v roce 2019, zatímco statistiku jednotlivých dnů vede 7. červen 1998 s průměrem 27,9 °C. Záznam o nejvyšší dosažené červnové teplotě pochází z 25. června 2016, kdy rtuť teploměru vyšplhala na 35,1 °C. 

autor: Josef Beneš


   
Tato stránka je vytištěna z webu www.astrovm.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
WebArchiv Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace, Vsetínská 78, 757 01 Valašské Meziříčí
Příspěvková organizace Zlínského kraje. Telefon: 571 611 928, Mobil: 777 277 134, E-mail: info@astrovm.cz
Jak chráníme Vaše osobní údaje | Nastavení cookies | Vyrobil: WebConsult.cz